Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 11:30

Zgłoś swój pomysł i weź udział w Inkubatorze Innowacji Społecznych

Ruszyła właśnie zupełnie nowa, innowacyjna odsłona Programu INNaczej. Jest on skierowany do osób, które poszukują zmiany wokół siebie, w przestrzeni społecznej i w życiu codziennym. To już 5. edycja, a jej myślą przewodnią jest DZIAŁAJ INNACZEJ - zmieniaj Gdańsk! Zgłoszenia można składać do 22 października. 

Tegoroczna edycja składa się z dwóch głównych części: inkubacyjnej i grantowej. Półroczny Inkubator Innowacji Społecznych to przestrzeń nauki, zdobywania doświadczeń i pracy nad zgłoszonym pomysłem. Jest to kompleksowe przygotowanie do Funduszu Innowacji Społecznych, w którym najlepsze rozwiązania mają szansę na zdobycie nawet 10 tysięcy złotych na wdrożenie i przetestowanie swojego pomysłu.

Dla kogo jest INNaczej?

Do programu mogą aplikować osoby indywidualne i grupy nieformalne. Otwiera to możliwość działania osobom niezrzeszonym w organizacjach pozarządowych.

- Odbiorcą INNaczej może być naprawdę każda osoba czy grupa. Chcemy poznać te niespotykane, niewidoczne osoby, które myślą, że nie zmieniają rzeczywistości. Nie myślą o sobie w kategoriach wielkich innowatorów czy innowatorek, a tymczasem takich ludzi właśnie poszukujemy. - mówi Michał Zorena z Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska.

Program INNaczej skierowany jest do osób, które chcą się rozwijać i uczestniczyć w procesie pracy nad swoim pomysłem. Chcą być także częścią grupy zaangażowanych, świadomych mieszkańców i mieszkanek, którzy działają na rzecz swoich społeczności i całego Gdańska.

Czym jest INNaczej?

Pomysł na program powstał w Wydziale Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańsk. Natomiast Operatorem już po raz czwarty jest Fundacja Inicjowania Rozwoju UP Foundation.

Głównym celem programu jest poprawa jakości życia mieszkańców i mieszkanek Gdańska, poprzez wspieranie innowacyjnych pomysłów, dotyczących polityki społecznej. INNaczej koncentruje się na edukowaniu i wzmacnianiu kompetencji innowatorów i innowatorek społecznych poprzez naukę w działaniu. Służy także finansowaniu inicjatyw, które pomogą rozwiązać rzeczywiste wyzwania społeczne, dotychczas niepodjęte lub podejmowane do tej pory w inny sposób.

Jakie pomysły można zgłaszać do INNaczej?

Program INNaczej jest kierowany do osób, które poszukują zmiany wokół siebie, w przestrzeni społecznej, w życiu codziennym.

- Lubię mówić, że INNaczej, to "przedszkole projektowe". Przestrzeń do nauki i zdobywania doświadczeń oraz nawiązywania kontaktów z podobnymi nam osobami. Nie oczekujemy, że zgłaszany pomysł będzie dopracowany. Szukamy takich, które wypływają z potrzeby wprowadzenia realnej zmiany przez zaangażowane i proaktywne osoby. Najważniejsza jest chęć podjęcia działania. W tym, jak pomysł będzie ostatecznie zrealizowany, pomoże całe grono eksperckie - dodaje Alicja Żarkiewicz, koordynatorka INNaczej.

Komisja wybierze najciekawsze pomysły, które zostaną zaproszone do Inkubatora Innowacji Społecznych. To półroczny program doskonalenia ich pod okiem ekspertów i ekspertek. Pozwoli on dopracować projekt, by był jak najlepszym rozwiązaniem wyzwania społecznego. Po zakończeniu procesu inkubacji najlepsze inicjatywy mogą liczyć na grant nawet do 10 tysięcy złotych.

I część wsparcia - Inkubator Innowacji Społecznych

Podczas szkoleń i warsztatów, pomysłodawcy popracują nad swoimi zgłoszeniami, aby stały się jeszcze lepsze i zwiększyły swoje szanse na otrzymanie dofinansowania. Skupią się one na profesjonalnym przygotowaniu innowacji społecznych oraz dobrym prezentowaniu projektów. Zagwarantowane zostanie także indywidualne podejście w zależności od potrzeb.

II część wsparcia - Fundusz Innowacji Społecznych

Do tej części wsparcia zakwalifikują się osoby, które najlepiej zaprezentują wyniki półrocznej pracy nad swoim pomysłem. Komisja wybierze najciekawsze innowacje, które zostaną wsparte grantem w wysokości nawet 10 000 zł. Ponadto zostaną one objęte programem mentorskim trwającym przez czas wdrożenia i testowania innowacji społecznej.

Aby wziąć udział, wystarczy wypełnić prosty formularz zgłoszeniowy online dostępny na stronie programu Innaczej.