Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 16:30
Międzynarodowa organizacja wybrała Gdańsk. W sobotę zorganizuje Piknik Humanitarny
Prelekcje organizacji zaangażowanych w pomoc humanitarną i przeciwdziałanie zmianom klimatu, warsztaty i animacje, kino letnie oraz loteria fantowa z której dochód przeznaczony zostanie na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi na Haiti. Już w sobotę 21 sierpnia w Parku Reagana celebrowany będzie Międzynarodowy Dzień Pomocy Humanitarnej. Piknik organizuje międzynarodowa organizacja Help.NGO, która w Gdańsku otworzyła niedawno swoje pierwsze europejskie biuro.
Celem wydarzenia jest przybliżenie idei pomocy humanitarnej oraz promowanie solidarności międzyludzkiej i wolontariatu. Swoje prelekcje wygłoszą m.in. eksperci współpracujący z Komisją Europejską, przedstawiciele: Polskiego Czerwonego Krzyża, Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, Europe Direct, Fundacji Help.NGO. Piknik patronatem honorowym objęli Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Prezydent Miasta Gdańska.
Międzynarodowa organizacja wybrała Gdańsk!
Gdański Piknik Humanitarny odbędzie się 21 sierpnia w godzinach 12-22 na terenie Parku Reagana. Głównym organizatorem jest utworzona w 2010 roku w Karolinie Południowej organizacja pomocy humanitarnej Help NGO. W listopadzie ubiegłego roku otworzyła ona w Gdańsku swoje pierwsze europejskie biuro.
Help.NGO używa najnowszych technologii, by nieść pomoc ofiarom klęsk żywiołowych, epidemii, ubóstwa i działań wojennych. Wolontariusze organizacji pomagali ofiarom: trzęsienia ziemi na Haiti (w 2010 roku), huraganu Sandy (2012), tajfunu Haiyan (2013), a także uchodźcom podczas kryzysu uchodźczego (2016). Obecnie zespół Help.NGO stacjonuje na Haiti, wspierając służby ratunkowe w usuwaniu skutków trzęsienia ziemi, które miało miejsce 14 sierpnia.
Fundacja współpracuje z licznymi organizacjami dobroczynnymi, w tym agencją ONZ – World Food Programme, która w październiku 2020 roku została uhonorowana Pokojową Nagrody Nobla.
- Świadomie wybraliśmy Gdańsk, a organizacją pikniku chcemy zainaugurować naszą działalność w tym mieście - podkreśla Artur Okonowicz, prezes Help.NGO Polska. - Europejskie biuro Help.NGO będzie wspierać operacje na całym świecie, ale także koordynować działania w Polsce. Stworzymy w Gdańsku centrum administracji, komunikacji i operacji logistycznych. Podczas pikniku będziemy także celebrować przypadający dwa dni wcześniej Międzynarodowy Dzień Pomocy Humanitarnej.
- Ofiary kryzysów humanitarnych potrzebują wsparcia międzynarodowej społeczności, którą mobilizują organizacje pozarządowe – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. - Ofiary trzęsienia ziemi w Haiti przeżywają zatrważający czas, więc solidarność i wsparcie są im bardzo potrzebne. Cieszę się, że walory społeczne,
komunikacyjne i infrastrukturalne Gdańska zadecydowały o wyborze naszego miasta na lokalizację europejskiej siedziby organizacji Help.NGO. - Mam nadzieję, że to zapowiedź kolejnych takich dobrych „przeprowadzek”. Witalność mieszkanek i mieszkańców Gdańska, ale i całego Pomorza z pewnością sprzyja rozwojowi działalności społecznej.
Pokaz dronów i prelekcje
Wśród prelegentów, którzy wystąpią podczas pikniku będą: Piotr Zaborowski z Polskiego Czerwonego Krzyża, Rafał Kuligowski z Team Europe - grupy ekspertów działającej w ramach sieci Europe Direct współpracującej z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce, Patrycja Krzymińska, która po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza skrzyknęła zbiórkę do „ostatniej puszki Prezydenta”, Sebastian Zimnol z firmy Wetog, zajmującej się bezpieczeństwem danych, Natalia Pieprz z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Przedstawiciele Help.NGO na przykładzie akcji ratunkowej podczas trzęsienia ziemi na Haiti opowiedzą o tym, jak w praktyce wygląda niesienie pomocy humanitarnej i z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się wolontariusze.
W programie znajdzie się także m.in. pokaz dronów wykorzystywanych podczas misji humanitarnych, zabawy i animacje dla dzieci, kurs udzielania pierwszej pomocy, konkurs rysunku dla najmłodszych. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w loterii fantowej, z której cały dochód zostanie przeznaczony na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi na Haiti.
Zwieńczeniem pikniku będzie plenerowy seans filmu „Nietykalni” w reż. Oliviera Nakache i Érica Toledano. Wstęp wolny.
Pomoc humanitarna. Z Gdańska w świat
Przedstawiciele amerykańskiej organizacji podkreślają, że, spośród wielu analizowanych w Europie lokalizacji, nieprzypadkowo wybrali miasto Gdańsk.
- Uważamy, że w Gdańsku panuje dobry klimat dla rozwoju wolontariatu i organizacji pozarządowych – mówi Adam Marlatt, dyrektor operacyjny Help.NGO USA. - Potwierdza to przyznanie miastu tytułu Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022. Proces rejestracji polskiej siedziby fundacji w Gdańsku rozpoczęliśmy już sierpniu 2020 roku. W szczególności zależało nam na zacieśnianiu współpracy w ramach i z Unią Europejską. Analizowaliśmy kilka lokalizacji. Oprócz położenia geograficznego, ważnym czynnikiem było posiadanie międzynarodowego lotniska, dogodnie skomunikowanego z Amsterdamem, Rzymem, Londynem, Brukselą. Nie bez znaczenia jest to, że Gdańsk jest miastem z rozwijającymi się uniwersytetami, tętniące życiem. A także fakt, że stolica województwa pomorskiego jest symbolem wolności i solidarności.
Siedziba europejskiego oddziału Help.NGO znajdzie się w gdańskim Inkubatorze Starter
- Organizacje humanitarne coraz częściej korzystają z nowoczesnych rozwiązań technologicznych – mówi Tomasza Szymczak, prezes zarządu Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości, zarządzającej Inkubatorem STARTER. - Pomagają one w rozwiązywaniu najbardziej palących problemów ludzkości, a także wspierają organizacje niosące pomoc podczas katastrof i klęsk żywiołowych, epidemii czy działań wojennych. Nieprzypadkowo gdański Inkubator Starter stał się siedzibą pierwszego europejskiego oddziału amerykańskiej Fundacji Help.NGO. - Od lat kierujemy się zasadą łączenia biznesu, nowych technologii z działaniami edukacyjnymi, społecznymi, wpływającymi na rozwój startupów w naszej trójmiejskiej społeczności.
Harmonogram Gdańskiego Pikniku Humanitarnego znajduje się w załączeniu.