Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 14:02
Gdańsk uczcił ofiary zamachu w Nicei
Dokładnie 5 lat temu w zamachu terrorystycznym na promenadzie w Nicei zginęło 87 osób. W Gdańsku upamiętniono ofiary tej tragedii. Kwiaty na Wojskowym Cmentarzu Francuskim złożył wiceprezydent Piotr Grzelak, radni dzielnicy Siedlce i Alain Mompert, Konsul Honorowy Francji na Pomorzu.
14 lipca 2006 roku, podczas obchodów Dnia Bastylii, najważniejszego święta narodowego Francji, zamachowiec ciężarówką celowo potrącał znajdujących się na promenadzie ludzi. W wyniku zamachu zginęło 87 osób, w tym dwie obywatelki Polski, a ponad 200 osób zostało rannych.
Nicea jest miastem partnerskim Gdańska, dlatego radni dzielnicy Siedlce w ramach solidarności z mieszkańcami oraz rodzinami ofiar postanowili uczcić te tragiczne wydarzenie. Symboliczna uroczystość odbyła się na Wojskowym Cmentarzu Francuskim znajdującym się przy ul. Powstańców Warszawskich 35 w dzielnicy Siedlce. Radnym i Piotrowi Grzelakowi, zastępcy prezydent Gdańska towarzyszył Alain Mompert, Konsul Honorowy Francji na Pomorzu.
Zabiją dzwony
O godz. 17.40 zabrzmi zespół dzwonów znajdujących się w kościele św. Katarzyny. Dzwonnicy uruchomią ręcznie sześć dzwonów, w tym dwa największe: Katarzyna oraz Pokój i Pojednanie. Będzie to kolejny już gest solidarności gdańskich dzwonników z narodem francuskim. W poprzednich latach dzwonili m.in. dla spalonej katedry Notre-Dame w Paryżu.
Wojskowy Cmentarz Francuski w Gdańsku założony został w 1967 roku przed przybyciem do Polski gen. Charlesa De Gaulle’a, w miejscu istniejącego dawniej, powstałego po 1813 roku cmentarza francuskiego z okresu Wojen Napoleońskich. W 2002 roku została zakończona gruntowna renowacja tej największej poza granicami Francji nekropolii żołnierzy francuskich.