Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Spotkanie warsztatowe przedstawicieli magistratu z sektorem pozarządowym  - Piotr Wittman www gdansk
Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Data publikacji 15:30

O współpracy Gdańska z organizacjami pozarządowymi

W minionym tygodniu odbyły się dwa spotkania dotyczące współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi. W środę, 7 lipca w Wozowni Artyleryjskiej Hevelianum rozmawiano na temat ról, które NGOsy pełnią w relacjach z Miastem. W czwartek, 8 lipca w Pępowie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Pomorską Radę Organizacji Pozarządowych. W obu wydarzeniach udział wzięła Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Spotkanie w Hevelianum, które zgromadziło pracowników komórek i jednostek organizacyjnych UMG oraz reprezentantów organizacji pozarządowych było wstępem do rozpoczęcia prac nad Programem współpracy Miasta Gdańska z organizacjami pozarządowymi w 2022 roku. Przygotował je Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

- To spotkanie jest bardzo ważnym moment w naszym cyklu rocznym, jeśli chodzi o planowanie zadań i o nasze partnerstwo w ich realizacji - mówiła Monika Chabior. - W tym roku myślimy także o długotrwałych działaniach. Przystąpimy do planowania rocznego jak zawsze, ale zamierzamy też stworzyć długofalową ramę współpracy Miasta z organizacjami pozarządowymi. Chcemy, aby nie wymagała ona od nas tworzenia programów wieloletnich, ale pozwoli nam na wpisywanie w nią dorocznych programów.

Pracownicy WRS na potrzeby warsztatów przygotowali pięć haseł do dyskusji. Są to kluczowe role, które pełnią organizacje pozarządowe w relacji z Miastem:

  • rola partnera,
  • realizatora usług społecznych i innych,
  • doradcy Miasta (w zasadzie w każdej sferze życia),
  • rzecznika interesów (wobec miasta),
  • inicjatora.

Uczestnicy warsztatów podzielili się na pięć grup, każda z nich zasiadła przy jednym ze stołów, przy których w 15-minutowych rundach rozmawiano o poszczególnych kluczowych rolach. Wnioski, uwagi i spostrzeżenia zapisywali przedstawiciele organizatora - każdy z nich miał pod opieką jedno zagadnienie i po zakończeniu rundy przenosił się do kolejnego stolika.

Współpraca w samorządach różnej wielkości

Rozpoczęciu prac nad programami współpracy samorządów z organizacjami pozarządowymi, towarzyszyło także spotkanie zorganizowane przez Pomorską Radę Organizacji Pozarządowych. Oprócz Moniki Chabior, w wydarzeniu udział wziął także Andrzej Kowalczys, pełnomocnik Marszałka Województwa Pomorskiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz Marcin Skonieczka, Wójt gminy Płużnica.

Tematem spotkania była wymiana doświadczeń i praktyk dotyczących współpracy w samorządach różnej wielkości. Duży nacisk postawiano na otwartą, partnerską komunikację i wspólne poszukiwanie rozwiązań. Gdańskie modele, które zwróciły uwagę, to fundusze małych grantów, badania sektora pozarządowego, procesy współdecydowania i funkcjonowanie rad doradczych. Podkreślono ogromną rolę, jaką pełnią organizacje w tworzeniu ofert usług dla mieszkańców.

Uczestnicy spotkania ocenili, że głównym wyzwaniem jest tworzenie rozwiązań, które pozwolą organizacjom realizować zadania zlecone przy równoczesnym wzmacnianiu swojego zaplecza instytucjonalnego. To także wspieranie i docenianie organizacji nieformalnych, których witalność stałe rośnie.