Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 22:02
Medale Wolności Słowa przyznane w Gdańsku
Nagroda ustanowiona została w trosce o dojrzałą debatę publiczną, utrzymanie w Polsce wolności słowa i promowanie mądrych słów w przestrzeni społecznej oraz głoszących je osób. Laureatami nagrody Fundacji Grand Press zostali Agnieszka Jankowiak–Maik, Adam Bodnar, Andrzej Poczobut i Marian Turski.
Podczas uroczystej gali, która odbyła się w poniedziałek, 30 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności przyznano Medale Wolności Słowa w trzech kategoriach: Media, Instytucja, Obywatel. Nagrodą mogły zostać uhonorowane osoby dbające w przestrzeni publicznej o dobro wspólne, zwłaszcza poprzez działalność: obywatelską, społeczną; publiczną, kulturalną, artystyczną, naukową; dziennikarską i publicystyczną.
Kategoria Instytucja
Laureatem Medalu Wolności Słowa w kategorii Instytucja został Adam Bodnar były rzecznik praw obywatelskich, który pochylał się zarówno nad sprawami zwykłego obywatela, jak i fundamentalnymi kwestiami niezawisłości sądów, trójpodziału władzy oraz niezależności mediów. Nagrodę w tej kategorii wręczyła Viera Jourova, Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.
Nominowani byli także Paweł Grzesiowski i Ewa Wrzosek.
Kategoria Media
Medal Wolności Słowa w kategorii Media trafił do Andrzeja Poczobuta, korespondenta "Gazety Wyborczej" na Białorusi, który nie ustaje w ujawnianiu działań reżimu Łukaszenki, za co białoruskie władze uwięziły go już po raz drugi. Statuetkę w imieniu redakcyjnego kolegi odebrał Bartosz Wieliński. Nagrodę w tej kategorii wręczył Andrzej Skworz, redaktor naczelny magazynu Press.
Nominowami byli także Piotr Pacewicz i Jarosław Jabrzyk.
Kategoria Obywatel
Laureatką nagrody w kategorii Obywatel została Agnieszka Jankowiak–Maik, nauczycielka historii, znana jako Babka od Histy, uczącą młodych ludzi, czym jest postawa obywatelska i prawo do protestu.
- Patrząc na nazwisko laureatki myślę, że chodzi o przyszłość, o to, jak będzie wyglądało pokolenie tych, którzy dziś opuszczają szkoły. Chodzi o to, żeby obywatele byli świadomi, znali historię, ale myśleli także o przyszłości. Aby były to osoby, które będą chciały sięgać po książki, które będą wiedziały, co oznacza wolność słowa i wolność mediów – mówiła wręczając nagrodę w kategorii Obywatel prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Wraz z prezydent Gdańska na scenie podczas wręczenia nagrody obecni byli także prezydenci Poznania, Sopotu, Darłowa, Gdyni, Białegostoku, Wrocławia i marszałek województwa pomorskiego.
Kategoria Obywatel należała do kobiet. Nominowane były także Katarzyna Augustynek i Olga Tokarczuk.
Nagroda specjalna
Specjalny Medal Wolności Słowa za świadectwo życia trafił do Mariana Turskiego, byłego więźnia Auschwitz, historyka, dziennikarza i działacza społecznego, od 1958 kierownika działu historycznego i publicysty tygodnika „Polityka”, autora przejmującego przemówienia „Auschwitz nie spadło z nieba” wygłoszonego podczas 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Jak wspomniała Weronika Mirowska, prezes Fundacji Grand Press, Marian Turski to osoba, która jest synonimem wszystkich trzech kategorii, wspaniały obywatel, człowiek instytucja i człowiek mediów.
Galę prowadził Piotr Kraśko, dziennikarz TVN. Wręczenie nagród przeplatano występami artystów. Robert Janowski, Renata Przemyk, Janusz Radek, Michał Szpak i Anna Wyszkoni zaśpiewali z towarzyszeniem Tarkowski Orkiestra.
Transmisję na żywo z gali można było śledzić na kanale TVN 24, na Facebooku, na stronach głównych: Onet.pl, Wyborcza.pl, a także na miejskim portalu gdansk.pl.
Organizator: Fundacja Grand Press Miasto gospodarz: Miasto Gdańsk Partnerzy: Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Miasto Kraków, Miasto Wrocław, Miasto Sopot, Miasto Białystok, Miasto Darłowo, Miasto Poznań, Miasto Gdynia, Samorząd Województwa Pomorskiego, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS Główny patron medialny: „Press” Patroni medialni: TVN 24, „Gazeta Wyborcza”, Radio Zet, Onet, Wirtualna Polska, Miesięcznik Kraków Partnerzy gali: Film Garden, Cocosound, Nemiroff, Mielżyński.