Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Izabela Kozicka-Prus

Izabela Kozicka-Prus
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 11:48

Kolejna nowa szkoła w Gdańsku

W sierpniu podpisana została umowa na budowę nowej szkoły podstawowej w pobliżu ul. Morenowe Wzgórze. Pierwsi uczniowie rozpoczną naukę we wrześniu 2023 r. Do szkoły uczęszczało będzie około 700 uczennic i uczniów.

- Kolejna dobra wiadomość, jeśli chodzi o rozwój sieci szkół w Gdańsku. Przypomnę, że parę tygodni temu informowaliśmy o podpisaniu umowy i rozpoczęciu projektu budowy szkoły w południowej dzielnicy Gdańska, przy ul. Srebrnej i Kolorowej – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. -  A dzisiaj informujemy, że jesteśmy w projekcie, bo już parę tygodni po podpisaniu umowy na budowę szkoły w kolejnej, dynamicznie rozwijającej się dzielnicy, a właściwie na granicy dwóch dzielnic Piecki Migowo i Jasienia. Powstanie tu szkoła, która będzie mogła przyjąć ok. 700 młodych gdańszczanek i gdańszczan. Szkoła, która będzie szkolą publiczną, rejonową. W Gdańsku staramy się zawsze znaleźć sposób jak to zrobić sprytnie. Bo gdybyśmy mieli worek pieniędzy, pewnie nie bylibyśmy tak twórczy. Zgodnie z podpisaną umową szkoła ma być wybudowana do końca 2023 roku w pierwszym etapie, tak by od 1 września 2023 najmłodsze klasy 0-3 mogły tutaj się uczyć. A w kolejnym roku, czyli do 1 września 2024 klasy od 4 do 8. Nie możemy się doczekać.

Nieruchomość przy ul. Morenowe Wzgórze przeznaczona została na użytkowanie na cele oświatowe. Inwestycje zrealizuje firma Deuteros Izim Edu Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, umowa została zawarta ma początku sierpnia.

- Mamy bogate doświadczenie w budowaniu i utrzymywaniu infrastruktury publicznej, a także we współpracy z samorządami. Od trzech lat z sukcesem prowadzimy bardzo podobny projekt w Wilnie.  - powiedział Maciej Kopański, członek zarządu IZIM. - Rozpoczynając realizację w Gdańsku mamy przekonanie, że projekt ten będzie świetnie wpasowany w lokalne otoczenie - z uwzględnieniem wysokich standardów planowania przestrzennego, optymalizacji kosztów utrzymania i efektywności energetycznej, łącznie z instalacjami odnawialnych źródeł energii. Naszym celem jest, aby miejsce to funkcjonowało jako nowoczesna szkoła publiczna, ale jednocześnie było zaprojektowane tak, aby stało się ważnym miejscem spotkań dla lokalnej społeczności, aktywności sportowej i działalności kulturalnej.

Wybudowana zostanie publiczna szkoła podstawowa, z minimum 27 oddziałami, w tym z oddziałami klas „0”. Szkoła wyposażona będzie m.in. w pracownie językowe oraz pracownie przedmiotowe (fizyczną, biologiczną oraz chemiczną z dygestorium), świetlicę, bibliotekę szkolną i czytelnię oraz kompleks kuchenny przystosowany do przygotowywania i spożywania posiłków na miejscu. Będzie przystosowana dla uczniów z niepełnosprawnościami. Wybudowana zostanie niezbędna infrastruktura sportowa, tj. kompleks z salą gimnastyczną i zapleczem sanitarno - szatniowym, wielofunkcyjne boisko zewnętrzne oraz plac zabaw. Po zakończeniu użytkowania majątek przechodzi na rzecz gminy.

- Z punktu widzenia mnie jako radnej z tego okręgu, ale również z Komisji Zagospodarowania Przestrzennego, ta szkoła uzupełni tak naprawdę sieć szkół w dwóch dzielnicach, odciąży - SP nr 1 i 2 oraz SP nr 85 - powiedziała  Anna Golędzinowska, radna KO. -  Dzięki temu stworzymy sieć szkół, co dla mnie jako urbanistki jest szczególnie istotne, dostępnych piechotą. Obok szkoły będą tereny zielone, zabezpieczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Ufamy więc, że w tym miejscu dla gdańszczan, powstanie niebawem kolejny atrakcyjny obiekt, i nie będzie to tylko placówka edukacyjna, ale również centrum społeczności lokalnej. To jest bardzo potrzebne miejsce w tej dynamicznie rozbijającej się dzielnicy.

fot. D. Paszliński