Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Bus elektyczny do przewozu osób z niepełnosprawnością  Fot ZTM

Dagmara Szajda
Zarząd Transporu Miejskiego w Gdańsku

Data publikacji 11:00

Pierwsze elektryczne mikrobusy dla osób z niepełnosprawnością w Gdańsku

Od środy, 1 września 8 elektrycznych mikrobusów przewozi niepełnosprawnych mieszkańców Gdańska. W styczniu 2022 r. pojawią się kolejne zeroemisyjne pojazdy. W sumie do przewozu osób, które z powodu niepełnosprawności nie mogą korzystać z autobusów i tramwajów,  przeznaczonych jest 78 mikrobusów. W Gdańsku jest to obecnie 600 osób, do których kierowana jest ta usługa. Ponad połowę tej grupy stanowią dzieci i młodzież.

Zgodnie z zawartymi z Zarządem Transportu Miejskiego w Gdańsku umowami, przewozy świadczy 5 firm. W ostatnich dniach sierpnia pracownicy ZTM skontrolowali stan wszystkich pojazdów. Każdy z nich jest przystosowany do bezpiecznego przewozu osób z niepełnosprawnością, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Warto przypomnieć, że zgodnie z wymogami, auto musi być klimatyzowane oraz mieć możliwość przewożenia minimum dwóch standardowych wózków inwalidzkich. W związku z tym w podłodze pojazdu znajdują się odpowiednie listwy do zabezpieczenia wózków. Wszystkie fotele mają zagłówki i trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Z tyłu mikrobusu zainstalowana jest winda lub najazd pozwalający na bezpieczne transportowanie osób na wózkach inwalidzkich. Wewnątrz pojazdów znajdują się odpowiednie siedziska i foteliki dla dzieci, których można użyć w razie potrzeby. Stopień umożliwiający wejście do mikrobusu powinien być zamontowany na stałe przy bocznych drzwiach. Ponadto każdy samochód musi być wyposażony w nadajnik GPS, a także kamerę wideo rejestrującą obraz z wnętrza pojazdu. Kierowcy i opiekunowie osób niepełnosprawnych mają obowiązek udzielania pomocy przy wsiadaniu do mikrobusu i wysiadaniu z niego oraz składaniu i przewożeniu wózka inwalidzkiego. Muszą też być przeszkoleni w udzielaniu pierwszej pomocy.

Po raz pierwszy do obsługi osób niepełnosprawnych wykorzystane zostaną w Gdańsku pojazdy elektryczne. Co ciekawe można je ładować ze zwykłego gniazdka elektrycznego. Na jednym ładowaniu są w stanie przejechać do 150 kilometrów.

Wszystkie potrzebne informacje dla chcących skorzystać z transportu dla osób z niepełnosprawnością znajdują się na stronie ZTM.