Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

tydzień niemiecki
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:31

Tydzień Niemiecki w Gdańsku - kultura, gospodarka i nauka

W dniach 28 września - 4 października w wielu lokalizacjach miasta odbędą się wydarzenia z obszaru kultury, nauki i biznesu. To atrakcje Tygodnia Niemieckiego, organizowanego przez konsulat generalny Republiki Federalnej Niemiec
w Gdańsku oraz Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense, we współpracy z gdańskimi instytucjami.  

Druga edycja Tygodnia Niemieckiego, realizowana w ramach cyklu Teatry Europy i Świata będzie okazją do celebrowania różnorodności, jedności i współpracy między Polską i Niemcami oraz dwoma miastami partnerskimi – Gdańskiem i Bremą.

Trzy ważne rocznice

W 2021 roku Polska i Niemcy świętują wspólnie aż trzy ważne rocznice: 30-lecie podpisania „Polsko-Niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy” i 30-lecie istnienia Towarzystwa Polska-Niemcy w Gdańsku. Mija też 45 lat od powołania pierwszego partnerstwa miast między Polską, a dawną Republiką Federalną Niemiec, do którego przystąpiły Gdańsk i Brema.

Pielęgnowanie dobrych stosunków polsko-niemieckich

- Jest wiele powodów, aby zwłaszcza w roku 2021 świętować relacje polsko-niemieckie. 30 lat temu został podpisany polsko-niemiecki Traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, najważniejsza podstawa dobrych relacji pomiędzy naszymi rządami, ale przede wszystkim między naszymi społeczeństwami obywatelskimi. – mówi Cornelia Pieper, konsul generalna Republiki Federalnej Niemiec. - Również 30 lat temu powstało Towarzystwo Polska-Niemcy w Gdańsku, ważna inicjatywa społeczeństwa obywatelskiego, która napełniła ducha Traktatu życiem. A przed 45 laty Gdańsk i Brema powołały z inicjatywy ówczesnego burmistrza Bremy Hansa Koschnika pierwsze partnerstwo miast pomiędzy Polską, a dawną Republiką Federalną.

- Najważniejszym zadaniem, jakie stoi przed nami dzisiaj, jest pielęgnowanie tego skarbu, jakim są dobre stosunki polsko-niemieckie. Aby z tego dobra mogły korzystać także przyszłe pokolenia. Wspólne projekty kulturalne, jak Tydzień Niemiecki w Gdańsku, wnoszą do tego zdania niebagatelny wkład – mówiła konsul generalna Cornelia Pieper podczas konferencji prasowej w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Wiele punktór programu odbędzie się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

- Cieszy mnie fakt, że już drugi raz prezentujemy kulturę Niemiec w naszym teatrze, zwłaszcza w obliczu tak ważnych dla obu naszych krajów rocznic – mówi Agata Grenda, dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. - Głęboko wierzę, że nic tak nie sprzyja nawiązywaniu i zacieśnianiu dobrych relacji między narodami, jak twórcza wymiana myśli i współpraca kulturalna. A nieodłącznym elementem cyklu Teatry Europy i Świata jest zaangażowanie wielu gdańskich instytucji. Sztuka ma szczególną moc łączenia ludzi, a o wartościach i tym, czym obecnie żyjemy, co dla nas najbardziej aktualne, najlepiej opowiadają artyści.  – podkreśla Agata Grenda.

Atrakcyjny program

Festiwal w Teatrze Szekspirowskim zainauguruje spektakl pt. „Życiorys Pana Boga” z udziałem wybitnego niemieckiego aktora Dietera Hallerwordena (28.09).

W programie Tygodnia Niemieckiego warto zauważyć także koncerty znakomitych bremeńskich muzyków, których wystąpią m.in. dzięki współpracy z festiwalem Organy+. Jeden z nich, poświęcony muzyce dawnej Hanzy, odbędzie się w czwartek, 30 września o 19.00 w kościele Św. Trójcy.

