Izabela Kozicka-Prus
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 14:48
Miejski Kunszt Wodny
Kunszt Wodny oficjalnie został przekazany do miasta. Zakończyły się wymagane procedury i niemal równolegle ruszy przetarg na wyposażenie wnętrz oraz kompleksową aranżację. Kunszt będzie siedzibą Instytutu Kultury Miejskiej.
Kunszt Wodny znajduje się w samym centrum Gdańska, nieopodal Bramy Wyżynnej, przy placu Forum Gdańsk. Prace w ramach Partnerstwa Publiczno – Prywatnego, które miała wykonać Spółka Forum Gdańsk przy realizacji Kunsztu Wodnego, zakończyły się w III kwartale roku 2019 i pod względem technicznym budynek był gotowy do przejęcia. Oczekiwano jednak dopełnienia czynności formalno-prawnych z bankiem finansującym projekt PPP i sądem, bowiem przekazanie obiektu miastu było możliwe dopiero po prawomocnym wykreśleniu przez sąd hipoteki, która stanowiła zabezpieczenie udzielone bankowi przez inwestora tj. Forum Gdańsk Sp. z o.o. Ze względu na pandemię Covid – 19 proces ten znacznie się wydłużył.
Ostatecznie, 21 września br. nastąpiło przejęcie lokalu miasta – Kunsztu Wodnego. Równolegle został ogłoszony przetarg na wyposażenie i kompleksową aranżację wnętrz. W obiekcie będzie miał swoją siedzibę Instytut Kultury Miejskiej. Kunszt stanie się kulturalno-turystyczną wizytówką miasta.
Zaplanowano nowoczesną, otwartą przestrzeń z wygodnymi kanapami oraz mobilnymi czerwonymi elementami dekoracyjnymi – tak w skrócie wyglądać będą wnętrza Kunsztu Wodnego. Przestrzeń została zaaranżowana zgodnie z ideami nowoczesnej instytucji kultury o otwartym charakterze. Zawiera w sobie zarówno przestrzeń open space na parterze, jak i pomieszczenia z przeznaczeniem na biura, kawiarnię oraz sale konferencyjne.
Obiekt będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W ramach przetargu wykonawca wyposaży pomieszczenia zgodnie z powstałą koncepcją, która objęła pomieszczenia ogólnodostępne i salę audytoryjną.
Prace mają potrwać około 12 miesięcy od daty podpisania umowy z wyłonionym w postępowaniu wykonawcą. Otwarcie ofert zaplanowano na połowę października br.
Historia projektu
Projekt dotyczący „Zagospodarowanie Targu Siennego i Targu Rakowego w Gdańsku" to inwestycja położona w kwartale ulic 3-Maja, Hucisko, Wały Jagiellońskie, Armii Krajowej z zachowaniem istniejących obiektów, takich jak: zabytkowy budynek klasztorny, budynek należący do Dyrekcji Poczty i Telekomunikacji oraz Wojewódzkiej Biblioteki i Park im. Harcerzy Polskich w byłym Wolnym Mieście Gdańsku. Obszar ten był zaniedbany i trudny do rewitalizacji z uwagi na zróżnicowany teren, zawierający liczne sieci uzbrojenia podziemnego oraz szczątki archeologiczne. Dziś na terenie o powierzchni 6 ha powstał jeden z najnowocześniejszych kompleksów w Europie, Forum Gdańsk, który został pozytywnie przyjęty i zaakceptowany przez mieszkańców i turystów Gdańska, o czym świadczą liczne jego odwiedziny.
Prace nad koncepcją przebudowy i opracowanie dokumentacji projektowej trwały od 2008 roku. Był to złożony proces obejmujący wiele etapów, od przygotowania międzynarodowego otwartego postępowania konkursowego na wyłonienie inwestora - wykonawcy i finansującego zagospodarowania obszaru TSR, poprzez długotrwałe negocjacje z 3 zainteresowanymi inwestorami oraz zgodami Rady Miasta Gdańska. Ostatecznie miasto Gdańsk zawarło umowę spółki i umowę wspólników na zagospodarowanie Targu Siennego i Targu Rakowego z partnerem prywatnym, tj. konsorcjum Multi Corporation BV oraz Multi Development Poland Sp. z o.o.
W ramach projektu „Zagospodarowanie Targu Siennego i Rakowego w Gdańsku” inwestor prywatny - Forum Gdańsk sp. z o.o. zrealizował szereg celów publicznych o łącznej wartości ok. 239 mln zł netto oraz cele komercyjne w postaci Forum Gdańsk - centrum handlowe z otwartymi przestrzeniami publicznymi. Jednym z celów publicznych jest lokal miasta w budynku Kunsztu Wodnego, którego wartość wynosi 18 905 448 zł netto.
fot. G. Mehring