Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 11:59
Wyjątkowy gość przy nabrzeżu Westerplatte
Ma 3 maszty, 26 żagli, ponad 108 metrów długości i 14 metrów szerokości. Od 39 lat na wodach całego świata szkoli młodych adeptów żeglarstwa. W najbliższy weekend do naszego miasta zawita żaglowiec szkolny Dar Młodzieży. Jednostkę będzie można podziwiać przy nabrzeżu Westerplatte. W sobotę, 10 lipca zwiedzający bezpłatnie wejdą na jej pokład.
Dar Młodzieży wpłynie do Portu Gdańsk w piątek, 9 lipca w godzinach porannych. Cumowanie przy nabrzeżu Westerplatte zaplanowano na godz. 9.30. Najlepszym miejscem do obserwacji wejścia i wyjścia z portu jest Falochron Zachodni, umożliwiający podziwianie różnych jednostek pływających niemal na wyciągnięcie ręki.
W sobotę, 10 lipca, w godzinach 10.30-14.30 mieszkańcy Gdańska i turyści będą mogli wejść na pokład jednostki. Wejście dla zwiedzających będzie możliwe przez bramę Szacha (zaznaczonej na zdjęciu satelitarnym na niebiesko). Podczas zwiedzania obowiązywać będzie reżim sanitarny i limity osób jednocześnie przebywających na pokładzie. Należy także pamiętać o zachowaniu dystansu fizycznego i zasłanianiu ust i nosa.
Zakończenie wizyty żaglowca w Gdańsku zaplanowane jest na niedzielę, 11 lipca w godzinach popołudniowych.
Historia prawie 40 lat służby „Daru Młodzieży” na rzecz edukacji morskiej polskiej młodzieży, to opowieść łącząca wszystkie oceany i kontynenty. Jednostka brała udział w najbardziej prestiżowych światowych regatach i zlotach. Pływała po najtrudniejszych akwenach i miała swój udział w pisaniu wielkiej historii polskiej bandery. Na pokładzie żaglowca gościły koronowane głowy, szefowie rządów, wielcy żeglarze i tysiące miłośników białych żagli podczas wizyt w odwiedzanych portach.
Wizyty Daru Młodzieży w Gdańsku
Fregata, zbudowana w Stoczni Gdańskiej 39 lat temu, zaledwie 7 razy od tamtego historycznego 1982 roku zawijała do gdańskiego portu.
- Po raz pierwszy w tym samym miejscu, przy nabrzeżu na Westerplatte, „Dar Młodzieży” cumował 1 września 1988 r., uczestnicząc w obchodach rocznicy wybuchu II wojny światowej.
- Po siedmiu latach, jesienią 1995 r., zawinął do Gdańska powtórnie i wracał tutaj w kolejnych latach.
- W 1997 r. uświetnił zlot żaglowców zorganizowany z okazji 1000-lecia Gdańska.
- We wrześniu 1998 r., cumując w Gdańskiej Stoczni Remontowe,j podejmował na pokładzie prezydentów RP Aleksandra Kwaśniewskiego i Portugalii Jorge Sampaio. Był to rodzaj rewizyty – kilka miesięcy wcześniej „Dar” wzmacniał polską obecność na EXPO w Lizbonie – także tam na pokładzie gościł prezydent Kwaśniewski, podejmując portugalskich polityków. Był to gorący czas zabiegów Polski o poparcie w staraniach o przyjęcie do NATO i „Dar Młodzieży” pełnił rolę ambasadora Polski.
- Ponownie w Gdańskiej Stoczni Remontowej fregata zacumowała 22 czerwca 1999 r., uświetniając ceremonię chrztu nowego statku szkolnego gdyńskiej uczelni „Horyzont II”.
- Na następną wizytę „Daru Młodzieży” Gdańsk czekał 12 lat. W 2011 r. żaglowiec zawinął tutaj dowodzony przez kpt. ż.w. dr. Artura Króla.
- 10 lat później, w najbliższy piątek 9 lipca 2021 r., właśnie komendant Artur Król ponownie wprowadzi „Dar” do Gdańska.
O statku
„Dar Młodzieży” to trzymasztowa fregata – długość całkowita (z bukszprytem) 108,8 m, powierzchnia żagli 3015 m2, załoga stała – 32 ludzi, załoga szkolna – do 136 praktykantów. Wysokość dwóch najwyższych masztów – grota i foka – 49,5 m, natomiast trzeciego krojcmasztu nieco mniej – 46,5 m. Topy masztów wznoszą się około 60 metrów nad poziomem morza. Żaglowiec zaprojektowany przez gdańszczanina inż. Zygmunta Chorenia, zbudowany został w Stoczni Gdańskiej – wodowanie 12 listopada 1981 r., podniesienie bandery odbyło się w Gdyni 4 lipca 1982 r.
Więcej o żaglowcu i jego historii można przeczytać na stronie Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.