Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Pierwsza Parada i Piknik Seniorów 2018 Dominik Paszliński www gdansk pl
Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Data publikacji 15:30

Gdańskie Dni Seniora przez cały październik

Gdańscy seniorzy są aktywni, działają na rzecz lokalnej społeczności, uczestniczą w życiu miasta. Po raz kolejny z myślą o nich przygotowano bogatą ofertę atrakcji i wydarzeń. Co istotne, sami są współautorami niektórych z nich. W programie m.in. Parada Seniorów, Gala Benefisu Dojrzałości, Konkurs Aktywni Seniorzy, Festiwal aktywności i Pracy, spotkania informacyjne, zwiedzania i warsztaty.

- Kochane Seniorki, kochani Seniorzy, z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych życzę Wam, abyście wciąż mieli tyle zdrowia i energii, aby spełniać i realizować swoje marzenia. Niech otaczają Was najbliżsi, a codzienność będzie wolna od trosk. Niezmiennie dziękujemy za Waszą obecność, wsparcie i dzielenie się doświadczeniem. Ufamy, że wciąż będziecie aktywnie uczestniczyć w życiu miasta. - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

Wydarzenia adresowane do seniorek i seniorów przygotowywane są od 2012 roku. Są one organizowane z okazji międzynarodowego dnia osób starszych przypadającego 1 października, a ogłoszonego przez ONZ w 1999 roku. Ze względu na utrzymujące się obostrzenia, oferta tegorocznych dni seniora przygotowana jest zarówno w formule tradycyjnej, jak i w przestrzeni cyfrowej.

Parada Seniorów

Tegoroczne obchody Gdańskich Dni Seniora rozpoczną się od uroczystego przejścia spod fontanny Neptuna do Parku św. Barbary. Parada Seniorów wraca po rocznej przerwie i przejdzie ulicami Gdańska już po raz trzeci. W piątek, 1 października o godz. 11.00 ruszy ona spod fontanny Neptuna do Parku św. Barbary, gdzie odbędzie się piknik z poczęstunkiem. Rejestracja uczestników indywidualnych będzie możliwa przy fontannie od godz. 10.00.

Gala Benefisu Dojrzałości

W tym roku po raz piąty rozstrzygnięty został konkurs poetycki dla seniorów, w którym wybrano 7 najlepszych utworów. Nagrodą jest wykonanie utworów w formie piosenek przez kilkudziesięcioosobową formację muzyczną złożoną z instrumentalistów i wokalistów, podczas Koncertu Galowego. Będzie on częścią inauguracji Gdańskich Dni Seniora i odbędzie się w piątek, 1 października. Transmisja Gali Benefisu Dojrzałości dostępna będzie online od godz. 19.00 na www.gdansk.pl.

Weekend seniora z kulturą

Przez cały pierwszy weekend października, aktywności i spotkania przeznaczone dla seniorów czekać będą m.in. w domach kultury, które są miejscem przeznaczonym nie tylko dla dzieci, ale również dla osób starszych. Gdański Archipelag Kultury zachęca do odwiedzenia miejsc w których mogą oni się rozwijać, dbać o swoje zdrowie zarówno w kwestii fizycznej, jak i psychicznej, spotkać się z rówieśnikami, a także rozwinąć dawno drzemiące pasje. 

