Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 16:40
Rusza Festiwal Kultury Żydowskiej „Zbliżenia”
IX edycja festiwalu zwraca się w stronę korzeni. Korzeni rozumianych jako pochodzenie, tożsamość oraz drogę do odkrywania własnej tożsamości. Uczestnicy w dniach 2-5 września wybiorą się w pasjonującą podróż poznając lepiej żydowską kulturę, sztukę, muzykę, historię, język oraz kuchnię.
Wydarzenia festiwalu będą odbywały się w Galerii Wnętrz City Meble, Gdańskiej Szkole Artystycznej w CH Manhattan, Centrum św. Jana, Nowej Syndagodze i Plamie GAK na Zaspie. Obowiązują zapisy.
W czwartek, 2 września o godzinie 18.00 festiwal zainauguruje pokaz filmu "W cieniu Wielkiej Synagogi". To pierwszy pełnometrażowy film dokumentalny o dziejach Żydów w Gdańsku na przestrzeni ostatnich wieków. Projekcja odbędzie się w strefie inspiracji Galerii Wnętrz City Meble. Piątek, 3 września minie pod znakiem trzech koncertów muzyki żydowskiej w Centrum św. Jana. Sobota i niedziela to dni pełne warsztatów plastycznych, wykładów i spotkań z kulturą żydowską. W planach są także m.in. spacery śladami gdańskich Żydówek organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej oraz nauka języka hebrajskiego lub piosenki jidysz.
Organizatorzy zapraszają również na wykłady takich osobowości, jak Magdalena Buda, Magdalena Sommer, Piotr Paziński, Hanna Kossowska, prof. Joanna Degler (Lisek), Karolina Szlęzak i Kinga Urbańska. Dla miłośników literatury przygotowano spotkania z Mikołajem Grynbergiem oraz Karoliną Przewrocką- Aderet, którzy opowiedzą o swoich dziełach i doświadczeniach. Gratką dla amatorów teatru będzie czytanie dramatu Savyon Liebrecht „Pustynne jabłka”.
Kolejnym punktem jest także wystawa Oli Molendy Reikanut – Pustka - osobistej opowieści o poszukiwaniu korzeni i związanym z nim poczuciu Pustki spowodowanej brakiem informacji o żydowskich przodkach mieszkających w Polsce przed II wojną światową.
Zwieńczeniem IX edycji Festiwalu Zbliżenia będzie koncert studentów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, który odbędzie się w Nowej Synagodze. Academia Musica Judaica | Godzina w raju to spotkanie z uniwersalnym dążeniem człowieka do zatrzymania poczucia doskonałości i piękna, zrealizowane pod okiem Dominiki Glapiak i Mai Miro-Wiśniewskiej.
Szczegółowy program można znaleźć na stronie festiwalu. Na wszystkie wydarzenia obowiązują zapisy poprzez portal evenea.pl. Liczba miejsc ograniczona.
Projekt został dofinansowany ze środków Miasta Gdańska, Województwa Pomorskiego, Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz American Jewish Joint Distribution Committee.