Referat Prasowy
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 14:24
Amfiteatr Orana i „Teatr w samo południe”. Najlepsze spektakle dla dzieci
Scena Muzyczna GAK zaprosza najmłodszych na najlepsze spektakle z wybranych teatrów dziecięcych północnej Polski. W niemal każą niedzielę lipca i sierpnia o godz. 12:00 w Parku Oruńskim w ramach projektu „Teatr w samo południe” zaprezentowane zostaną przedstawienia Białostockiego Teatru Lalek, Teatru Barnaby, Teatru Qfer oraz Miejskiego Teatru Miniatura. Wstęp bezpłatny.
– W tegorocznym repertuarze przewidziane są nowości, wcześniej nieprezentowane w Gdańsku, premiery spektakli w ogóle, a także hit z poprzedniego roku – „Czerwony kapturek” Białostockiego Teatru Lalek – mówi Piotr Chrzanowski, kierownik Sceny Muzycznej GAK.
Park Oruński to nie tylko strefa dorosłych. Widzą o tym doskonale dzieci, które w poprzednim roku tłumnie przychodziły z rodzicami na wydarzenia „Teatru w samo południe” – cyklu niedzielnych spektakli teatralnych, które przeznaczone są dla dzieci i ich rodzin. W tym roku Scena Muzyczna GAK postanowiła ponownie zorganizować wydarzenia, które w tym roku także będą odbywać się w niemal każdą niedzielę lipca i sierpnia o godzinie 12:00. Wyjątek stanowi spektakl kończący wydarzenie, które odbędzie się w sobotę 28 sierpnia 2021 r. Miejsce wydarzeń to niezmiennie Amfiteatr Orana w Parku Oruńskim.
Tegoroczny program Amfiteatru Orana otwierają trzy spektakle Białostockiego Teatru Lalek – jednego z najstarszych polskich teatrów lalkowych. Artyści z Białegostoku przyjadą na Orunię ze spektaklami „Baśń o rycerzu bez konia” (4.07), „Ach, jak cudowna jest Panama” (11.07) oraz „Czerwony kapturek” (18.07) – ten ostatni mogliśmy oglądać w Amfiteatrze Orana także rok temu. Lipcowe spektakle zamknie ten sam spektakl, który go otworzy, jednak w wykonaniu aktorów Teatru Barnaby (25.07). W porównaniu do lalkarskiej wersji Białostockiego Teatru Lalek, druga „Baśń o rycerzu bez konia” będzie adaptacją aktorską. Będzie to doskonała okazja by porównać różne spojrzenia dwóch teatrów na tę samą historię.
Sierpień rozpocznie się spektaklem Teatru Qfer „Legendy znad morza” (1.08), a na kolejnych czterech wydarzeniach będzie możliwość zobaczenia produkcji Miejskiego Teatru Miniatury – instytucji kultury Miasta Gdańska. 8 sierpnia zaprezentowani zostaną „Piraci dobrej roboty” (8.08) – sztuka przygotowana z okazji obchodów 425-lecia nieprzerwanego istnienia Biblioteki Gdańskiej. Tydzień później, 15 sierpnia, aktorzy spotkają się z dziećmi na spektaklu „Bajki robotów”, a za dwa tygodnie – 22 sierpnia – na sztuce „Kierunek Ziemia”, gdzie najmłodsi będą uczyć się zachowań, które są w stanie pozytywnie wpływać na przyszłość naszej planety. W sobotę 28 lipca o godz. 12:00 ostatni spektakl – „Tajemnica kina”, czyli pełna humoru adaptacja książki z bestsellerowej serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, bez obowiązku wcześniejszej rezerwacji miejsc. Organizatorzy przypominają, że na wydarzeniach obowiązuje zachowywanie odpowiedniej odległości lub zakrywanie ust i nosa.
Organizatorami wydarzenia jest Gdańsk, Gdański Archipelag Kultury, Scena Muzyczna GAK, Miejski Teatr Miniatura.
