Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

zdjęcie autorki anna czekanowicz fot  Klaudia Fetta i Mateusz Drążewski (4)

Martyna Gutowska
Instytut Kultury Miejskiej

Data publikacji 14:33

Spotkanie autorskie z Anną Czekanowicz

We wtorek 12 października o 18.00 odbędzie się spotkanie autorskie z Anną Czekanowicz, podczas którego autorka opowie o sobie i swoich inspiracjach, a także chętnie odpowie na pytania zgromadzonych w Instytucie Kultury Miejskiej czytelników i czytelniczek.  

Anna Czekanowicz – gdańska poetka, prozaiczka, scenarzystka i redaktorka, zaangażowana w wiele inicjatyw kulturalnych w Gdańsku – wydała właśnie zbiór swoich wierszy. Autorka przez lata budowała wiele kluczowych inicjatyw kulturalnych w Gdańsku. Współtworzyła m.in. scenariusz pierwszych odcinków serialu telewizyjnego "Radio Romans", a także wraz z Władysławem Zawistowskim 150 odcinków serialu radiowego "Ulica Kwietna" emitowanego przez Radio Gdańsk w latach 1995-1998. Dla Teatru Wybrzeże adaptowała "Alicję w Krainie Czarów" (premiera w listopadzie 1998, reż. Stefan Chazbijewicz). W roku 2000 jej monodram "Chińska cesarzowa" został wyróżniony w Konkursie Dramaturgicznym Tespis. Ze Stanisławem Rośkiem współorganizowała sesje literackie „Punkt po punkcie”, które zaowocowały serią almanachów pod tym samym tytułem. W latach 1978-1990 była kierowniczką literacką Państwowej Opery i Filharmonii Bałtyckiej. W 1990 roku uczestniczyła w International Writing Program na Uniwersytecie Iowa. W latach 1994-2007 była zastępczynią dyrektora Państwowej Opery Bałtyckiej.  W latach 2002-2005 pełniła funkcję prezeski gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Od 2007 do 2016 roku była Dyrektorką Biura Prezydenta do spraw Kultury w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. W latach 2016-2019 sprawowała rolę doradczyni do spraw kultury Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Członkini Rady Kultury Gdańskiej (2019-2023) i polskiego PENClubu. Pomysłodawczyni festiwalu i nagrody Europejski Poeta Wolności. 

Debiutowała w 1974 roku na łamach miesięcznika „Litery”. W latach 1976-79 należała do grupy poetyckiej Wspólność, będącej częścią formacji poetyckiej Nowa Prywatność. Publikowała w „Punkcie”, „Tytule” i innych czasopismach. Autorka opowiadań, które znaleźć można m.in. w II tomie antologii kultury współczesnej „Transgresje (Odmieńcy)” pod redakcją Marii Janion i Zbigniewa Majchrowskiego. 

Wydała książki poetyckie: „Ktoś, kogo nie ma” (1976), „Więzienie jest tylko we mnie” (1978), „Pełni róż obłędu” (współautor Zbigniew Joachimiak, 1983), „Najszczersze kłamstwo” (1986), „Śmierć w powietrzu” (1991), „Wciąż widzę twarze” (1994). 

Najnowszy tom „Szelest sukienki” zawiera kilkadziesiąt wierszy wybranych przez poetkę – od momentu debiutu w roku 1974 do roku 2020. To swoista autobiografia, głos przyciszony niczym szelest właśnie. Autorka tego tomu dodała do tytułu podtytuł „Listy do przyjaciół”. Niektóre z tekstów mają konkretnych adresatów, inne może wciąż ich poszukują. 

Spotkanie autorskie z Anną Czekanowicz odbędzie się 12 października w sieni IKM. Rozmowę poprowadzi historyk literatury, pisarz i wydawca - Stanisław Rosiek. Zapraszamy razem z wydawnictwem słowo/obraz terytoria.