Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 15:01
Gradova 2021. Spotkanie z legendami na szczycie
Kim był Stolem, a kim Hegel i dlaczego gdańskie lwy patrzą w konkretną stronę? Gdańsk jest pełen tajemnic, a z miastem związane są fascynujące legendy. Aby je poznać, wystarczy przyjść w sobotę, 11 września na Gradową Górę. Tam w trzech strefach: artystycznej, społecznej i warsztatowej zaplanowano wiele atrakcji utrzymanych w gdańskim klimacie.
Wydarzenie ma na celu rozpowszechnianie i przybliżanie kultury gdańskiej, umacnianie tożsamości lokalnej między ludźmi a ich miastem oraz zaktywizowanie społeczeństwa, szczególnie lokalnego. Motywem przewodnim wydarzenia są gdańskie legendy. W programie szereg prelekcji na aktualne dla miasta tematy, ciekawe warsztaty i działania artystyczne.
- Chcemy z kulturą wyjść do ludzi za pomocą lokalnych legend. To one właśnie będą punktem wyjścia do rozmów płynących ze sceny, ale także dla zaplanowanych warsztatów czy spektaklu, który będzie można obejrzeć na koniec całego dnia atrakcji - mówią organizatorki wydarzenia, przedstawicielki stowarzyszenie Babizna. – Na wzór krajów skandynawskich, chcemy wypromować legendy miejskie, które nie są powszechnie znane, a noszą w sobie dużą wartość historyczną i kulturalną dla naszej tożsamości.
Wydarzenie będzie podzielone na 3 strefy:
- artystyczną (otwartą),
- społeczną (historyczną),
- warsztatową.
W strefie artystycznej będzie znajdować się wystawa sztuki, obejmująca tematykę Gdańska oraz gdańskich legend. Wszystkie prace na wystawie sztuki będą autorstwa lokalnych artystów i studentów ASP. W tej strefie będzie można wysłuchać także legend czytanych przez aktora. Finałem całego wydarzenia będzie spektakl teatralny przygotowany przez grupę El Trupa Kabra.
Druga strefa - społeczna i historyczna - będzie tworzyć przestrzeń do dyskusji na aktualne, ważne społecznie tematy, a także takie dotyczące Gdańska, edukacji i historii. Gośćmi strefy społecznej będą m.in. Przemysław Staroń, nauczyciel Roku 2018, Strefa druga obejmować będzie także spacer z lokalnym przewodnikiem.
W przestrzeni strefy trzeciej, warsztatowej, zaplanowano działania:
- dotyczące ekologii (w ramach akcji „Gdańsk bez plastiku”), obejmujące szycie toreb ze starych banerów,
- warsztaty plastyczne (wspólne lepienie Stolema z gliny) wzmacniające pracę w grupie,
- warsztaty pobudzające kreatywność (z kreatywnego rozwiązywania problemów)
- warsztaty antydyskryminacyjne.
Przygotowano także atrakcje dla najmłodszych mieszkańców. Strefy będą „działać” samoistnie i będą nazwane imionami bohaterów legend (oraz ucharakteryzowane na dane legendy związane z Gdańskiem). Na wydarzenie obowiązuje wstęp wolny. Szczegółowy program oraz linki do zapisów na spacery i warsztaty można znaleźć w wydarzeniu na Facebooku - Gradova 2021.
Wszelkich dodatkowych informacji można zasięgnąć kontaktując się przez email: czesc@babizna.pl bądź poprzez bezpośredni kontakt z jedną z organizatorek, Barbarą Grabowską, pod numerem telefonu: 539 929 198.
Inicjatorkami projektu są: Oliwia Woźnicka, Julia Langowska, Karolina Boniecka, Barbara Grabowska ze stowarzyszenia Babizna.
Wydarzenie dofinansowano ze środków miasta.