Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zajęcia i warsztaty dla najmłodszych, fot  Grzegorz Mehring
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 16:32

Spędź sierpień z kulturą

Wakacje na półmetku, a sezon urlopowy w pełni. Z propozycjami na spędzanie wolnego czasu przychodzą miejskie instytucje kultury. Dorośli i dzieci mogą wybierać spośród spektakli teatralnych, koncertów, spacerów po gdańskich dzielnicach i edukacyjnych warsztatów. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Do końca sierpnia kalendarz kulturalnych atrakcji pęka w szwach. Większość z zaplanowanych wydarzeń jest bezpłatna.

Teatr w samo południe

Scena Muzyczna GAK zaprasza najmłodszych na spektakle do Amfiteatru Orana. Przedstawienia z cyklu „Teatr w samo południe” można oglądać w każdą niedzielę sierpnia o godz. 12.00. Wstęp jest bezpłatny. Do końca wakacji w repertuarze królują spektakle Teatru Miniatura.

W niedzielę, 8 sierpnia o 12.00, odbędzie się pierwszy publiczny pokaz spektaklu Teatru Miniatura pt. „Piraci dobrej roboty” w reżyserii Anny Wolszczak. Inspirowany jest słowem, książką i papierem, a to dlatego, że powstał z okazji 425-lecia nieprzerwanego istnienia PAN Biblioteki Gdańskiej. Tydzień później aktorzy spotkają się z dziećmi na spektaklu „Bajki robotów”, a za dwa tygodnie – 22 sierpnia – na sztuce „Kierunek Ziemia”, gdzie najmłodsi będą uczyć się zachowań, które są w stanie pozytywnie wpływać na przyszłość naszej planety. W sobotę, 28 lipca o 12.00 będzie można obejrzeć ostatni spektakl – „Tajemnica kina”, czyli pełna humoru adaptacja książki z bestsellerowej serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka.

Program:

  • 8.08 (niedziela), godz. 12.00 „Piraci dobrej roboty” Teatr Miniatura
  • 15.08 (niedziela), godz. 12.00 „Bajki Robotów”, Teatr Miniatura
  • 22.08 (niedziela), godz. 12.00 „Kierunek Ziemia”, Teatr Miniatura
  • 28.08 (niedziela), godz. 12.00 „Tajemnica kina”, Teatr Miniatura

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, bez obowiązku wcześniejszej rezerwacji miejsc. Organizatorzy przypominają, że na wydarzeniach obowiązuje zachowywanie odpowiedniej odległości lub zakrywanie ust i nosa

Koncerty w Amfiteatrze Orana

Także w Parku Oruńskim w każdą niedzielę sierpnia o godzinie 18.00 odbywają się koncerty piosenki aktorskiej, podczas których występują popularni aktorzy, znani z desek teatralnych oraz ze szklanego ekranu. Przed nami jeszcze 4 wydarzenia.

W niedzielę 8 sierpnia na deskach oruńskiego Amfiteatru wystąpi Krystyna Tkacz – aktorka znana z wielu teatralnych, filmowych i serialowych ról, w tym m.in. z seriali „Alternatywy 4” i „07 zgłoś się”. 15 sierpnia wystąpi Maciej Musiałowski, aktor młodego pokolenia, który za swoją rolę w „Sali Samobójców. Hejter” otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Off Camera. 22 sierpnia o godzinie 18:00 zaplanowano występ Beaty Olgi Kowalskiej, serialowej Wezółowej z serialu TVP „Ranczo”. Na zakończenie cyklu, w sobotę 28 sierpnia, zaplanowano występ Krzysztofa Antkowiaka i Joanny Kondrat. Aktorzy wystąpią w ramach Dnia z Hospicjum Dutkiewicza. Tego dnia będą zbierane datki dla jednego z najważniejszych ośrodków opieki hospicyjnej w Gdańsku.

Program:

  • 8.08, godz. 18.00, Krystyna Tkacz
  • 15.08, godz. 18.00, Maciej Musiałowski
  • 22.08, godz. 18.00, Beata Olga Kowalska
  • 28.08, godz. 18.00, Krzysztof Antkowiak i Joanna Kondrat

Wstęp wolny. Należy pamiętać o utrzymaniu dystansu społecznego o raz zasłanianiu ust i nosa.