- To koncert niezwykły, bo w jego ramach przedstawimy utwory skomponowane na różne uroczystości, w różnych miastach basenu Morza Bałtyckiego. Miastach, które były zorganizowane w Hanzę. Zasady Hanzy obejmowały nie tylko handel i ekonomię, ale także kulturę. W muzyce XVI i XVII wieku możemy zaobserwować, jak silnie przenikały się różne kierunki, prądy, we wszystkich miastach – od Hamburga, po Królewiec. W tych miastach panowała różnorodna kultura, która miała jednak wspólne elementy. Podczas koncertu w kościele św. Trójcy chcemy je pokazać. W związku z tym, że świętujemy w tym roku tak ważne rocznice, muzyka uroczysta jest tu najlepszym wyborem – mówi Andrzej Szadejko, dyrektor Festiwalu Ograny Plus+.

W programie także koncert młodych artystów z Bremy,  pod kierownictwem Macieja Ziemskiego, którego będzie można wysłuchać w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku (02.10). Podczas festiwalu, Jarosław Kuropatwiński niemiecki konsul honorowy w Bydgoszczy, wystąpi w Europejskim Centrum Solidarności razem ze swoim zespołem i chórem młodzieżowym z inspirowaną muzyką Pink Floyd oraz przełomem politycznym w Europie środkowej lat 1989-90 operą rockową „The Wall” (02.10). W GTS będzie można wziąć także udział w czytaniu performatywnym „Szczurzycy”  autorstwa Guntera Grassa. Aktor Michael Mendl będzie czytać z twórczość honorowego obywatela Gdańska przy akompaniamencie  muzycznym neoklasycznego berlińskiego duetu Way Beyond: sopranistki Willi Weber oraz kompozytora Stephana Bobingera (03.10).

Na koniec festiwalu (04.10), w Filharmonii Bałtyckiej zaplanowano uroczystość z okazji Dnia Jedności Niemiec. Przemawiać będą Cornelia Pieper, konsul generalna Republiki Federalnej Niemiec, Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i dr. Andreas Bovenschulte prezydent Bremy. W programie artystycznym wieczoru znalazł się wyjątkowy koncert muzyków Niemieckiej Filharmonii Kameralnej w Bremie.

- Orkiestrę poprowadzi jeden z najciekawszych i najmłodszych dyrygentów, fin Tramo Peltokosky, którego zainteresowania skupiają się wokół muzyki współczesnej, improwizowanej. Tego dnia usłyszymy muzykę bardziej klasyczną, natomiast temperament muzyka mocno związany jest z tym, że jest także regularnie koncertującym pianistą. Wystąpi również znakomity wiolonczelista Jan Vogler, znany m.in. ze współpracy z branżą filmową – mówił podczas konferencji prasowej Łukasz Rudziński, rzecznik prasowy Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.

Ciekawym punktem programu jest także pokaz mody polskich i niemieckich projektantów, na którego potrzeby sala główna w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim  przeobrazi się w modowy wybieg z prawdziwego zdarzenia (01.10).

Szczegółowy program Tygodnia Niemieckiego znajduje się na stronie: www.teatrszekspirowski.pl. Część wydarzeń jest bezpłatna, ale wymagane są zapisy lub pobranie bezpłatnych wejściówek. 

Miejsca wydarzeń

  • Gdański Teatr Szekspirowski, ul. Wojciecha Bogusławskiego 1, Gdańsk
  • Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. Szeroka 34/35, Gdańsk
  • Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1, Gdańsk
  • Polska Filharmonia Bałtycka, ul. Ołowianka 1, Gdańsk
  • Kościół Świętej Trójcy, ul. Świętej Trójcy 4, Gdańsk
  • Oliwski Ratusz Kultury, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25, Gdańsk 

Całą relację z konferencji zapowiadającej festiwal można obejrzeć na facebooku Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.