Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Katarzyna Mejna
Hevelianum

Data publikacji 15:04

Terenówka przyrodnicza o ptakach Góry Gradowej

Kolejny z cyklu spacerów przyrodniczych Hevelianum będzie poświęcony ptakom, które zamieszkują rozległe tereny zielone Góry Gradowej. Terenówka ornitologiczna odbędzie się w sobotę, 24 lipca o godz. 10:00, a poprowadzi ją Marcin Węsiora z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.

Z miejskim krajobrazem najczęściej kojarzą nam się gołębie, wróble, czy „wrony”. Miasto natomiast, szczególnie w miejscach bardziej dzikich i mniej zabudowanych oferuje schronienie również innym gatunkom. Podczas spaceru uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć i usłyszeć skrzydlatych mieszkańców Hevelianum. Terenówkę ornitologiczną poprowadzi Marcin Węsiora z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.

Parki miejskie, takie jak okalający rozległy teren Góry Gradowej, są ważne dla ptaków zarówno w okresie lęgowym, jak i w miesiącach zimowych, jako miejsca gromadnego noclegowiska. Aby dodatkowo podnieść atrakcyjność swoich terenów dla ptaków, Hevelianum zamontowało w tym roku 50 budek lęgowych. Montaż poprzedzony był ekspertyzą ornitologiczną. Podczas kilkugodzinnej obserwacji, w listopadzie 2020 roku, odnotowano obecność sikorki bogatki, sikorki modraszki, kowalika, szpaka, kosa, zięby, grzywacza i kawki. Jakie gatunki można spotkać dziś, w środku lata? Uczestnicy terenówki przyrodniczej sprawdzą to w sobotę, 24 lipca o godz. 10:00.

Bilety w cenie 25 zł od osoby można kupić w kasie Hevelianum lub przez internet.

Kolejne spacery po Górze Gradowej z cyklu „Terenówki przyrodnicze” będą poświęcone:

  • roślinom (7 sierpnia, godz. 10:00 – botanik, dr hab. Piotr Rutkowski z Uniwersytetu Gdańskiego),
  • nietoperzom (28 sierpnia, godz. 19:30 – chiropterolog, Martyna Jankowska-Jarek z Pomorskich Nietoperzy).