Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 10:04
Uczczenie rocznicy śmierci majora Henryka Sucharskiego
Mija 75 lat od śmierci majora Henryka Sucharskiego, dowódcy Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. W poniedziałek, 30 sierpnia, o godzinie 11.00 w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku kwiaty przy urnie majora złożą Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta i Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Major Henryk Sucharski zmarł 30 sierpnia 1946 roku w Neapolu. Jego pogrzeb odbył się 1 września na Polskim Cmentarzu Wojskowym w Casamassima we Włoszech. W 1971 roku ekshumowano szczątki Sucharskiego i przeniesiono do kraju, gdzie 1 września urna z jego prochami została uroczyście złożona na Westerplatte.
Aktualnie urna znajduje się w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. 30 sierpnia, godzinie 11.00 hołd zmarłemu oddadzą Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta i Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, a także reprezentacje Europejskiego Centrum Solidarności i Muzeum Gdańska.
50 rocznica sprowadzenia prochów do Polski
Po ekshumacji we Włoszech i sprowadzeniu prochów do Gdańska, 31 sierpnia 1971 roku urna była wystawiona w Dworze Artusa. Gdańszczanie tłumnie przychodzili, żeby oddać majorowi hołd. Na pamiątkę 50 rocznicy tego wydarzenia w Dworze Artusa oglądać można wystawę czasową Sucharski. Oblicza.
Wystawa opowiada o różnych obliczach majora Henryka Sucharskiego, żołnierza, ikony niezłomności obrony we wrześniu 1939, ale również człowieka, który miał czułe relacje z członkami swojej rodziny. Na wystawie zostały zgromadzone najcenniejsze pamiątki po majorze Sucharskim, które obecnie znajdują się w Gdańsku.
Uroczyste otwarcie wystawy Sucharski. Oblicza.
Warto przyjść pod Dwór Artusa we wtorek, 31 sierpnia o godzinie 20.30. Budynek rozbłyśnie w biało-czerwonych barwach, a na jego dachu podniesiona zostanie flaga Polski. Z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi hymn państwowy, a na jego murach pojawi się wyjątkowa iluminacja.
Wystawę Sucharski. Oblicza. w Dworze Artusa można zwiedzać bezpłatnie w dniach 30 sierpnia - 5 września.
Więcej o samej wystawie, a także o towarzyszących jej warsztatach dla młodzieży można przeczytać na stronie biura prasowego Muzeum Gdańska.
Historię sprowadzenia prochów majora do Polski można przeczytać na stronie Europejskiego Centrum Solidarności.
fot. Dominik Paszliński