HARMONOGRAM SPEKTAKLI:
- 4.07, 12:00 – BIAŁOSTOCKI TEATR LALEK – BAŚŃ O RYCERZU BEZ KONIA (WERSJA LALKARSKA)
Opis spektaklu: „Dawno, dawno temu, był sobie Rycerz bez Konia. I był z tego powodu bardzo nieszczęśliwy. Wszyscy waleczni Rycerze mieli przecież swoje Konie – On jeden jedyny nie miał. Gdybyż tylko wiedział, że gdzieś tam, w świecie, jest Koń w sam raz dla Niego – taki Koń bez Rycerza – na pewno byłoby Mu lżej. Na szczęście my już to wiemy. Nie wiemy tylko, czy się spotkają – i jakie będą mieć po drodze przygody. Zapraszamy na pełną humoru, rozśpiewaną opowieść o sile marzeń i wielkiej przyjaźni, zdolnej pokonać wszelkie przeciwności losu” (źródło: Białostocki Teatr Lalek)
- 11.07, 12:00 – BIAŁOSTOCKI TEATR LALEK – ACH, JAK CUDOWNA JEST PANAMA
Opis spektaklu: „Czym jest Panama? Państwem w Ameryce Środkowej? Może dla bardzo mądrych Dorosłych tak, ale dla mniejszych, mniej oczytanych – jak Miś i Tygrysek – Panama to coś o wiele bardziej niezwykłego… To miejsce daleko, daleko stąd, gdzie wszystko jest lepsze, pachnące przygodą i przede wszystkim bananami… Myśl o Panamie intryguje tak bardzo, że nasi bohaterowie postanawiają opuścić swój spokojny, przytulny Domek i wspólnie wyruszyć na poszukiwanie bananowego Eldorado – ale czy znajdą tam szczęście? A może szczęście okaże się być zupełnie gdzie indziej? Dołączcie do naszych bohaterów w Ich niezwykłej, pełnej przygód i humoru podróży do tytułowej Panamy! Zapraszamy!” (źródło: Białostocki Teatr Lalek)
- 18.07, 12:00 – BIAŁOSTOCKI TEATR LALEK – CZERWONY KAPTUREK
Opis spektaklu: „Dwaj panowie, Muzyk – Krzysztof Bitdorf i Aktor – Ryszard Doliński poprzez szlachetną błazenadę prowokują dziecięcą publiczność do współuczestniczenia w zabawie teatralnej. W roli Czerwonego Kapturka Łucja Grzeszczyk.” (źródło: Białostocki Teatr Lalek)
- 25.07, 12:00 – TEATR BARNABY – BAŚŃ O RYCERZU BEZ KONIA (WERSJA AKTORSKA)
Opis spektaklu: „Dawno, dawno temu, w jednym z najodleglejszych królestw, żył sobie rycerz bez konia… Tak, tak: rycerz bez konia. Powiecie: Każdy rycerz ma przecież swojego konia! I będzie to poniekąd prawda: tylko że ten akurat nie miał. I bardzo był przez to nieszczęśliwy. Czy koń znajdzie rycerza? Czy rycerz znajdzie konia? Oto jest pytanie… Baśń o rycerzu bez konia autorstwa Marty Guśniowskiej, zrealizowana przez Teatr Barnaby, to wartkie i prześmieszne przedstawienie marionetkowe o samotnym rycerzu i samotnym czkającym koniu, którzy szukają się na wzajem. Na swojej drodze spotykają mnóstwo barwnych postaci m.in.: myszo-nietoperza, księżniczkę, czarodzieja, czy nawet strasznego smoka. Spektakl jest realizowany na autorskiej scence, która potrafi zaskoczyć niczym zaczarowany kapelusz, a w role głównych bohaterów wcielają się lalki – marionetki. Za animację lalek odpowiedzialny jest Marcin Marzec – lalkarz, marionetkarz, który z przymrużeniem oka sprawi, że nie tylko dzieci, ale również dorośli, będą mieli mnóstwo powodów do uśmiechu.” (źródło: Teatr Barnaby)
- 1.08, 12:00 – TEATR QFER – LEGENDY ZNAD MORZA
Opis spektaklu: „Dyl Sowizdrzał, trefniś, błazen i szelma, proponuje Kramarce Barbarce główną rolę w swoim przedstawieniu w zamian za rumiane jabłuszko ze straganu. Barbarka daje się namówić i oboje opowiadają historie znad morza: <<O krasnoludkach z Cygańskiej Górki>>, <<O Flądrze – dobrej i złej sławie>> i <<Dlaczego morze jest słone?>>. Nieoczekiwanie pojawia się góral ze stadem owiec… Powstają uniwersalne, rozśpiewane historie mogące nauczyć, rozweselić i zaciekawić” (źródło: Teatr Qfer)
- 8.08, 12:00 – MIEJSKI TEATR MINIATURA – PIRACI DOBREJ ROBOTY
Opis spektaklu: „Piraci dobrej roboty” to spektakl przygotowanego z okazji obchodów 425-lecia nieprzerwanego istnienia Biblioteki Gdańskiej. Dokładny opis spektaklu pojawi się w późniejszym terminie.
