Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 10:30

Kolejna wymiana pomiędzy dziećmi z Gdańska i miast z Podkarpacia

We wrześniu 2020 roku zainicjowana została stała współpraca pomiędzy Gdańskiem, Jawornikiem Polskim oraz Chmielnikiem, które w czerwcu ubiegłego roku zaskoczyła powódź. Wówczas młodzież z tych miasta przybyła na półkolonie do Gdańska. W tym roku dzieci z Podkarpacia ponownie przyjadą nad morze w ramach wakacyjnych półkolonii.

Kluczowe założenia współpracy to realizacja między Gdańskiem, Chmielnikiem i Jawornikiem Polskim wymiany młodzieży oraz wspólnej organizacji dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli. Wspólne projekty mogłyby być realizowane:

  • w ramach Akcji Zima i Akcji Lato - podczas wymiany młodzieży z wykorzystaniem bazy lokalowej miast, takich, jak schroniska młodzieżowe czy ośrodki temu dedykowane,
  • w ramach tworzenie i realizacji wspólnych projektów ze środków europejskich,
  • w ramach organizacji kursów, w tym językowych, dla nauczycieli.

W ramach współpracy Gdańsk będzie angażować, między innymi, nauczycieli z projektu doskonalenia zawodowego gdańskich nauczycieli - Kreatywna Pedagogika oraz bazować na działaniach Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego.

Wakacyjna wymiana

Podczas zbliżających się wakacji, w dniach 2-16.08 Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego będzie gościł dwie 50-osobowe grupy dzieci i młodzieży z Jawornika Polskiego. Pierwszy turnus w Gdańsku potrwa od 2.08 do 9.08, natomiast drugi od 9.08 do 16.08.

W podobnym terminie, między 3.08 a 17.08, kolonie w Jaworniku Polskim spędzać będą dwie 50-osobowe grupy młodych gdańszczan. Pobyt grup planowany jest na okres 3-10.08 oraz 10-17.08.

Dzieci, które przyjadą do GZSiSS, będą miały okazję zapoznać się m.in. z historią Gdańska podczas zwiedzania Westerplatte, Wartowni oraz Europejskiego Centrum Solidarności. Obowiązkowym punktem wycieczki będzie również Główne Miasto oraz spacer ulicami Gdańska m.in.: Długą, Mariacką, Długim Pobrzeżem. Nie zabraknie również wizyty na molo w Brzeźnie i spaceru po parku Reagana, rejsu statkiem, zabaw na plaży i integracji przy ognisku.

W ramach Akcji Lato dzieci z Gdańska pojadą do Gminy Miasta Jawornik, która przygotowała dla gdańszczan równie bogaty program. Obejmuje on m.in.: spływ Dunajcem, wizytę w Skansenie Sanok oraz w Gospodarstwie Edukacyjnym „Dylągówka”. Dzieci będą miały również okazję zwiedzić Zamek w Łańcucie i Krasiczynie oraz Arboretum w Bolestraszycach.

Oprócz Akcji Lato, realizowana jest współpraca i stały kontakt pomiędzy nauczycielami z Zespołu Szkół i Placówek w Manasterzu oraz ze Szkoły Podstawowej w Jaworniku Polskim a nauczycielami, którzy aktywnie działają w ramach Kreatywnej Pedagogiki.