  • GAK Dom Sztuki, ul. Stryjewskiego 25. Dzielnica Stogi. Termin: 2.10. godz. 10.00–18.00
    • Spotkanie z MAKATĄ, godz. 15.00. Spotkanie z artystką Karoliną Kurpiewską połączone z prezentacją prac.
    • Wernisaż wystawy poplenerowej, godz. 14.00. Wernisaż prac powstałych w trakcie Mobilnego Domu Kultury 2021. Artystki: Elżbieta Kowalska-Matuszewska, Sylwia Mera, Celina Mierska, Inka Muszewska, Elżbieta Nobis, Joanna Pawelska, Teresa Pietraszczyk.
    • Warsztaty tworzenia projektów „Marzyć, odkrywać, działać!”, godz. 10.00–15.00. Chcesz zorganizować wystawę, koncert lub ...? Zapraszamy na praktyczny warsztat planowania projektów z zakresu kultury dla początkujących.
    2.10 godz. 10.00-15.00 – Część pierwsza,
    4.10 godz. 17.30-19.30 – Część druga.
    Warsztaty są nieodpłatne. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo: domsztuki@gak.gda.pl
    • Otwarte pracownie: ceramika, godz. 14.00–18.00. Pod okiem Katarzyny Bielak, absolwentki gdańskiej ASP, uczestnicy rozpoczną swoją przygodę z gliną.
    • Otwarte pracownie: malarstwo i rysunek, godz. 14.00–18.00. Zajęcia dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sztuką rysowania oraz dla tych, którzy chcą rozwijać swój warsztat. Zajęcia poprowadzi Weronika Stańczak, absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
    • Otwarte zajęcia fitness dla seniorów, godz. 16.00. Warsztaty gimnastyczno-ruchowe dostosowane dla osób 60+. Zajęcia prowadzi Nikola Krefta, wieloletnia tancerka formacji BLITZ two i absolwentka AWFiS Gdańsk o specjalizacji fitness i kinezygerontoprofilaktyka.

  • GAK Projektornia, ul. Dworska 29A. Dzielnica Brzeźno. Termin: 02.10. godz. 19.00–20.30. Miejsce: Park im. J. J. Haffnera w Gdańsku Brzeźnie, pomiędzy wejściem na plażę nr 39 a 40.
    • Zbiory – wieczór poetów i pisarzy – wyjątkowy wieczór w nadmorskim parku im. J. J. Haffnera w Gdańsku Brzeźnie, prezentacja utworów trzydziestu autorów, w tym również szacownych seniorów.

  • GAK Scena Muzyczna, ul. Nowiny 2B. Park Oruński. Termin: 02.10. godz. 11.00-15.00
    • Zajęcia fitness – zdrowy kręgosłup, godz. 11.00–12.00, w czasie zajęć przewidziane są różnorodne rodzaje ćwiczeń, mające na celu wzmocnienie partii mięśni odpowiedzialnych za prawidłową postawę ciała i właściwe ułożenie kręgosłupa.
    • Lekcja tańca towarzyskiego połączonego ze stylem country, godz. 13.00-15.00. W trakcie zajęć uczestnicy będą mogli nauczyć się podstawowych kroków stylu country, tango czy quick step.
    • Kawa z Klubem Seniora, godz. 11.00–15.00. Okazja do rozmowy i kreatywnego spędzenia czasu przy kawie i herbacie.
    • Profesjonalne zdjęcie z wnukami, godz. 11.00–15.00 (co 15 min.). Na miejscu będzie można wykonać profesjonalne zdjęcia rodzinne w okolicznościach pięknego Parku Oruńskiego. Zdjęcia będą wykonane przez fotografa Artura Makowskiego.

  • GAK Winda, ul. Racławicka 17. Termin: 08.10, godz. 10.30
    • Wystawa fotograficzna „Z nimi świat jest piękniejszy”. Autorami fotografii artystycznej są Anna Szafran i Marcin Storma.

  • GAK Stacja Orunia, ul. Dworcowa 9. Dzielnica Orunia Św. Wojciech – Lipce. Termin: 02.10, godz. 13.00
    • Spacer po dzielnicy „Śladami znanych i mniej znanych mieszkanek Oruni”, poprowadzi go Anna Sadowska, licencjonowana przewodniczka po Trójmieście. Spacer potrwa ok. 1,5 h, a jego zwieńczeniem będzie zaproszenie na kawę/herbatę i słodki poczęstunek w Stacji Orunia GAK. W przypadku złych warunków pogodowych zamiast spaceru wykład/prezentacja multimedialna na ten sam temat.

