Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Spotkanie z mieszkańcami Dolnego Miasta
Zdjęcie portretowe: Izabela Kozicka-Prus

Izabela Kozicka-Prus
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 10:30

Spotkanie z mieszkańcami Dolnego Miasta

Mieszkańcy Dolnego Miasta, inwestor prywatny oraz Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji spotkali się na terenie Szkoły Podstawowej nr 65, by przedstawić swoje stanowiska w sprawie realizowanego projektu partnerstwa publiczno – prywatnego. Każda ze stron miała określony czas na swoją prezentację. Spotkanie kończyła dyskusja z mieszkańcami.

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami odbyło się spotkanie z mieszkańcami Dolnego Miasta. Urząd Miasta reprezentował Alan Aleksandrowicz, prezydent ds. inwestycji i Piotr Lorens, architekt miasta. Ze strony inwestora głos zabierali: Monika Żelazkiewicz, kierownik projektu Dolne Miasto i Mikołaj Konopka, prezes zarządu spółki Euro Styl. Stronę społeczną, jako przedstawicielka części mieszkańców, reprezentowała Natalia Grzymała, radna dzielnicy i jednocześnie inicjatorka - Zielone Dolne Akcja Protestacyjna. W spotkaniu wzięli również udział Radni Dzielnicy Śródmieście.

 - Jest to nasz trzeci projekt PPP i przyznam, że najtrudniejszy. Dwa poprzednie były realizowane w miejscach, gdzie w zasadzie nie było mieszkańców. Nie ukrywam, że dużo musimy się nauczyć, bo robimy to po raz pierwszy – powiedział podczas spotkania Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta ds. inwestycji, tłumacząc podstawy PPP. – Przygotowując proces rewitalizacji, finansowany z kończącej się perspektywy unijnej, powstały pewne diagnozy, przeznaczyliśmy i wyselekcjonowaliśmy obszary na terenie Dolnego Miasta do przyszłego zagospodarowania, aby proces inwestycyjny dla tej dzielnicy nie był rozbity na wiele, wiele lat, w zależności od możliwości budżetu miasta. Bo nikt z nas chyba nie ma czasu, dwadzieścia, trzydzieści lat, na to, by czekać aby dzielnica kompleksowo wypiękniała. Trzeba było znaleźć formułę,  gdzie w stosunkowo krótkim czasie, kilku lat, przeprowadzimy realizację szerokiego planu finansowanego ze środków miasta, unijnych oraz we współpracy z inwestorem prywatnym.

W pierwszej części  każda ze stron przedstawiła swoje stanowisko. Miasto i inwestor zapoznali  przybyłych z postępem prac i miejscami, gdzie będą realizowane poszczególne cele PPP, publiczne jak i prywatne. Natalia Grzymała reprezentowała grupę mieszkańców, którzy również otrzymali czas na przedstawienie postulatów lokalnej społeczności.

- Każde drzewo jest na wagę złota! Drzewa dają cień, obniżają temperaturę, zatrzymują wilgotność i oczyszczają powietrze – podkreślała, przy jednym z postulatów dotyczących zieleni Natalia Grzymała z Zielone Dolne Akcja Protestacyjna. - Nasadzenia zastępcze powinny odpowiadać funkcjom środowiskowym wyciętych drzew.

Głównymi tematami poruszanymi przez mieszkańców było „boisko pod wierzbami”,  nowe nasadzenia drzew oraz budowa nowego przedszkola. Poruszono również temat dostępności boiska przy SP 65 poza zorganizowanymi zajęciami. Jednym z tematów był również kwestia wzrostu natężenia ruchu drogowego, parkingów oraz budowy wiat śmietnikowych.

- Dolne Miasto to miejsce wyjątkowe, które trzeba doceniać za to, jakim było i za to, jakie jest obecnie. Jako gdańszczanin dobrze czuję tę dzielnicę i wiem, że trzeba ją z ogromną odpowiedzialnością rewitalizować, modernizować, wznosić tu nową zabudowę i wprowadzać nowe usługi, podnosząc jakość życia mieszkańców – powiedział Mikołaj Konopka, prezes zarządu Euro Styl. - Dolne Miasto jest zielone i takim pozostanie, jest niezwykłe i nadal takie będzie. Ale jestem też przekonany, że ta część miasta zasługuje na znacznie więcej – aby, przy zachowaniu swojego charakteru, stać się jednocześnie jedną z wizytówek nowoczesnego Gdańska. Do tego będziemy dążyć. Partnerstwo Publiczno-Prywatne dla Dolnego Miasta budzi pewne obawy lokalnej społeczności, pojawia się też wiele pytań, co jest naturalne przy tego typu projektach. Staramy się te obawy rozwiewać, a na pytania rzetelnie, merytorycznie odpowiadać.

Harmonogram spotkań na najbliższe miesiące

Mieszkańcom przedstawiono harmonogram prac i kolejnych, tematycznych spotkań.

Już od września 2021 działa Komisja ds. drzew i zieleni, która spotyka się systematycznie oraz przedstawia sprawozdania ze swoich działań.

Spotkania tematyczne:

- przełom października/ listopada 2021 - spotkanie dotyczące komunikacji i parkingów, bezpieczeństwa budynków

- okres październik - grudzień 2021 - comiesięczne otwarte dyżury z animatorem dialogu społecznego

i przedstawicielem inwestora (najbliższe spotkanie – 26.10, godz. 17.00–19.00)

- styczeń – luty 2022 spotkanie dotyczące terenu „pod wierzbami” oraz inne tematy dotyczące zieleni

- październik 2021 - czerwiec 2022 - spotkania dotyczące punktów gromadzenia odpadów w 3 lokalizacjach dla zarządów Wspólnot Mieszkaniowych

- cykliczne spotkania sprawozdawcze z Radą Dzielnicy