Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Szczepienia drzew w Wielkiej Alei Lipowej fot  D  Paszliński gdansk (4)
Zdjęcie portretowe: Joanna Bieganowska

Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Magdalena Kiljan

Magdalena Kiljan
Gdańskie Wodociągi SA

Data publikacji 16:10

Szczepionki nie tylko dla ludzi

W Wielkiej Alei Lipowej rozpoczęła się mikrobiologiczna rewitalizacja korzeni drzew, czyli ich szczepienie. Preparat zaaplikowany do korzeni zabytkowych lip zapewni im lepsze odżywianie i ochronę. Z pracującym przy szczepieniu Jerzym Nieswadbą, w czwartek 2 września, spotkała się Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Podczas spotkania prezydent dopytywała o szczegóły związane z zabiegami przeprowadzanymi w Alei Lipowej. Jerzy Nieswadba, który wykonuje szczepienia drzew. Opowiadał o procesie pozyskiwania materiału do przygotowania preparatu, który następnie wprowadzany jest w glebę. Zaprezentował także w jaki sposób wykonuje szczepienia.

Szczepienie – jak to się robi?

Szczepionka podawana jest na głębokość około 20 - 30 cm w głąb ziemi, w miejscach, gdzie znajdują się drobne korzenie drzew.

Do podłoża, na którym rosną lipy, za pomocą specjalnych lanc, wprowadzone zostaną żywe strzępki wyselekcjonowanych grzybów. Wytworzona w ten sposób symbioza korzeni drzew i grzybów zwana jest fachowo mikoryzą. Dzięki grzybom drzewa będą mogły łatwiej pozyskiwać z podłoża wodę, sole mineralne i inne mikroelementy. Co więcej aplikacja strzępków grzybów zadziała jak swoista szczepionka dla drzew, która zmniejszy ich podatność na choroby, a także ograniczy liczbę występujących w glebie szkodników – larw i nicieni chorobotwórczych.

Obecne w szczepionce bakterie, działają jak naturalny nawóz, zwiększają zdolności do pozyskiwania azotu przez drzewa, co wpływa na ich prawidłowy wzrost.

Szczepionka ma formę zawiesiny wodnej z dodatkiem hydrożelu. Jedna dawka zawiera 20 ml szczepionki, a każde z drzew otrzyma w sumie 30 dawek.

Szczepienia i co dalej?

Oprócz samego szczepienia, miejsca gdzie rosną lipy, zostaną dodatkowo nawożone preparatem bogatym w kwasy humusowe. Poprawią one żyzność gleby i pozytywnie wpłyną na rozwój systemu korzeniowego. Z kolei powierzchnie pod koronami drzew spryskane będą roztworem stanowiącym pożywkę dla mikroorganizmów szczepionki, stymulując ich rozwój i wzrost.

By szczepionka miała możliwość wniknąć w system korzeniowy drzew, każde z nich podlane zostanie 450 litrami wody (w trzech cyklach po 150 l), co zapobiegnie nadmiernemu wysuszeniu podłoża.

Na efekty prac trzeba będzie poczekać. Ze względu na czas, jaki bakterie będą potrzebowały na adaptację i rozwój, efekt wizualny może być widoczny dopiero po dwóch-trzech latach.

Rewaloryzacja Wielkiej Alei Lipowej

Aplikacja szczepionek dla lip to jeden z zabiegów w procesie rewaloryzacji Wielkiej Alei Lipowej. W ramach rewitalizacji strefy korzeniowej zaszczepione zostaną 222 lipy. Potrzeba wykonania takich prac wskazana została po inwentaryzacji WAL, w 2019 roku. W pierwszej kolejności szczepione zostaną te lipy, które mają trudniejsze warunki glebowe, czyli rosnące w pasie między aleją Zwycięstwa, a Traktem Konnym, w przyszłości planowane jest zaszczepienie również lip rosnących po przeciwnej stronie alei Zwycięstwa.