  • GAK Plama, ul. Pilotów 11. Dzielnica Zaspa. Termin: 03.10, godz. 12.00–18.00
    • Spotkanie z artystką Magdaleną Król oraz zwiedzanie wystawy „Skonstruowałam kontur braku”.

  • GAK Gama, ul. Starowiejska 15/16. Dzielnica Letnica. Termin: 02.10, godz. 11.00–13.00
    • Warsztaty relaksacyjne malowania mandali – warsztaty rozwojowe i zwalczające skutki izolacji społecznej, okazja do poznania techniki malowania mandal i wspólnego spędzenia czasu.

Swoją ofertę przygotowało także Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia:

  • Spacer dla seniorów po Dolnym Mieście. 2.10. godz. 12.00-14.00
    Mój rodzinny dom + FETA/ Portrety w oknach – Jacek Górski, Andreas Kasperski
    Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy mailowe d.jastrzebska@laznia.pl, telefoniczne 519 687 338.
  • Bezpłatny wstęp dla seniorów na wystawę fotografii „Widzialne głosy. Młoda fotografia koreańska dzisiaj”.
    2-3 października, godz. 14.00-20.00, CSW ŁAŹNIA 1, ul. Jaskółcza 1 (dodatkowo, każdy senior odwiedzający wystawę otrzyma upominek).
  • Bezpłatne bilety dla seniorów w kinie KinoPort.
    2-3 października, CSW ŁAŹNIA 2, ul. Strajku Dokerów 5, do odbioru na pół godziny przed seansem w kasie kina.

Europejskie Centrum Solidarności w weekend 2-3 października zaprasza osoby w wieku powyżej 60+ na wystawę stałą. W tych dniach wstęp możliwy będzie za symboliczne 1 zł.

Z okazji Weekendu Seniora z Kulturą Gdański Teatr Szekspirowski zaprasza na:

  • Zwiedzanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. 2.10. godz 13.30.
    Podczas bezpłatnego zwiedzania teatru z przewodnikiem będzie można poznać historię teatru elżbietańskiego w Gdańsku oraz architekturę GTS. Spacer trwa 60 minut.
  • Zajęcia literackie z elementami gry aktorskiej pt. "Sztuka opowiadania historii.". 3.10. godz. 17.00.
    Warsztaty dotyczyć będą powieści Güntera Grassa Szczurzyca i potrwają 90 minut. Znajomość powieści nie jest wymagana.
     
    Zajęcia poprowadzi Anna Ratkiewicz, Kierowniczka Działu Edukacji GTS.
    Miejsce zajęć: Gdański Teatr Szekspirowski, Sala Spotkań (2.70) – wejście dla aktorów.
    Ilość uczestników: do 20 osób (decyduje kolejność zgłoszeń)
     
    Tego samego dnia o 19:00 odbędzie się czytanie performatywne oryginalnego tekstu powieści Szczurzyca, w wykonaniu niemieckiego aktora Michaela Mendla, z muzyką na żywo duetu Way Beyond (Willa Weber i Stephan Bobinger). 
    Tłumaczenie na język polski będzie w formie napisów na ekranie. 
    Wydarzenie organizowane jest w ramach Tygodnia Niemieckiego i jest biletowane. 
    Bilety w cenie 15 zł dostępne są w kasie teatru oraz online.

Gala Aktywności Senioralnych

W czwartek, 21 października o godz. 17.00 w Kościele św. Jana podsumowana zostanie Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej im. Pawła Adamowicza „Senior Obywatel”. Podczas gali wręczone zostaną także nagrody w X edycji Konkursu Aktywni Seniorzy 2021. Celem konkursu jest nagradzanie grup, klubów, organizacji pozarządowych oraz seniorów i seniorek aktywnych na rzecz swojej grupy i społeczności lokalnej Gdańska. Zgłoszenia do konkursu może przysyłać każda osoba fizyczna, organizacja pozarządowa, lub instytucja publiczna. Warunkiem jest poprawne wypełnienie formularza zgłoszeniowego i złożenie go do 8 października do godz. 14.00. Formularz oraz regulamin dostępne są w załączniku. 

Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów

Z myślą o osobach starszych, które chciałyby pozostać aktywne zawodowo, przygotowano specjalne wydarzenie w AmberExpo. We wtorek, 26 października podobnie jak w ubiegłych latach czekać będzie kilka tematycznych stref, a w nich wiele możliwości:

  • zdrowy styl życia: każdy będzie mógł bezpłatnie wykonać najważniejsze badania medyczne, sprawdzić poziom cukru we krwi, zmierzyć ciśnienie czy profesjonalnie określić skład masy ciała. W trakcie Festiwalu będzie można m.in. sprawdzić ilość przeciwciał, zapisać się na turnus rehabilitacyjny dla osób, które przeszły COVID-19 i cierpią z powodu powikłań, a także zaszczepić się.
  • strefa pracy: pracodawcy zaprezentują gdańskim seniorom ponad kilkaset atrakcyjnych ofert zatrudnienia w różnych branżach i w niepełnym wymiarze czasu pracy. W strefie znajdzie się także miejsce na eksperckie porady, w tym konsultacje dotyczące opracowywania dokumentów rekrutacyjnych czy efektywnego poszukiwania pracy. 
  • strefa bezpieczeństwa, informacji oraz wolontariatu: eksperci będą m.in. doradzać w zakresie prawa spadkowego i podatkowego, a także przechodzenia na emeryturę. Również tutaj seniorzy znajdą informacje o e-receptach, zasadach korzystania z programu bezpłatnych leków oraz refundowanych wyrobach medycznych dla osób starszych.
  • strefa nowoczesnych technologii: będzie można z bliska przyjrzeć się nowoczesnym sprzętom AGD, podejrzeć rozwiązania z zakresu tele-opieki oraz wziąć udział w eksperymentach naukowych.
  • strefa mody i urody: porady wizażystów oraz zabiegi pielęgnacyjne i prezentacje.
  • strefa wypoczynku i kultury: tu na seniorów czekać będzie poczęstunek prosto z grilla oraz bogata oferta kulturalna. Harmonogram nadchodzących wydarzeń zaprezentuje Opera Bałtycka i Teatr Wybrzeże, a Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna przedstawi nowości wydawnicze.

Muzeum Gdańska Seniorom

W trakcie Gdańskich Dni Seniora będzie można także skorzystać z oferty kulturalnej i poznać lepiej oddziały Muzeum Gdańska. Przygotowany został cykl wydarzeń związany z wystawami czasowymi i stałymi Muzeum Gdańska oraz weekendowa dawka historii Wielkiej Alei:

  • Nieodpłatne zwiedzanie Muzeum Gdańska
    Kiedy: 2-3 października, godz. 10.00-16.00. Oddziały: Ratusz Głównego Miasta, Muzeum Bursztynu, Dwór Artusa, Muzeum Poczty Polskiej, Dom Uphagena. Informacje: + 48 514 222 205. Wstęp na podstawie ważnej legitymacji / dowodu osobistego.

  • Spacer po Wielkiej Alei
    Kiedy: 2 października, godz. 12.00-13.30. Gdzie: Wielka Aleja, al. Zwycięstwa (na wysokości przystanku Brama Oliwska, róg Popiełuszki). Prowadzący: Monika Kryger. 

  • Zwiedzanie wystawy czasowej „Dominikanie w Gdańsku”
    Kiedy: 7 października, godz. 12.00-13.30. Gdzie: Ratusz Głównego Miasta, Galeria Palowa & Sala Morska, ul. Długa 46/47. Prowadzący: dr Anna Frąckowska, Dorota Powirska. Limit uczestników: 15 os. 

  • Zwiedzanie wystawy stałej w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku
    Kiedy: 21 października, godz. 12.00-13.30. Gdzie: Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2. Prowadzący: Marek Adamkowicz. Limit uczestników: 15 os. 

