Izabela Kozicka-Prus
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 12:57
20 lat Towarzystwa Budownictwa Społecznego Motława
Blisko tysiąc pięćset mieszkań, place zabaw, boiska oraz biura, to część dwudziestoletniego dorobku TBS Motława sp. z o.o. Mieszkania dla gdańszczanek i gdańszczan finansowane są głównie z budżetu miejskiego.
- 20 lat temu zawiązaliśmy TBS Motława. Po co? Po to, żeby spełniać marzenia mieszkanek i mieszkańców Gdańska o własnym mieszkaniu. To co jest dla mnie bardzo ważne, to to, że TBS Motława podejmuje się trudnych wyzwań także w terenach rewitalizowanych – powiedziała podczas składania życzeń pracownikom TBS Motława Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Przez ostatnie 20 lat, dzięki TBS Motława, powstało prawie półtora tysiąca mieszkań. To prawie półtora tysiąca rodzin, które zmieniły jakość swojego życia. Za to wszystko wam dziękuję. Dziękuję za to, że współtworzycie nasze miasto, przyjazne miasto Gdańsk.
Towarzystwo Budownictwa Społecznego Motława sp. z o.o. powołano w lipcu 2000 r. w celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych gdańszczan. Rada Miasta wyposażyła spółkę w majątek, na który składają się nieruchomości, zarówno gruntowe jak i budynki, położone na Dolnym Mieście w Gdańsku w kwartale ulic: Wróbla, Kieturakisa, Reduta Wyskok, Szczygla, Kurza, oraz w lokalizacjach: Gdańsk - Łostowice, Gdańsk - Letnica, Gdańsk - Orunia, Gdańsk - Ujeścisko.
Realizując politykę mieszkaniową Gminy Miasta Gdańsk zawartą w Strategii Rozwoju Gdańska Spółka w latach 2003-2020 r. wybudowała i oddała do użytkowania 41 budynków mieszkalnych, z ponad 1467 mieszkaniami o łącznej powierzchni użytkowej mieszkań 69 443 m2, 378 garaży o łącznej powierzchni 6645 m2 oraz 5 budynków biurowych o łącznej powierzchni całkowitej 3001 m2.
Nowe budynki wyposażane są w pełen standard udogodnień, umożliwiający lokatorom zamieszkanie już w momencie odbioru kluczy. Spółka dba o potrzeby dzieci i młodzieży, organizując profesjonalne place zabaw i boiska do gier zespołowych. Osiedla wyposażone są w system dróg wewnętrznych z wydzielonymi chodnikami. Obecnie trwa proces wymiany oświetlenia dróg w energooszczędne systemy LED.
- Naszym marzeniem jest kontynuacja i dokończenie rewitalizacji zasobów spółki na Dolnym Mieście, co przywróci dawną świetność tej śródmiejskiej dzielnicy Gdańska – powiedział Tadeusz Mękal, prezesa zarządu TBS Motława sp. z o.o. – Ściśle współpracujemy z konserwatorem zabytków. W strefach rewitalizacji zachowujemy zabytkowe elementy budynków: całe ściany elewacyjne, które po oczyszczeniu i zabezpieczeniu stanowią o przywróceniu historycznego stanu kwartału miasta.
Głównymi źródłami finansowania inwestycji są środki z budżetu gminy, jak i też kredyty pozyskiwane z Banku Gospodarstwa Krajowego. Spółka zatrudnia aktualnie 27 specjalistów.