Mobilny Dom Kultury

W trasie jest także Mobilny Dom Kultury GAK. Przed piętrowym busem jeszcze dwa przystanki. W sobotę, 7 sierpnia będzie można go spotkać na Jasieniu (ul. Potęgowska – Zielony Staw), a 21 sierpnia zaparkuje przy zbiorniku retencyjnym Augustowska w dzielnicy Ujeścisko-Łostowice.

Wydarzenia w każdej z dzielnic rozpoczynają się o godzinie 10.00 porannym spacerem przyrodniczym, wypełnione będą zabawą, nauką, spotkaniami z ludźmi, a kończyć będą się koncertem z piętrowego autobusu, który rozpoczynać się będzie o 17.00. Szczegółowy program każdego z wydarzeń dostępny jest na stronie Mobilny Dom Kultury 2021.

Gdański Archipelag Kultury w swoich siedzibach organizuje także wiele warsztatów. Wszystkie można znaleźć na stronie internetowej instytucji.

Jarmarkowa Gra Miejska z Kajkiem i Kokoszem

Do 13 sierpnia można brać udział w wyjątkowej grze miejskiej przygotowanej przez Wojewódzką w Miejską Bibliotekę Publiczna w Gdańsku. To rozrywka dla małych i dużych miłośników komiksu i twórczości Janusza Christy. Zabawa odbywa się w godzinach pracy bibliotek. W specjalnie oznaczonych ośmiu filiach WiMBP, rozsianych po Gdańsku (patrz Punkty Gry), znaleźć będzie można fragmenty komiksowej planszy z zeszytu pt.: „Kajko i Kokosz. Dzień Śmiechały”. W każdym z tych punktów gracze dostaną specjalną kartę gry oraz pieczątkę, z jednym z bohaterów komiksów Christy. Uzbieranie sześciu różnych pieczątek uprawni do odbioru w Bibliotece Głównej zestawu atrakcyjnych nagród (ich liczba jest ograniczona).

Gracze otrzymają również w każdym punkcie gry czarno-biały fragment komiksu. Po ich złożeniu, będą mieli całą komiksową planszę „Dnia Śmiechały” do pokolorowania. Udział w grze jest bezpłatny.

Punkty gry:

  • Biblioteka Główna - ul. Targ Rakowy 5/6;
  • Filia Gdańska - ul. Mariacka 42;
  • Biblioteka pod Żółwiem - ul. Św. Ducha 111/113;
  • Biblioteka Morenowa - ul. Wyrobka 5A;
  • Biblioteka Manhattan - al. Grunwaldzka 82;
  • Biblioteka na Strzyży - ul. Chopina 40;
  • Biblioteka Oliwska - ul. Opata Rybińskiego 9;
  • Biblioteka Przy Rynku - ul. Czerwony Dwór 21.

Szczegóły w Regulaminie

Dodatkową atrakcją w trakcie Jarmarkowej Gry Miejskiej „Kajko i Kokosz” będzie wystawa unikatowych przedmiotów i rysunków Janusza Christy, którą można zobaczyć w galerii Biblioteki Głównej przy Targu Rakowym.

Gra miejska jest jedną z atrakcji Biblioteki Dominika, przygotowanych przy współpracy WiMBP Gdańsk oraz Międzynarodowych Targów Gdańskich, organizatora Jarmarku św. Dominika 2021.

Cud nad Martwą Wisłą - festiwal artystyczny dla dzieci

Wydarzenie pełnie atrakcji dla najmłodszych szykuje Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie. Motywem tegorocznego festiwalu jest woda. Dzieci wraz z rodzicami będą mogli wziąć udział w warsztatach, wysłuchać wodnych i księżycowych opowieści, obejrzeć teatrzyk czy film w kinie pod chmurką. Start wydarzenia o godzinie 12.00.

Udział jest bezpłatny, ale względu na ograniczoną liczbę uczestników, obowiązują zapisy. Pełny program i informacje o zapisach są dostępne na stronie wydarzenia.

Spacerowym krokiem po Gdańsku

IKM w wakacje kontynuuje spacery po siedmiu gdańskich dzielnicach z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami i spacery po Stoczni Gdańskiej Szlakami Kobiet z Metropolitanką.

Oba projekty pokazują Gdańsk od nieoczywistej strony: oczami mieszkańców i ścieżkami, których na próżno szukać w standardowych przewodnikach. Latem Przewodnicy i Przewodniczki bezpłatnie oprowadzają mieszkańców oraz „przyjezdnych” alternatywnymi trasami: po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, po Dolnym Mieście, Biskupiej Górce, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie i Wyspie Sobieszewskiej.

