Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 16:02

Przyjdź i zadbaj o swoje zdrowie

Cukrzyca typu 2 jest chorobą cywilizacyjną, na którą cierpi co dziesiąty mieszkaniec Gdańska. Szybka identyfikacja pierwszych objawów i podjęcie odpowiednich działań może przeciwdziałać chorobie. O szczegółach będzie można się dowiedzieć w niedzielę, 19 września podczas wydarzenia organizowanego przez Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia i Profilaktyki Uzależnień. 

Od 2020 roku realizowany jest „Gdański Program Profilaktyki Cukrzycy – program polityki zdrowotnej dotyczącej prewencji cukrzycy typu 2 u osób w wieku aktywności zawodowej na terenie Miasta Gdańska i Gminy Stegna”.

Każdy z uczestników może skorzystać z bezpłatnych badań laboratoryjnych oraz indywidualnych konsultacji z lekarzem, pielęgniarką, dietetykiem i fizjoterapeutą. Działania mają na celu zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę poprzez wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym oraz chorych na cukrzycę w fazie jej bezobjawowego przebiegu.

Spotkanie plenerowe

W niedzielę, 19 września wszyscy zainteresowani profilaktyką zdrowia związaną z cukrzycą, będą mogli wziąć udział w wydarzeniu organizowanym na terenie byłej szkoły przy ul. Wrzeszczańskiej 29. W programie:

 1. Panel sportowy 10.00-12.00
  A. Zajęcia sportowe dla dorosłych, na wolnym powietrzu
  • nauka prawidłowej techniki nordic walkig
  • pokaz ćwiczeń aerobic na krzesłach
  • zabawa w grę miejską
  B. Zajęcia sportowe dla dzieci, na wolnym powietrzu – konkurs z nagrodami
 2. Panel dietetyczny 10.00-14.00
  • 10.00-14.00 Konsultacje indywidualne z dietetykiem: pomiary masy ciała i bioimpedancji, indywidualne porady, odpowiedzi na pytania.
  • 11.00-13.00 Warsztaty kulinarne - jak skomponować zdrowy szybki posiłek do pracy tak, aby wspierał utrzymanie prawidłowej wartości glikemii.
  Uwaga! Na warsztaty kulinarne obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Zgłoszenia należy kierować na adres e-mail: bezcukrzycy@opz.gdansk.pl. Ilość miejsc ograniczona.
 3. Panel merytoryczny 10.00-14.00
  • „Żyj zdrowo bez cukrzycy”
  • „Koperta Życia”
  • „Kieruj bez procentów” - konkurs
 4. Panel społeczny
  • Warsztaty ceramiczne (GAK)
  • Warsztaty kreatywne (GAK)
  • Pchli Targ (RDWD)

Ponadto będzie możliwość dokonania spisu w Narodowym Spisie Powszechnym i indywidualnego spotkania z Rachmistrzem.

Podstawą działania w walce z cukrzycą jest prewencja

Najważniejszymi jej elementami są właściwie zbilansowana dieta i ruch, które mają na celu utrzymanie właściwego poziomu glukozy we krwi. Prawidłowa dieta ważna jest także po stwierdzeniu choroby i leczeniu przewlekłych powikłań cukrzycy. Dla osób w grupie ryzyka konieczne jest także przeprowadzanie regularnych badań w kierunku cukrzycy, szczególnie u osób powyżej 45 roku życia lub w przypadku wystąpienia któregoś z charakterystycznych objawów.

Aby skorzystać z bezpłatnych konsultacji i badań, wystarczy wypełnić ankietę oceniającą ryzyko wystąpienia cukrzycy w najbliższej przyszłości na stronie Gdańsk bez cukrzycy.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 -2020. Na realizację przeznaczono 2.116.525 zł ze środków gminy Gdańsk. Dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego oraz budżetu państwa wynosi 3.135.472 zł.