Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Joanna Bieganowska

Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 16:00

Nowi lokatorzy w odnowionej kamienicy

Zakończyły się prace remontowe w budynkach przy ul. Aldony 7 i Wajdeloty 4. W piątek, 17 września klucze do mieszkań otrzymali nowi lokatorzy. - Cieszę się, że dotychczasowi mieszkańcy będą mieli lepiej, ale również z tego, że Wrzeszcz zyskuje nową rodzinę – powiedziała, podczas wręczania kluczy, prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

- Krok po kroku zmieniamy Wrzeszcz. Pamiętamy jak kiedyś wyglądały ulice Wajdeloty, Aldony czy Danusi. Te miejsca odzyskują blask w procesie rewitalizacji. Zachęca to również prywatnych właścicieli nieruchomości do remontów swoich kamienic - mówiła na uroczystości przekazania kluczy prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Kompleksowy remont – termomodernizacja – coś co powoduje, że jest lepiej , oszczędniej, czyściej, bardziej ekologicznie. Cieszę się, że dotychczasowi mieszkańcy będą mieli lepiej, ale również z tego, że Wrzeszcz zyskuje nową rodzinę. Jedną z pierwszych rodzin, która według nowych zasad uzyskiwania lokali komunalnych, właśnie to mieszkanie otrzyma. Nowe zasady, czyli nie kto pierwszy ten lepszy, ale następująca co roku weryfikacja. Przyznawane są punkty za różne rzeczy. Za bycie aktywnym zawodowo, za liczbę osób w rodzinie, za bycie w rodzinie z osobami z niepełnosprawnością. Cieszę się bardzo, że dzisiaj pierwszy lokal, w ramach tych nowych zasad gdańska rodzina otrzyma.

W znajdujących się w sercu Wrzeszcza kamienicach znajdowało się 18 mieszkań, dzięki pracom remontowym udało się uzyskać dodatkowy lokal o powierzchni 73 m2. Klucze do mieszkania z rąk prezydent Dulkiewicz odebrała pięcioosobowa rodzina.

Termomodernizacja budynków mieszkalnych Aldony 7 i Wajdeloty 4

- Kompleksowo to znaczy, że w pierwszym etapie zrobiliśmy zmianę sposobu ogrzewania, już w 2018 roku. Później był przygotowywany projekt, który wymagał uzgodnień z konserwatorem. Jego zakres objął termomodernizację ścian, wymianę okien, izolację części podziemnej budynku, wymiany instalacji elektrycznej oraz instalacji odgromowej. Prace na konstrukcji dachowej - ze względu na to, że ta konstrukcja była bardzo zdegradowana - w tej chwili jest jest praktycznie nowa. Cały nowy dach plus elementy ozdobne, które pasują do aranżacji -mówił Przemysław Guzow, dyrektor Gdańskich Nieruchomości.

Prace w kamienicy obejmowały remont klatek schodowych z instalacją elektryczną i teletechniczną, wymianę stolarki okiennej z restauracją drzwi wejściowych do budynków oraz remont elewacji z wykonaniem prac sztukatorskich.

W zakresie prac związanych z termomodernizacją nieruchomości znalazły się także:

  • Izolacja przeciwwodna pionowa i pozioma piwnic, w tym ścian zewnętrznych i konstrukcyjnych oraz posadzki
  • hydrofobizacja murów i opaski oraz murków przy oknach piwnicznych
  • przeprowadzone zostały izolacje termiczne stropów i ścian zewnętrznych, remont piwnic i strychu z instalacją elektryczną, wentylacją oraz instalacją odgromową.
  • kompleksowy remont dachu, w zakresie konstrukcyjnym, dociepleniowym, pokrycia i kominów.

Koszt całkowity  związany z realizacją prac budowlanych budynku przy ul. Wajdeloty 4 wynosi 2 185 044,01 brutto. Koszt związany z realizacją prac budowlanych budynku przy ul. Aldony 7 wynosi 1 690 771,26 brutto.

Nowe zasady przydziału mieszkań

Nowi mieszkańcy budynku przy ul. Aldony są jednymi z pierwszych, którzy otrzymali lokal po wprowadzeniu w roku 2020 istotnych zmian w zasadach przydzielania mieszkań komunalnych. Wcześniej o pierwszeństwie przydziału przede wszystkim decydowała data złożenia wniosku. Obecnie o kolejności decyduje ocena kilkunastu obiektywnych kryteriów w tym sytuacja mieszkaniowa, zdrowotna, rodzinna jak również ocena aktywność zawodowej samych mieszkańców.