Udział w spacerach jest bezpłatny, ale obowiązuje limit miejsc i zapisy

Las w mieście

Trwa także cykl spacero-warsztatów „Las w mieście. Wakacje wśród drzew”. Projekt jest przygotowany zarówno w formie online, jak i na żywo.

Wersja online powala na skorzystanie z materiałów samodzielnie. Na stronie internetowej IKM można znaleźć filmy instruktażowe przeznaczone dla osób zaczynających swoją przygodę z orientacją w terenie oraz dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją dotychczasową wiedzę. Do każdego filmu jest przygotowana mapa z trasą, którą można pobrać bądź wydrukować i samodzielnie ruszyć w teren.

Druga wersja zakłada zajęcia w niedużych grupach, z przewodnikiem. Jest to forma aktywnych warsztatów, podczas których uczestnicy nauczą się nawigacji w terenie, poznają oznaczenia na mapie, dowiedzą się jak przeliczyć skalę, odmierzać kroki, a także jak posługiwać się kompasem. W sierpniu warsztaty odbywają się raz w tygodniu, w soboty i skierowane są dla całych rodzin.

Warsztaty odbywają się w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Starty/miejsca spotkań w trzech dzielnicach są rozesłane w informacji zwrotnej po zapisaniu się. Zapisać sie mozna na stronie projektu

Program:

  • 7.08 (sobota) – Oliwa, prowadzenie Piotr Taczała
  • 14.08 (sobota) – VII Dwór, prowadzenie Piotr Taczała
  • 21.08 (sobota) – Niedźwiednik, prowadzenie Piotr Taczała
  • 28.08 (sobota) – Oliwa, prowadzenie Karolina Lind

Lato z Muzeum Gdańska

Muzeum Gdańska ma w swojej ofercie cały wachlarz atrakcji. W programie spacery edukacyjne i warsztaty dla dzieci. Pełne zbiorów i ciekawych historii są także mury każdego z 8 oddziałów instytucji.

Spacery edukacyjne

W ramach programu „Lato w Mieście” odbywają się spacery (nie całkiem) historyczne, poświęcone wyjątkowym gdańskim zabytkom.

Tematy spacerów to:

  • Podróż do osiemnastowiecznego Gdańska (we wtorki oraz niedziele)
  • Śladami gdańskiej Temidy (w czwartki)
  • Spacerem po [historii] Wielkiej Alei (spacer wymaga wcześniejszej rezerwacji)

Podczas spacerów z przewodnikiem, uczestnicy przenoszą się w przeszłość, aby lepiej zrozumieć historie związane z zabytkami i dziejami Gdańska. Przyglądają się życiu codziennemu mieszczan lub towarzyszą skazanym w ich procesie sądowym.

Szczegóły dotyczące terminów i zapisów na spacery można znaleźć na stronie Muzeum Gdańska - Lato w Mieście.

Warsztaty archeologiczne

Na dziedzińcu Ratusza Głównego Miasta odbywają się warsztaty archeologiczne dla całej rodziny. Edukatorzy opowiadają, jaką drogę musi przebyć zabytek od znalezienia do umieszczenia na wystawie w muzeum. Na uczestników czekają także określone zadania.

Weź udział:

  • w poniedziałki od godziny 11.00 do godziny 13.00,
  • w środy (z wyjątkiem 25 sierpnia) od godziny 11.00 do godziny 13.00,
  • we wtorki, czwartki oraz niedziele od godziny 13.30 do godziny 15.30.

Dźwięk i woda

Wieczorne spacery po Głównym Mieście upiększa wyjątkowy duet Fontanny Heweliusza i carillonu kościoła św. Katarzyny. Plenerowe pokazy wody, światła i dźwięku odbywają się sierpniu, w każdy piątek, sobotę i niedzielę o 21.15.

8 oddziałów pełnych atrakcji

Stale można zwiedzać także 8 oddziałów Muzeum Gdańska. Na zwiedzających czekają także wystawy czasowe. W Dworze Artusa i Domu Uphagena można zobaczyć prace Oskara Zięty w ramach wystawy pt. „W głębi odbicia”. W Ratuszu Głównego Miasta zwiedzający poznają historię pt. „Dominikanie w Gdańsku. 800 lat Zakonu dominikanów w Polsce”. Prawdziwą gratką jest jednak nowo otwarte Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Czekają tam okazy bursztynu z całego świata, zatopione w nich inkluzje, arcydzieła dawnych mistrzów i kolekcja sztuki nowoczesnej.

