Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

gdanski tydzien demokracji plakat
Zdjęcie portretowe: Jędrzej Sieliwończyk

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 12:56

Startuje Gdański Tydzień Demokracji

Dziś rozpoczyna się Gdański Tydzień Demokracji, który potrwa do piątku, 15 października. W ramach wydarzenia odbędą się m.in. warsztaty, debaty, miniwykłady i spotkania autorskie wokół książek. W tym roku wiele aktywności adresowanych jest do przedszkolaków, uczniów i studentów, a wspólne hasło brzmi: Nasze prawa i wolności. Większość wydarzeń ma charakter otwarty, a część z nich odbędzie się online.

– Odpowiedzialności za demokrację nie można porzucić, zbyć, komuś przekazać. Wiemy o tym zapewne, ale w praktyce bywa różnie. Stąd idea Gdańskiego Tygodnia Demokracji, święta świadomych i aktywnych obywateli. Chcemy dyskutować, słuchać ekspertów, znajdować rozwiązania dla aktualnych problemów – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Szczególnie zależy mi na młodych, bo to oni od nas przejmą pałeczkę w sztafecie pokoleń oraz nauczycielach, którzy na co dzień troszczą się o ten nasz największy narodowy skarb. Serdecznie zapraszam gdańszczanki i gdańszczan na Gdański Tydzień Demokracji.

W tegoroczną edycję Gdańskiego Tygodnia Demokracji zaangażowało się aż 65 placówek szkolnych i przeszklonych, co stanowi to niemal 40 procent gdańskiej bazy. Zainaugurowany zostanie pilotażowy projekt pod nazwą Gdańskie Lekcje Obywatelskie. W każdej placówce, która przystąpiła do projektu, w najbliższym roku szkolnym zrealizowanych zostanie sześć lekcji. Ich przesłaniem jest edukowanie dzieci i młodzieży do aktywnego życia obywatelskiego. Scenariusz zajęć przygotowali eksperci – nauczyciele należący do sieci Kreatywna Pedagogika, innowacyjnego projektu doskonalenia zawodowego gdańskich nauczycieli, realizowanego od siedmiu lat przy Wydziale Rozwoju Społecznego gdańskiego magistratu.

Wraz z rozpoczęciem Gdańskiego Tygodnia Demokracji, w poniedziałek 11 października we wszystkich szkołach, które przystąpiły do projektu Gdańskich Lekcji Obywatelskich, odbędą się wybory do samorządów uczniowskich. Będą one poprzedzone kampanią wyborczą na wzór tej dorosłej, jaką znamy z wyborów parlamentarnych czy samorządowych. Zaplanowano również głosowania budżetów uczniowskich.

We wtorek 12 października, nauczyciele i wyłonieni w wyborach członkowie nowych samorządów szkolnych wezmą udział w specjalnie do nich adresowanych wykładach i warsztatach, podczas których usłyszą nie tylko ekspertów, ale i swoich zaangażowanych obywatelsko rówieśników.

– To prawdziwa radość, że będziemy gościć młodych ludzi w Europejskim Centrum Solidarności, edukacja do demokracji to jedna z misji naszej instytucji – mówi Patrycja Medowska, zastępczyni dyrektora ECS ds. kultury obywatelskiej. – Mamy bardzo wiele tematów do omówienia. Od dobra wspólnego, przez zagrożenia, które czyhają na nasze wolności, aż po prawa do nieposłuszeństwa obywatelskiego.

W programie znajdą też coś dla siebie dorośli. Studentów może zainteresować debata na Uniwersytecie Gdańskim – „Na ulicach i na ekranach monitorów – o różnych formach uczestniczenia w demokracji”. Rodzicom polecamy dwie aktywności. Debatę pod hasłem „Edukacja i demokracja. Jak mogą się uzupełniać?”, w której udział zapowiedziała m.in. Agnieszka Holland – reżyserka, scenarzystka, przewodnicząca Europejskiej Akademii Filmowej, pierwsza kobieta w 46-letniej historii Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, która zdobyła Platynowe Lwy za całokształt twórczości. A także wieczór autorski wokół głośnej książki prof. Marcina Matczaka, służbowo radcy prawnego, prywatnie taty Maty, traktującej o relacji ojca z synem, patodemokracji i potrzebie rebelii – „Jak wychować rapera. Bezradnik” (Znak, 2021).

Pracodawców i ekspertów rynku pracy powinna zainteresować debata – „Marazm już był. Czas na zaangażowanie”, podczas której uczestnicy będą poszukiwać odpowiedzi na pytania, jak zmieniać strukturalne warunki pracy, edukacji i życia tak, żeby zbudować w młodych ludziach zaangażowanie. Tym zaś, których pasją jest czytanie, rekomendujemy spotkanie z gośćmi z Krakowa – Henrykiem Woźniakowskim, publicystą, wydawcą i tłumaczem, przez 30 lat prezesem Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak oraz dr Dominiką Kozłowską, publicystką, filozofką i działaczką społeczną, która w tym roku przejęła stery wydawnictwa. Mowa będzie m.in. o roli wydawcy w budowaniu demokracji, gustach czytelniczych Polaków i przyszłości książek.

Pełen program dostępny jest w załączniku.