Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Olimpia Schneider

Olimpia Schneider
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 16:06

Po dowód osobisty bez rezerwacji wizyt

Zostały ostatnie tygodnie, aby złożyć elektronicznie wniosek o wydanie dowodu osobistego. Każdy, kto już to zrobił, może swój dowód szybko odebrać w Urzędzie Miejskim w Gdańsku przy ul. Nowe Ogrody 8/12. Co ważne bez wcześniejszej rezerwacji wizyt. Warto pamiętać, że od 2 sierpnia zmienią się przepisy dotyczące wymiany dowodów osobistych.

Przez ostatni pandemiczny rok zainteresowanie załatwianiem spraw elektronicznie przez ePUAP rosło z miesiąca na miesiąc. Największą popularnością cieszyła się wymiana dowodu osobistego. Sposób złożenia wniosku jest bardzo prosty i pozwala na dołączenie własnoręcznie zrobionego zdjęcia.

W naszym mieście wymienianych jest około tysiąc dowodów osobistych tygodniowo. Jak złożyć wniosek elektroniczny można przeczytać na stronie gdansk.pl. Na składanie wniosków w formie elektronicznej jest czas do 26 lipca włącznie.

- Z myślą o mieszkańcach, którym zależy, by odebrać nowy dowód jak najszybciej, uruchomiliśmy możliwość odbioru dokumentu bez zapisu na wizytę. Wystarczy przyjść do naszego urzędu przy ul. Nowe Ogrody 8/12 i pobrać bilet kolejkowy, aby odebrać swój dowód – mówi Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich.  

Ze względu na stan epidemiczny nadal zachęcamy do korzystania z rezerwacji wizyt, dzięki czemu unikniemy konieczności czekania w kolejce i lepiej zaplanujemy sobie dzień, a sama wizyta w urzędzie zajmie nam zaledwie kilkanaście minut.

W celu rezerwacji wizyty można zadzwonić pod całodobowy numer Gdańskiego Centrum Kontaktu 58 52 44 500 lub zrobić to przez internet na https://www.gdansk.pl/rezerwacja.

Zmiana zasad od 2 sierpnia!

Od 2 sierpnia wchodzą w życie przepisy zmieniające zasady składania wniosków o dowód osobistych. Nowy dowód będzie posiadał dane biometryczne w postaci odcisków palców, a to oznacza, że nie będzie możliwości składania wniosków elektronicznie – wymagana będzie osobista wizyta w Urzędzie.