Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Izabela Kozicka-Prus

Izabela Kozicka-Prus
Urząd Miejski w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 14:23

330 milionów na inwestycje w budynki oświatowe

W obecnej kadencji gdańskiego samorządu na inwestycje w budynki oświatowe miasto przeznaczyło ponad 330 milionów złotych! Dzięki gdańskim podatnikom modernizowane są przyszkolne baseny, boiska, czy sale lekcyjne. Z pieniędzy unijnych prowadzone są ekoremonty, a w szkołach zawodowych i technicznych powstają m.in. supernowoczesne pracownie – symulatory pojazdów i statków, pracownie wokalno-artystyczne i warsztaty.

To jest rekordowa kadencja pod względem inwestycji w gdańską oświatę. Tylko w 2021 roku na przebudowy i remonty Gdańsk przeznaczył ponad 130 milionów złotych. Edukacja jest jednym z priorytetów prezydent Gdańska.

- To będzie zupełnie nowa jakość kształcenia w szkołach zawodowych i technicznych. Dzięki pieniądzom gdańskich i unijnych podatników nasza oświata już teraz jest w XXI wieku. Uczniowie i nauczyciele będą mieli do dyspozycji zarówno nowe przestrzenie jak i zupełnie nowe narzędzia do nauki i praktyki zawodu. – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Rekordowy półmetek kadencji

Od początku obecnej kadencji prezydenckiej do końca 2021 roku, w Gdańsku na inwestycje w obiekty oświatowe, trafi 331 mln zł.

- Od listopada 2018 do listopada 2023 roku, 122 obiekty przedszkolne i szkolne poddane zostaną modernizacjom. To ważne, aby nie tylko budować nową infrastrukturę, ale także troszczyć się o tę, która już istnieje – dodała Aleksandra Dulkiewicz. - Prowadzimy obecnie dwa duże projekty z dofinansowaniem unijnym. Gdańsk Miastem Zawodowców, czyli inwestycje w 10 szkołach zawodowych, w tym przebudowa i wyposażanie, którego wartość to 67 mln zł, a na ten cel z UE otrzymaliśmy blisko 35 mln zł, czyli 64%. To także termomodernizacje w 30 obiektach, czyli wymiana ogrzewania na ekologiczne oraz docieplenie budynków o wartości w sumie 84 mln zł, z czego 55% środków to dofinansowanie unijne.

- Tylko w tej kadencji powstało dziesięć nowych boisk szkolnych - powiedzial Wojciech Błaszkowski, radny klubu Wszystko dla Gdańska. -  Dzięki temu z infrastruktury sportowej może korzystać nie tylko społeczność szkolna, ale lokalni mieszkańcy, to ważne inwestycje, szczególnie teraz, po pandemii.

Obecnie prowadzone są gruntowne remonty basenów w trzech szkołach: SP nr 42 ul. Czajkowskiego, SP nr 2 ul. Marusarzówny 10 i Zespole Szkół Kreowania Wizerunku ul. Prezydenta Kaczyńskiego.

- Radni Koalicji Obywatelskiej nieustannie zabiegają o budowę i remonty basenów - mówi Cezary Śpiewak - Dowbór, przewodniczący klubu KO. - Przykładem jest właśnie przeprowadzany od podstaw remont basenu przy SP nr 2, ale także kolejnych pływalni. Mamy też uzgodnienia MPZP z konserwatorem zabytków dotyczące terenów przy ul. Krasickiego i to jest kolejny, ważny krok by powstał nowy basen na granicy Brzeźna i Nowego Portu.

Pracownie informatyczne oraz tematyczne

Tylko w 2021 roku przeznaczono ponad 1 mln zł na zakup laptopów do 21 pracowni informatycznych w 18 jednostkach oświatowych. W ramach tego programu od 2019 roku wydano ponad 4 mln złotych na zakup pracowni IT do blisko 80 placówek, to łącznie ponad 1500 zestawów komputerowych oraz urządzeń dodatkowych.

- Chcemy, aby szkoła była miejscem, w którym uczniowie doświadczają nowoczesnej edukacji, która pomaga kształcić się zawodowo i pomaga odnaleźć mocne strony i pasje. Młodzi ludzie chcą często zmieniać i doświadczać różnych rzeczy w krótkim czasie. Wsłuchując się w ich głos, chcemy w ten właśnie sposób kreować szkolną infrastrukturę. Z tego też względu, w całym mieście chcemy rozlokowywać różne pracownie tematyczne tak, żeby w każdej dzielnicy był dostęp do kilku takich miejsc – mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Obecnie w 5 jednostkach powstają pracownie wokalno-muzyczne, w 3 szkołach powstają pracownie krawieckie, natomiast w kolejnych 4 pracownie plastyczno-ceramiczne. Projekt pracowni tematycznych odpowiada na potrzeby uczniów, którzy będą mogli w nowych, specjalistycznych przestrzeniach realizować swoje pasje, doskonalić umiejętności w ramach realizacji zajęć z podstawy programowej oraz w postaci zajęć dodatkowych.

Od 1 września 2020 roku, Gdańsk jest organem prowadzącym dla 203 szkół i placówek oświatowych. Jest to 127 samodzielnych placówek i 38 zespołów, którymi kieruje łącznie 165 dyrektorów. W jednostkach oświatowych uczy się obecnie 56 121 uczniów.

Remont za 21 milionów złotych

Konferencja odbyła się na terenie Szkoły Podstawowej nr 2, gdzie trwa obecnie jedna z największych inwestycji. Modernizowany jest basen, którego budowa zakończy się w wakacje przyszłego roku. Dodatkowo trwa remont sali gimnastycznej, klas oraz termomodernizacja całego budynku, który sprawi, że miejsce to będzie bardziej ekologiczne i oszczędne. Na remont w największej gdańskiej szkole Gdańsk przeznaczył 21 milionów złotych.

fot. Piotr Wittman