Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

77 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego  Fot Grzegorz Mehring
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 20:33

Gdańsk upamiętnił 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

O godzinie „W” zawyły syreny, a miasto połączyło się myślami z Warszawą, gdzie 77 lat temu wybuchło Powstanie. Podczas uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym upamiętniono wielki zryw powstańczy, jego uczestników i ofiary.

W oficjalnej uroczystości organizowanej przez miasto wraz z Okręgiem Pomorskim Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wzięli udział przedstawiciele samorządu, wojsko oraz kombatanci i harcerze. Prezydent Gdańska reprezentował Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

- Powstanie Warszawskie było wielkim zrywem żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. Za pragnienie wolności przyszło zapłacić straszną cenę. Pamiętamy o ofiarach - o 16 tysiącach poległych żołnierzy, ale i o co najmniej 150 tysiącach cywilów - zamordowanych w masowych egzekucjach, spalonych żywcem w piwnicach i przysypanych gruzem podczas bombardowań. Pamiętamy o wywiezionych do obozów koncentracyjnych i obozów jenieckich, wysłanych na roboty i na poniewierkę. Pamiętamy ból rodzin po utracie bliskich, tym większy, że w warunkach komunistycznej niewoli nie było możliwości odbycia prawdziwej żałoby, a pamięć o powstaniu starano się stłumić – mówił podczas oficjalnego wystąpienia wiceprezydent Piotr Borawski.

- Warszawa dla Gdańska jest wielkim przykładem. Rozumiemy jej pragnienie wolności, bo nasze miasto też nosi w sobie ten gen. Udowodniły to między innymi wydarzenia roku 1970 i lat 80. Do powstania odwoływali się stoczniowcy, jak i gdańska opozycja. Legenda powstańczego zrywu oraz pamięć o Armii Krajowej dodawała otuchy i podczas naszej gdańskiej drogi do wolnej Polski. I dzisiaj myślimy o ideałach wolności i równości dla wszystkich – mówił wiceprezydent.

W uroczystościach wzięli udział także naoczni świadkowie wydarzeń sprzed 77 lat, m.in. pani Hanna Reszczyńska-Essigman, pani Teresa Mickiewicz-Kozakiewicz, pan Andrzej Kaczorowski oraz pan Jerzy Grzywacz.

- W czasie Powstania Warszawskiego, my którzy tam byliśmy, widzieliśmy do czego zdolny jest człowiek. On jest zdolny, nie tylko do bohaterstwa i do heroizmu, jak to często bywało wśród naszych żołnierzy i ludności cywilnej. Ale ten sam człowiek, chociaż innej narodowości, był zdolny do olbrzymiego okrucieństwa. Do czegoś co przeczy istocie człowieczeństwa. Myślę, że refleksja nad tym, że człowiek jest zdolny i do wielkich czynów i do wielkiej zbrodni, powinna nam wszystkim kojarzyć się z pamięcią o Powstaniu Warszawskim - mówił Jerzy Grzywacz, żołnierz AK, Powstaniec Warszawski, prezes Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów i prezesa Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Po oficjalnych przemówieniach żołnierze oddali salwę honorową. Modlitwę podczas uroczystości prowadził ks. ppłk Wiesław Okoń. Odczytano także apel pamięci. U stóp pomnika Polskiego Państwa Podziemnego na Targu Rakowym złożono kwiaty i wieńce.

Wydarzenie odbyło z pełną asystą wojskową, zgodnie z zasadami ceremoniału wojskowego z udziałem Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej i orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej. 

Pełną transmisję z uroczystości można obejrzeć na portalu gdansk.pl.