Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie przedstawia mechanizm starego zegara wieżowego. Konstrukcja szkieletowa, w środku koła zębate i przekładki.
Zdjęcie portretowe: Andrzej Gierszewski

Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

Data publikacji 13:00

Latem dłużej! Zwiedzaj oddziały Muzeum Gdańska do godz. 19.00

Od 18 czerwca do 18 września wybrane oddziały Muzeum Gdańska będą otwarte codziennie w godz. 10.00-19.00. Będzie można odwiedzić Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, ale także miejsca, które otworzą się dla turystów w późniejszym terminie, np. nowe Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie, Kuźnię Wodną w Oliwie i Muzeum Nauki Gdańskiej. Zaplanuj wizytę.

– W nadchodzącym sezonie letnim oddziały Muzeum Gdańska będą czynne dłużej, do godziny 19.00. Wyjątkami będą zamknięta z powodu remontu Twierdza Wisłoujście oraz czynna do godz. 16:00 Wartownia nr 1 na Westerplatte. Niektóre z oddziałów, np. Kuźnię Wodną w Oliwie, otworzymy nieco później, a już 24 lipca na sale wystawowe nowego Muzeum Bursztyn w Wielkim Młynie wejdą pierwsi zwiedzający – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska – Wizyta w oddziałach Muzeum Gdańska to nie tylko okazja do zobaczenia dawnych wnętrz, ale także ciekawych wystaw czasowych.

Które z atrakcji będą czynne dłużej od 18 czerwca?

Wraz z rozpoczęciem letniego sezonu turystycznego dłużej będą czynne położone w Śródmieściu Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa oraz Dom Uphagena.

W dwóch ostatnich zwiedzający mogą zobaczyć wystawę czasową „W głębi odbicia” przygotowaną przez znanego na całym świecie projektanta Oskara Ziętę. Od 15 lipca, w Ratuszu Głównego Miasta będzie można zobaczyć wystawę przygotowaną z okazji 800-lecia zakonu dominikanów w Polsce.  

28 czerwca otwarcie dwóch kolejnych oddziałów Muzeum Gdańska

Nieco później otworzą się funkcjonujące na poddaszu i w wieży kościoła św. Katarzyny Muzeum Nauki Gdańskiej oraz położona w dolinie Potoku Oliwskiego Kuźnia Wodna. Te oddziały Muzeum Gdańska również będą otwarte codziennie w godz. 10.00-19.00.

Nowe Muzeum Bursztynu zwiedzisz od 24 lipca!

Wraz z rozpoczęciem Jarmarku Św. Dominika, od soboty 24 lipca, dla zwiedzających otworzy się nowe Muzeum Bursztynu. Wnętrza zabytkowego Wielkiego Młyna zwiedzimy również codziennie w godz. 10.00-19.00.

Wraz z otwarciem nowej opowieści o świecie bursztynu, w dolnej kondygnacji Wielkiego Młyna udostępniona zostanie wystawa czasowa „Moim zdaniem…”.  Zobaczymy na niej biżuterię i wyroby złotnicze „z komunikatem”. Ponad 100 zaprezentowanych prac to forma wypowiedzi artystów z wielu środowisk na aktualne tematy, jak relacje międzyludzkie i ekologia.

Co warto wiedzieć przed wizytą? 

  • Wizyta w każdym z oddziałów Muzeum wiąże się ze spędzeniem w ich wnętrzach określonej ilości czasu. Najwięcej, bo aż minimum dwie godziny zajmie odkrywanie nowego Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie, ale na zobaczenie najważniejszych miejsc wystarczy… godzina. Na zwiedzenie pozostałych oddziałów potrzeba od 20 do 45 minut. W związku z tym, by opuścić sale wystawowe o czasie, ostatni zwiedzający muszą wejść minimum na godzinę przed zamknięciem odwiedzanego oddziału Muzeum Gdańska.
  • W oddziałach otwartych całorocznie w każdą środę obowiązuje dzień wolnego wstępu. W przypadku oddziałów czynnych sezonowo, np. Muzeum Nauki Gdańskiej, Kuźni Wodnej w Oliwie i czynnej latem w godz. 10.00-16.00 Wartowni nr 1 na Westerplatte nie obowiązuje dzień wolnego wstępu.
  • Na salach wystawowych należy przestrzegać zasad reżimu sanitarnego. Zwiedzający muszą nosić maseczki oraz dezynfekować dłonie. Obowiązują też limity osób przebywających na raz w danym pomieszczeniu.
  • Posiadacze Karty Mieszkańca mogą raz w roku zwiedzić nieodpłatnie każdy z otwartych oddziałów Muzeum Gdańska. Przy ponownej wizycie należy zakupić regularny bilet.
  • Aktualne informacje podawane są zawsze na stronie muzeumgdansk.pl w zakładce „Zaplanuj Wizytę”. Tam też można zakupić elektroniczny bilet do danego oddziału i 90-dniowy, indywidualny karnet uprawniający do zwiedzania wszystkich atrakcji turystycznych.