- 15.08, 12:00 – MIEJSKI TEATR MINIATURA – BAJKI ROBOTÓW
Opis spektaklu: „Dwóch przyjaciół-robotów wyrusza w kosmiczną podróż. Po drodze Trurl i Klapaucjusz spotykają przedziwne maszyny i jeszcze dziwniejszych władców planet, m.in. elektronicznego poetę Elekrybałta, maszynę, która robi wszystko na literę „n” czy wszystkim znudzonego króla Globaresa. „Bajki robotów” to historie, które opowiadają sobie roboty. Z nich dowiadują się o kosmosie i zjawiskach w nim zachodzących – gwiazdach, planetach i czarnych dziurach – ale także o elektrycerzach, bladawcach i murkwiach. Bajki opowiadają o tym, że najważniejszymi siłami działającymi w kosmosie są uczucia, a najsilniejszym z nich jest miłość. Pokazują, że nauka objaśnia świat, ale pogodzić z nim może jedynie sztuka. W spektaklu realizatorzy wykorzystują tradycyjne lalki oraz narzędzia cyfrowe i mechatronikę. Przygody głównych bohaterów opowiadane są za pomocą robotów, obiektów kinetycznych i maszyn. Aktorzy stosują elektroanimację oraz grają na tak kosmicznym instrumencie jak theremin – jedynym instrumencie, na którym się gra bez dotykania go.” (źródło: Miejski Teatr Miniatura).
- 21.08, 12:00 – MIEJSKI TEATR MINIATURA – KIERUNEK ZIEMIA
Opis spektaklu: „Kierunek: Ziemia” to nietypowy projekt we współpracy Miejskiego Teatru Miniatura z Wydziałem Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Gdańska. W ramach spektaklu aktorzy będą uczyć zachowań, które są w stanie pozytywnie wpływać na przyszłość naszej planety. Senariusz napisała nagradzana trójmiejska autorka sztuk Sandra Szwarc, reżyseruje dyrektor Miniatury p. Michał Derlatka, a działania edukacyjne wokół spektaklu projektuje pedagog teatru Monika Tomczyk. Możemy obiecać, że ta edukacja na pewno nie będzie nudna i przewidywalna. Dokładny opis spektaklu pojawi się w późniejszym terminie.
- 28.07, 12:00 – MIEJSKI TEATR MINIATURA – TAJEMNICA KINA
Opis spektaklu: „Pełna humoru adaptacja książki z bestsellerowej serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka, opowiadającej o dwójce przyjaciół z klasy, Mai i Lassem, którzy zakładają agencję detektywistyczną i pomagają rozwiązywać zagadki w fikcyjnym miasteczku Valleby. Tym razem na Valleby pada blady strach, ponieważ ktoś porywa psy dla okupu. Wśród poszkodowanych jest też sławna aktorka Iva Ross, która przyjechała do kina Rio na pokaz najnowszego westernu „Gwiżdżący Kowboj”. Zagrała w nim wraz ze swoim psem Karlem Filipem. Właściciele psów są zrozpaczeni, a policja bezradna. Przestępca jest niezwykle sprytny. Jedyny ślad, jaki zostawia, to list z żądaniem okupu. Komisarz policji zmuszony jest prosić o pomoc Maję i Lassego. Młodzi detektywi nie raz pomogli już policji, ale czy i tym razem uda im się rozwiązać zagadkę? Czy odnajdą miejsce przetrzymywania psów? Czy wskażą winnego? W spektaklu nie tylko zobaczymy akcję na wspaniałej makiecie Valleby projektu Dariusza Panasa, ale wreszcie zajrzymy do jednego z budynków. Na potrzeby tego spektaklu została misternie przygotowana makieta wnętrza kina Rio. Poznamy również nowych mieszkańców miasteczka Valleby. Twórcy spektaklu twierdzą, że niektórzy z nich podobni są do gwiazd kina. Czy rzeczywiście? Musicie osądzić sami. „Tajemnica kina”, tak jak i poprzednia część „Tajemnica diamentów”, jest przedstawieniem detektywistycznym obfitującym w zagadki i domysły. Jak przystało na ten gatunek, z pewnością można się spodziewać zwrotów akcji i niebezpiecznych pościgów. Widzowie będą również zaangażowani w policyjne śledztwo.” (źródło: Miejski Teatr Miniatura).
Więcej informacji na stronie Gdańskiego Archipelagu Kultury.