Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 15:30
Rachmistrzowie ruszają w teren!
Za nami niemal trzy miesiące Narodowego Spis Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Podstawową formą spisu jest samospis online. Jednak od maja do akcji spisowej włączyli się rachmistrzowie. W fazie wstępnej realizowali oni spis wyłącznie poprzez kontakt telefoniczny. Już od środy, 23 czerwca rachmistrzowie spisowi będą realizować zadania spisowe w sposób bezpośredni odwiedzając gdańszczanki i gdańszczan w ich mieszkaniach.
Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 września. W pierwszym miesiącu spisu zainteresowanie Gdańszczan był całkiem duże i samodzielnie spisało się niemal 20 % mieszkańców. Jednakże w maju, mimo, że do akcji w całym kraju włączyli się rachmistrzowie spisując respondentów telefonicznie przyrost nie był już tak duży. Obecnie w Gdańsku spisało się 30% mieszkańców. Średnia dla całego kraju wynosi 22%.
Dlatego Główny Urząd statystyczny podjął decyzję, aby od 23 czerwca rachmistrzowie mogli realizować spis w sposób bezpośredni.
Zweryfikuj rachmistrza
Rachmistrzowie mogą odwiedzać mieszkańców od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00-20.00. Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający:
- imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
- numer identyfikatora oraz hologram,
- nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,
- podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
- okres, na jaki identyfikator został wystawiony.
Gdy odwiedzi nas rachmistrz nie możemy odmówić przekazania danych do spisu. Niemniej jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości możemy zweryfikować Rachmistrza prosząc o imię i nazwisko oraz o numer identyfikacyjny i sprawdzić te dane na stronie rachmistrz.stat.gov.pl w zakładce formularz lub zadzwonić do Gdańskiego Centrum Kontaktu pod nr 58 52 44 500, który jest dostępny przez cała dobę.
Możemy również sprawdzić poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99, wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.
W Gdańsku jest niemal 200 rachmistrzów. Właśnie odbywa się dodatkowy nabór. Warto pamiętać, że powołani Rachmistrzowie wykonują obowiązki funkcjonariuszy publicznych.
Równolegle Spis odbywać się będzie także i dotychczasowymi metodami.
Spis telefoniczny
Rachmistrzowie mogą dzwonić od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00-20.00. Charakterystycznym jest to, że numer z którego dzwonią to zawsze 22 828 88 88. Gdy zadzwoni do nas rachmistrz nie możemy odmówić spisu.
Samospisu telefonicznie można dokonać również dzwoniąc na infolinię spisową dostępną pon.–pt. w godz. 8.00-18.00 pod nr 22 279 99 99.
Spis w punktach spisowych
Dla osób, które nie mają dostępu do internetu, albo nie potrafią samodzielnie się spisać, a nie chcą spisać się przez telefon, przygotowano w Gdańsku stanowiska do samospisu przy których mieszkańcy otrzymają pełne wsparcie pracowników.
Lokalizacje punktów:
Urząd Miejski w Gdańsku
- ul. Nowe Ogrody 8/12. Rezerwacja wizyt tel. 58 52 44 500 lub elektroniczna rezerwacja
- ul. Partyzantów 74. Rezerwacja wizyt tel. 58 52 44 500 lub elektroniczna rezerwacja
Urząd Statystyczny w Gdańsku
- ul. Danusi 4, bez konieczności umawiania, w godzinach urzędowania poniedziałek-piątek 7:00-15:00.
Samospis – najlepszą forma spisu
Jeżeli jednak chcemy dokonać spisu samodzielnie wystarczy wejść na stronę spis.gov.pl i wypełnić formularz.
Formularze dostępne są w j. polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.
Weź udział w loterii – kolejne losowanie 2 lipca
Dokonanie samospisu upoważnia do brania udziału w loterii organizowanej przez GUS, w której oprócz kart przedpłaconych o wartości 500 i 1000zł, można wygrać jeden z 16 samochodów, a im wcześniej się spiszemy tym szansa na wygraną rośnie z uwagi na to, że losowania odbywają się co dwa tygodnie. Dlatego im szybciej zarejestrujemy się w loterii spisowej, w tym większej liczbie losowań weźmiemy udział. Aby wziąć udział w losowaniu wystarczy dokonać samospisu przez stronę spis.gov.pl, i następnie wejść na stronę loterii.
Najbliższy termin losowania to 2 lipca.
Spis odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo na terenie Polski. Udział w spisie to obowiązek wynikający z ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań. Zakres informacji zbieranych w spisie to: charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa, zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego.
Więcej informacji na temat spisu można znaleźć na stronie internetowej urzędu gminy oraz w Gminnym Biurze Spisowym w Gdańsku – nr tel. (58) 52-44-500, e-mail: wso@gdansk.gda.pl oraz na stronie spis.gov.pl.