Zaplanuj wizytę na: muzeumgdansk.pl.

Letnie wieczory u Mennonitów

Cappella Gedanensis zaprasza pasjonatów muzyki klasycznej na cykl wydarzeń muzycznych pt. „Letnie wieczory u Mennonitów”. W ramach cyklu w nowej sali koncertowej Cappelli – Kościele Zielonoświątkowym w Gdańsku (ul. Menonitow 2a) odbędzie się jeszcze 5 koncertów.

  • 12.08 (czwartek), godz. 18:00, „Z melodią przez świat”, Wykonawcy: Klaudia Trzasko, sopran, Magdalena Lewandowska, mezzosopran
  • 22.08 (niedziela), godz.18:00, „Kompozycje i autorskie aranżacje na klasyczne i jazzowe tematy”, Wykonawca: Konstanty Wileński, fortepian
  • 26.08 (czwartek), godz. 18:00, Mistrzowskie duety, Wykonawcy: Piotr Swat, skrzypce, Przemysław Mazur, skrzypce, Cappella Gedanensis, zespół instrumentalny

W programie wybitne dzieła dwóch największych mistrzów formy koncertu barokowego. Antonio Vivaldi Concerto a - moll na dwoje skrzypiec i orkiestrę oraz prawdziwa "wisienka na torcie"- Johann Sebastian Bach Concerto d - moll na dwoje skrzypiec i orkiestrę. Zespół zagra na kopiach instrumentów z epoki.

  • 09.09 (czwartek), godz. 18:00, „Wrześniowe divertimento", Wykonawcy: Cappella Gedanensis, Jacek Brzoznowski, dyrygent
  • 16.09 (czwartek), godz. 18:00, Koncert finałowy cyklu „Letnie wieczory u Mennonitów”, In memoriam Piotr Perkowski, Wykonawcy: Cappella Gedanensis, Rafał Kłoczko, dyrygent

Ze względu na sytuację pandemiczna, liczba miejsc na widowni jest ograniczona. Aby otrzymać zaproszenie na wydarzenie należy napisać wiadomość na adres cappella@gedanensis.pl z podaniem daty koncertu. 

Muzyka w altanie

Zielone otoczenie Parku Oliwskiego będzie tłem dla wydarzenia pt. „Muzyka w altanie. Goście Polskiego Chóru Kameralnego”. W ramach cyklu odbędą się jeszcze dwa koncerty.

  • 7.08 (sobota), godz. 12.00, wystąpią: Krzysztof Lorek – tenor, Marta Kur - akompaniament
  • 14.08 (sobota) godz. 12.00. wystąpią: Jan Szczypiorski – skrzypce, Paweł Wiśniewski - akordeon

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie Polskiego Chóru Kameralnego.

Gdański Festiwal Tańca w Klubie Żak

Ostatni sierpniowy tydzień warto spędzić na 13. Gdańskim Festiwalu Tańca w Klubie Żak. W ciągu dziesięciu dni zostaną zaprezentowane polskie premiery i spektakle zagraniczne, a profesjonalni tancerze z całego świata, wybrani ze 150 zgłoszeń, zatańczą swoje solówki przed międzynarodowym Jury podczas Solo Dance Contest. Po spektaklach można zrelaksować się w ogrodzie Klubu Żak, podzielić swoimi refleksjami i spotkać artystów.

Szczegóły oraz bilety dostępne na stronie Festiwalu.

Święto Wolności w Gdańsku

W sierpniu i wrześniu splata się w Gdańsku wiele wielkich historii i pojedynczych ludzkich doświadczeń, ważnych współczesnych gdańszczanek i gdańszczan, ale i szerzej – dla Polek i Polaków, Europejczyków, obywateli świata. Europejskie Centrum Solidarności zebrało je wszystkie pod wspólnych hasłem – Święto Wolności.

Instytucja zaprasza do odwiedzenia wystawy stałej ECS, gdzie wspomnieniami będą się dzielić uczestnicy i świadkowie wydarzeń. Zaprasza na festiwal SOLIDARITY OF ARTS, podczas którego głos w sprawie zabiorą artyści. I zachęca do posłuchania ekspertów i naukowców podczas debat.

Szczegółowy program Święta Wolności dostępny jest na stronie ECS.

Załączniki