Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Gdańsk - wystawa głowna -Grobla1
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 09:23

Zobacz wystawę poświęconą historii spisów powszechnych ludności w Polsce

W kraju trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Przebiega on  dokładnie w 100. rocznicę pierwszego spisu ludności, który odbył się w niepodległej Polsce w 1921 r. Z tej okazji powstała wystawa, którą można podziwiać przy ul. Grobla 1, nieopodal Fontanny Czterech Kwartałów w Gdańsku.

Wystawa plenerowa poświęcona historii spisów w naszym kraju składa się z siedmiu dwustronnych plansz. Przedstawiano na niej wykresy, archiwalne zdjęcia i dokumenty. Można się z niej dowiedzieć czym charakteryzowały się i wyróżniały spisy pod względem m.in. tematyki, organizacji, popularyzacji oraz metod zbierania danych.

Wystawę w Gdańsku można zobaczyć przy ul. Grobla 1 w pobliżu  Fontanny Czterech Kwartałów. Ekspozycja w tym miejscu trwać będzie do 14 lipca br. a następnie od 15 lipca do 31 sierpnia wystawa zostanie przeniesiona na ul. Heweliusza obok Galerii Madison. Analogiczne wystawy można oglądać także w Gdyni i Słupsku. 

100 lat historii

W okresie międzywojennym przeprowadzono 2 spisy ludności, drugi miał miejsce w 1931 r. Do tej pory w Polsce odbyło się 10 spisów ludności, oprócz tych już wymienionych kolejne miały miejsce w latach: 1946, 1950, 1960, 1970, 1978, 1988, 2002 i 2011. Zakres tematyczny tych spisów w głównej mierze na przestrzeni lat nie ulegał zmianie. Podstawowy trzon stanowią zagadnienia demograficzne, rynku pracy, edukacji, zdrowia oraz sytuacji mieszkaniowej. W spisie z 1921 r. po raz pierwszy podjęta została kwestia narodowości, języka i wyznania, którą po latach ponownie wprowadzono do spisów począwszy od spisu w 2002 r.  

Nie czekaj. Weź udział w spisie

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021  rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 września. Właśnie minął jego półmetek. W województwie pomorskim, według stanu na 7 lipca 2021 r. spisanych zostało blisko 39% osób (wskaźnik dla Polski to około 40,5%). Wśród gmin województwa pomorskiego najwyższy odsetek spisanych osób odnotowano w gminie wiejskiej Konarzyny (ponad 76%). W Gdańsku odsetek spisanych osób wynosi około 42%, jest to więcej niż średnia krajowa.

W chwili obecnej można wywiązać się z obowiązku spisowego nie tylko poprzez samopis internetowy na spis.gov.pl, ale również w drodze wywiadu telefonicznego dzwoniąc na infolinię spisową na nr 22 279 99 99. Z respondentem może skontaktować się także telefonicznie rachmistrz spisowy, który będzie dzwonił z jednego z dwóch numerów telefonów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Niewykluczone, że rachmistrz spisowy złoży wizytę w mieszkaniu respondenta w celu przeprowadzenia bezpośredniego wywiadu przy czym w tej formie rachmistrze spisowi skontaktują się tylko z osobami, które w danej chwili nie spisały się samodzielnie przez Internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym.

Zweryfikuj rachmistrza

Rachmistrzowie mogą odwiedzać mieszkańców od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00-20.00. Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający:

  1. imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
  2. numer identyfikatora oraz hologram,
  3. nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego, 
  4. podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
  5. okres, na jaki identyfikator został wystawiony.

Gdy odwiedzi nas rachmistrz nie możemy odmówić przekazania danych do spisu. Niemniej jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości możemy zweryfikować Rachmistrza prosząc o imię i nazwisko oraz o numer identyfikacyjny i sprawdzić te dane na stronie rachmistrz.stat.gov.pl w zakładce formularz lub zadzwonić do Gdańskiego Centrum Kontaktu pod nr 58 52 44 500, który jest dostępny przez cała dobę.

Możemy również sprawdzić poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99, wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.

W Gdańsku jest niemal 200 rachmistrzów. Właśnie odbywa się dodatkowy nabór. Warto pamiętać, że powołani Rachmistrzowie wykonują obowiązki funkcjonariuszy publicznych.

Równolegle Spis odbywać się będzie także i dotychczasowymi metodami.

Spis telefoniczny  

Rachmistrzowie mogą dzwonić od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00-20.00. Charakterystycznym jest to, że numer z którego dzwonią to zawsze 22 828 88 88. Gdy zadzwoni do nas rachmistrz nie możemy odmówić spisu.

Samospisu telefonicznie można dokonać również dzwoniąc na infolinię spisową dostępną pon.–pt. w godz. 8.00-18.00 pod nr 22 279 99 99.

Warto podkreślić, że zgodnie z ustawą o NSP 2021 nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej a o jej wysokości decyduje sąd.

Spis w punktach spisowych

Dla osób, które nie mają dostępu do internetu, albo nie potrafią samodzielnie się spisać, a nie chcą spisać się przez telefon, przygotowano w Gdańsku stanowiska do samospisu przy których mieszkańcy otrzymają pełne wsparcie pracowników.

Lokalizacje punktów:

Urząd Miejski w Gdańsku

Urząd  Statystyczny w Gdańsku

  • ul. Danusi 4, bez konieczności umawiania, w godzinach urzędowania poniedziałek-piątek 7:00-15:00.

Samospis – najlepszą forma spisu

Jeżeli jednak chcemy dokonać spisu samodzielnie wystarczy wejść na stronę spis.gov.pl i wypełnić formularz.

Formularze dostępne są w j. polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.