Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
Data publikacji 12:30
Izolacja, samotność, czy bariery językowe? Z jakimi problemami mierzą się imigrantki w Gdańsku?
W Gdańsku mieszka ok. 60 000 imigrantów i imigrantek. Przez ostatni konflikt na Białorusi coraz więcej osób poszukuje nowego lub tymczasowego domu. Jak w tym wszystkim wygląda sytuacja kobiet? Czy otrzymują odpowiednie wsparcie? O tym we wtorek, 22 czerwca podczas otwartego spotkania rozmawiać będzie Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska.
Chcąc odpowiedzieć na potrzeby kobiet, Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście rozpoczęła projekt SIŁA KOBIET, który ma na celu przełamywanie barier związanych z problemami językowymi, izolacją i odrzuceniem. Pomysłem Świetlicy jest również edukacja środowiska bezpośrednio współpracującego z imigrantkami i imigrantami.
Spotkanie z inspiracją
Czasem nasza droga ma kształt serpentyny, a innym razem jest prostą autostradą. Gdzie szukać siły w tych najtrudniejszych chwilach? Na co uważać szczególnie wtedy, gdy zaczynamy od początku? Inspiracją do zmiany może być poznanie doświadczenia innej osoby, dowiedzenia się czym kieruje się na co dzień i jakie wartości przyświecają jej wyborom.
We wtorek, 22 czerwca o godzinie 17.00 podczas „Sztuki Życia” gościnią spotkania będzie Monika Chabior - zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. Wydarzenie odbędzie się w Parku Hevelianum na Górze Gradowej. Uczestnicy porozmawiają o inspirowaniu, działaniach społecznych i podzielą się doświadczeniami. Wydarzenie będzie miało charakter otwarty, zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami pandemicznymi.
- W Gdańsku mieszka coraz więcej osób z doświadczeniem imigranckim. Na nowej drodze wsparcie, wzmocnienie i zbiorowa mądrość przekazana w bezpiecznej przestrzeni wspólnoty jest niezmiernie cenna - mówi Elżbieta Rutkowska, jedna z organizatorek wydarzenia - Zależy nam, aby spotkać się z mieszkankami i podzielić się sztuką życia pełną pasji - dodaje.
Integracja w parku, w świetlicy, w dzielnicy
Kilkanaście kobiet, dla których Gdańsk stał się drugim domem i tych, które mieszkają w nim od dawna, bierze udział w spotkaniach opartych na muzyce i ruchu.
- Zajęcia są fenomenalne! Wspaniale usprawniają ciało i duszę, uzupełniają te dwa żywioły. Pomagają mi też poznać sąsiadki, bo przeprowadziłam się niedawno na Siedlce – mówi jedna z uczestniczek warsztatów.
To właśnie te aktywności pomagają w przełamywaniu bariery językowej i przezwyciężają stres adaptacyjny, integrują.
Zajęcia prowadzi Agata Gregorkiewicz trójmiejska nauczycielka tańca i improwizacji.
Więcej informacji znajduje się na profilu Facebookowym Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście.
Projekt „SIŁA KOBIET” jest dofinansowany ze środków Miasta Gdańska.