Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

2020-09-20 widok kosycarz 049 1200x800
Zdjęcie portretowe: Magdalena Kiljan

Magdalena Kiljan
Gdańskie Wodociągi SA

Data publikacji 13:00

Poznaj tajemnice Pogańskiej Góry - otwarcie nowego punktu widokowego

W najbliższą sobotę, 10 lipca, o godz. 21.30 odbędzie się pierwsze nocne otwarcie widoku w projekcie Spojrzenie na Gdańsk. Otwarty zostanie punkt widok na Pogańskiej Górze na granicy Górnego Wrzeszcza, Suchanina i Aniołków. Wydarzeniu, podczas którego Widok otrzyma imię i swoich patronów, towarzyszyć będzie spektakl z udziałem trójmiejskich artystów.

Pogańska Góra to kolejne miejsce, które doczekało się własnego punktu widokowego w ramach Spojrzenia na Gdańsk. Znajdujący się tam widok jest XVIII z kolei, w projekcie realizowanym od 2016 roku w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni.

To charakterystyczne wzniesienie o wysokości 61 m n.p.m. znajdujące się granicy Górnego Wrzeszcza, Suchanina oraz Aniołków. Zachodnie zbocze Pogańskiej Góry wznosi się nad Królewską Doliną, a u stóp wzniesienia przebiegają ulice Sobieskiego oraz Smoluchowskiego.

Pogańska Góra to jedno z bardziej tajemniczych miejsc na mapie Gdańska. To tu w 1919 i 1920 odkryto pochodzące z VI wieku groby skrzyniowe. Ich obecność oraz pozostawione na szczycie głazy wskazują, że wzniesienie mogło być ośrodkiem pogańskiego kultu. Niewykluczone również, że Pogańska Góra była miejscem, gdzie znajdowała się dawna osada rycerska Rutki. Dowodem na to może być charakterystyczny kształt wzniesienia, przypominający grodzisko.

Tajemnice Pogańskiej Góry będzie można poznać podczas uroczystego otwarcia znajdującego się na wzniesieniu punktu widokowego. Miejsce zostało odpowiednio przygotowane już na początku 2021 roku – zamontowano drewniane barierki, siedziska oraz drogowskazy. Obostrzenia epidemiczne nie pozwoliły jednak wówczas na oficjalną inaugurację widoku.

Podczas wydarzenia punkt widokowy otrzyma imię „Totwenek” na cześć patronek: Olgi Totwen oraz jej córek Ewy Totwen-Kilarskiej i Ireny Totwen-Nowakowskiej. To zasłużone dla Gdańska artystki, które w latach międzywojennych założyły w Wilnie teatr marionetek Łątki. W 1945 roku panie przybyły wraz ze swoimi lalkami do naszego miasta, gdzie kontynuowały działalność teatralną, dając początek funkcjonującemu do dziś Teatrowi Miniatura.

Nawiązań do lalek i marionetek nie zabraknie także podczas przygotowanego na otwarcie widoku spektaklu artystycznego. Dlatego mimo późnej pory do uczestnictwa zapraszamy także rodziców z dziećmi. W spektaklu wystąpią m.in. aktor Teatru Rozmaitości Adam Gromadzki, gdański poeta i performer Władek Zaporowski oraz solistki i muzycy Opery Bałtyckiej.

Zbiórka na parkingu w sąsiedztwie skrzyżowania ulic Smoluchowskiego oraz Jarowej.

Otwarcie kolejnych punktów widokowych

Po otwarciu widoku na Pogańskiej Górze w planach na jesień jest również oficjalna inauguracja widoku XVII w. Św. Wojciechu. Został on udostępniony mieszkańcom, jednak ze względów pandemicznych czeka na otwarcie z udziałem publiczności. Jesienią planowane jest także otwarcie zupełnie nowych miejsc widokowych.

Z kolei Widok XIX w Królewskiej Dolinie, po doposażeniu go w elementy małej architektury, ma zostać oficjalnie otwarty w przyszłym roku.

Więcej o gdańskich widokach można przeczytać na stronie internetowej GZDIZ.