Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

2021-09-03 dyrektor teatr 013 1200x800
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 20:14

Powitanie dyrektorki GTS

Agata Grenda oficjalnie objęła stanowisko dyrektorki Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. W piątek, 3 września, na scenie nową dyrektorkę powitali Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Jacek Walczykowski, prezes Fundacji Theatrum Gedanense.

Uroczyste powitanie odbyło się na scenie pośród scenografii uwielbianego przez widzów spektaklu „Wesołe kumoszki z Windsoru” w reżyserii Pawła Aignera, który właśnie wrócił na scenę GTS.

Prezydent Gdańska i marszałek województwa pomorskiego podczas inauguracji kadencji podkreślali wszechstronne doświadczenie nowej dyrektorki teatru, zarówno w obszarze szeroko pojętej kultury, w tym sztuki teatru, jak i zarządzania oraz finansów instytucji publicznej. Wyrazili nadzieję, że nie tylko będzie kontynuowała wspaniałe dzieło profesora Jerzego Limona, ale również zrealizuje własne nowatorskie pomysły.

- Myślę, że ten czas, w którym się znajdujemy, po półtora roku w pandemii, jest wielkim wyzwaniem dla kultury, dla organizacji życia kulturalnego, więc na pewno pani dyrektor Agata Grenda przejmuje niełatwą rolę. Bardzo doceniamy dotychczasowe doświadczenia zarówno międzynarodowe – w Stanach Zjednoczonych, w Nowym Jorku, jako szefowej Instytutu Polskiego – ale także urzędnicze. Rzadko kiedy można znaleźć kogoś, kto jest zarówno artystą, ale i dobrym menedżerem. Pani Agata Grenda połączyła w sobie różne talenty, dlatego mamy głęboką nadzieję, że także poradzi sobie także tutaj – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Kultura najwyższej jakości

Zarówno prezydent Aleksandra Dulkiewicz, jak i marszałek Mieczysław Struk podkreślali edukacyjną rolę instytucji kultury. Są to miejsca, które swoimi działaniami powinny uwrażliwiać i wychowywać w kulturze wysokiej kolejne pokolenia.

- Pan profesor Jerzy Limon pozostawił po sobie piękną spuściznę, pomnik w postaci wspaniałego teatru, który rozsławia Gdańsk na mapie lokalnej metropolii, ale też w Europie i świecie. Ważne jest, żeby tę spuściznę mogła kontynuować osoba najlepiej przygotowana, ciesząca się też poparciem poprzednika. Teatr Szekspirowski to nie tylko scena, na której będą występować aktorzy, to także działania o charakterze edukacyjnym. Jesteśmy przekonani, że kompetencje, umiejętności, dotychczasowe doświadczenie i droga zawodowa pani dyrektor zapewni wysoki poziom organizacyjny i artystyczny tego miejsca. A my jako samorządy miasta i województwa, będziemy panią dyrektor w tych działaniach wspierać - mówił podczas uroczystości Mieczysław Struk, marszałek Województwa pomorskiego.

 

Jednogłośna decyzja

- Bardzo cieszymy się, że pani dyrektor Grenda znała Profesora Limona, jego działalność, jego wyniki, sukcesy i jego plany. I cieszy nas również fakt, że kandydatura została zaakceptowana jednomyślnie decyzją trojga organizatorów instytucji. Wierzymy, że będzie się dobrze działo w tym teatrze. Że będzie zarówno kontynuacja myśli i pracy pana profesora, jak i oczywiście nowe pomysły dyrektorki. A są to bardzo ciekawe inicjatywy - mówił Jacek Walczykowski, prezes Fundacji Theatrum Gedanense.

Magia teatru

- Nie muszę mówić, jaki stres towarzyszy mi teraz, gdy stoję na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, jako następczyni profesora Jerzego Limona. Jestem zaszczycona, onieśmielona i oszołomiona wszystkim, co się w tej chwili dzieje. Gościnność, serdeczność wszystkich Państwa – organizatorów teatru, przedstawicieli Fundacji i profesora Limona, którą kierował on w moją stronę przez półtora roku naszych rozmów, jest dla mnie tak cennym darem - i zobowiązaniem – że mam nadzieję, że kiedy się spotkamy za trzy lata, nie zawiodę państwa. Czuję obecność Profesora – być może dlatego właśnie, że w teatrze wierzymy w magię. A jeśli chce się zarządzać teatrem, to – oprócz znajomości wszystkich finansowych tabelek – trzeba wierzyć w magię tego miejsca właśnie. Mam nadzieję, że magia, którą stworzył tu profesor Jerzy Limon, pozwoli mi przyciągać kolejne pokolenia i grupy widzów z całej Polski. Jako osoba z zewnątrz, z Wielkopolski, mam też szansę na wiele rzeczy spojrzeć z niezbędnym dystansem. I mam nadzieję, że właśnie takie spojrzenie pozwoli mi wdrażać pomysły, które będą świeże i nowe, a jednocześnie prowadzic tę instytucję zgodnie z wizją Profesora. Jeszcze raz bardzo dziękuję za zaufanie, ogromną życzliwość i sympatię, której w takim wymiarze dawno nie spotkałam w żadnym rejonie Polski - mówiła Agata Grenda, dyrektorka Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Zgodnie z Ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, do publicznej wiadomości został podany autorski program kadencyjny dyrektorki Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego na trzy sezony artystyczne 2021-2024. Dokument można znaleźć na stronie GTS i w BIP. 

Agata Grenda – pełny biogram