  • Zwiedzanie wystawy stałej w Muzeum Bursztynu
    Kiedy: 28 października, godz. 12.00-13.30. Gdzie: Muzeum Bursztynu (Wielki Młyn), ul. Wielkie Młyny 16. Prowadzący: Renata Adamowicz. Limit uczestników: 15 os. 

Na wszystkie spacery obowiązuje rejestracja telefoniczna: + 48 512 418 752.

Książka na zdrowie

Bibliotekarz-lekarz, który przekazuje receptę i zaleca książkę na zdrowie, to nowy pomysł Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. Akcja jest skierowana do osób 65+. Polega na przeczytaniu 10 książek w ciągu 2 miesięcy, od 1 października do 30 listopada. Za każdą wypożyczoną książkę, senior otrzymuje pieczątkę z datą odwiedzin. Zbiera je do ulotki-recepty, wpisując samodzielnie w przeznaczone do tego pole tytuły wypożyczonych książek. Po zebraniu 10 pieczątek na ulotce-recepcie, czytelnik otrzyma książkową niespodziankę. Co ważne, książki można wypożyczać w różnych filiach, jednorazowo 5 woluminów. Więcej o akcji można przeczytać na stronie WiMBP.  

TV Senior

Dla osób starszych, zainteresowanych propozycjami online, przygotowane zostały koncerty, rozmowy, wywiady, spotkania z ciekawymi ludźmi czy warsztaty, dostępne w sieci. Emisje programów z zakresu zdrowia, kultury czy nowinek technologicznych emitowane będą w poniedziałki, środy i piątki. Materiały publikowane będą na stronie internetowej Telewizji Senior.

Cykliczne wydarzenia przez cały miesiąc

W październiku, z myślą o seniorach, organizowane będą także wydarzenia cykliczne, które odbywać się będą na terenie całego miasta. Dla osób starszych, które chciałyby zwiększyć swoją aktywność fizyczną, Gdański Ośrodek Sportu przygotował dwie propozycje: Gimnastyka dla Seniora oraz Zumba Gold, które odbywać się będą zarówno w plenerze, jak i we własnym mieszkaniu dzięki zajęciom online. Szczegóły na stronie www.aktywujsiewgdansku.pl.

W każdy piątek października dostępne będą także dwie ścieżki tematyczne w gdańskim Ogrodzie Zoologicznym: „Najstarsi mieszkańcy ZOO i ich historie – spacer z edukatorem” lub „ZOO od kuchni – kulisy przygotowywania posiłków dla zwierząt”. Zajęcia rozpoczynać się będą o godz. 9.30. Zapisy możliwe pod numerem: 58 552 00 41 lub mailowo: edukacja@zoo.gda.pl.

Gdańska Galeria Miejska organizować będzie warsztaty ceramiczne i graficzne dla seniorów. Zajęcia będą odbywać się w każdy wtorek w godz. 11.00–13.00 w Pracowni Artystycznej GGM (ul. Grobla 1/2). Zapisy i więcej informacji: tel. 665 770 551 | e-mail: gtomaszewska@ggm.gda.pl.

Dom Pomocy Społecznej „Ostoja” przy ul. Hożej 4 w Gdańsku w każdy czwartek, w godz. 9.30–12.00 zaprasza do udziału w spacerach z kijkami Nordic Walking po malowniczych terenach gdańskich Stogów. Każdorazowo obecny będzie instruktor i opiekun. Na miejscu zapewnione będą kijki dla osób chętnych. Dodatkowo 5 października w godz. 10.30–13.30 odbędą się warsztaty plastyczne dla seniorów z techniki Decoupage. Na miejscu nauka podstaw oraz możliwość wykonania własnych ozdób.

Szczegóły dotyczące Gdańskich Dni Seniora 2021 dostępne są także w najnowszym wydaniu Herolda Gdańskiego oraz pod adresem: www.gdansk.pl/seniorzy