Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 19:08
Kolegium przewodniczących Rad Dzielnic
W poniedziałek, 5 lipca odbyło się kolejne Kolegium przewodniczących Rad Dzielnic. W spotkaniu wzięli udział m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz prof. Piotr Lorens, Architekt Miasta. Głównymi tematami posiedzenia były kwestie związane z organizacją Biura ds. Rad dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami, komunikacja z mieszkańcami oraz założenia programu Czyste Powietrze.
Kolegia przewodniczących to cykliczne spotkania, podczas których uczestnicy mają okazję zapoznać się z aktualnymi działaniami lub planami działań miasta, podzielić się spostrzeżeniami i pomysłami oraz wziąć udział w dyskusji. Wszystkie wątpliwości poruszane podczas spotkania, jeśli nie uzyskują natychmiastowej odpowiedzi, są zapisywane a ich rozwiązanie szukane jest w jednostkach urzędu. Podczas dzisiejszego kolegium dyskusja dotyczyła głównie kwestii dotyczących usprawnienia komunikacji między Radami Dzielnic a urzędnikami.
Biuro ds. Rad Dzielnic
W lipcowym spotkaniu uczestniczyła m. in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Przedstawiono informacje dotyczące struktury Biura ds. Rad dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami oraz jego najważniejsze zadania. Biuro skupia w jednym miejscu obsługę Rad, która do tej pory była rozproszona po kilku wydziałach i jednostkach. W tym jednym miejscu można przekazać dokumenty czy uzyskać pomoc w zgłaszanych sprawach dzielnicowych.
– Powstanie biura to wyjście naprzeciw oczekiwaniom. Jedno miejsce, w którym połączone zostaną różne siły i kompetencje. Jak pewnie Państwo wiedzą, od 1 lipca pani Sylwia Betlej została dyrektorem ds. Rad Dzielnic i współpracy z mieszkańcami. Do Biura przeszedł też, na stanowisko kierownicze, pan Paweł Kordowski. Tak więc ostro zabieramy się do pracy – podkreślała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Wspólne kształtowanie przestrzeni
Najnowsza odsłona Kolegium przewodniczących Rad Dzielnic była też okazją do spotkania radnych z profesorem Piotrem Lorensem, Architektem Miejskim. Tematem tej części kolegium była komunikacja i współpraca z mieszkańcami oraz radami dzielnic w kształtowaniu przestrzeni
– Wcześniej miałem już okazję być w kontakcie z Zarządami Dzielnic, w kontekście różnych problemów, które tam się pojawiają. Natomiast dzisiaj chciałbym powiedzieć o tym, co leży w profilu mojego biura, a także, w jaki sposób zamierzamy to realizować. Musimy pamiętać, że biuro zostało utworzone niecałe 3 miesiące temu, więc cały czas jest w fazie organizacji. Zadania, które zostały przed biurem postawione, wcześniej już w niewielkim stopniu były realizowane. Są to kwestie kształtowania dialogu ze społecznościami lokalnymi, sprawy związane z kreowaniem nowych, bardziej strategicznych rozwiązań w kwestii kształtowania przestrzeni – tłumaczył Piotr Lorens, Architekt Miasta.
Program Czyste Powietrze
Kolejnym punktem dzisiejszego posiedzenia było przedstawienie programu Czyste Powietrze. Na mocy podpisanej w czerwcu umowy pomiędzy miastem Gdańsk a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, nasze miasto mogło aktywnie włączyć się we wsparcie tego projektu. W ramach tych działań już wkrótce zostanie otwarty dodatkowy punkt przyjmowania wniosków. Do dyspozycji mieszkańców ubiegających się o dotację na wymianę sposobu ogrzewania będą specjalni doradcy, którzy pomogą wszystkim zainteresowanym przejść przez konieczne procedury. Podczas kolegium radni mogli zapoznać się z podstawowymi informacjami nt. programu, takimi jak wymogi formalne czy dostępne linie dotacyjne.
Zdjęcie: Widok z punktu widokowego im. Macieja Kosycarza, fot. Grzegorz Mehring