Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 16:28
Bez plastiku z Gdańską Spółdzielnią Socjalną
Do akcji Gdańsk bez plastiku dołączyła Gdańska Spółdzielnia Socjalna. Nowy partner ekologicznej kampanii od 10 lat zajmuje się aktywizacją zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i zawodowym. GSS odpowiada m.in. za działania nadającą przedmiotom drugie życie „Meble od serca” czy prowadzenie sklepu charytatywnego „Z dobrej ręki”.
Kampania Gdańsk bez plastiku działa w mieście od dwóch lat. Dołączyło do niej już 39 różnego rodzaju firm i instytucji. Współdziałający z miastem partnerzy swoimi inicjatywami promują ekologiczne postawy, edukują, dbają o naturę, a przede wszystkim dbają o ograniczanie plastiku w codziennym życiu. Wśród partnerów akcji są jednostki miejskie, duże firmy, takie jak sieć sklepów Jysk, IKEA, galerie handlowe Forum Gdańsk i Alfa Centrum, ale też podmioty realizujące działania socjalne, jak np. So Stay Hotel, Kawiarnia Kuźnia i najnowszy partner Gdańska Spółdzielnia Socjalna.
Oficjalne przyłączenie nowego partnera do ekologicznej kampanii odbyło się w poniedziałek, 31 maja przy siedzibie Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej w Nowym Porcie. W wydarzeniu wzięły udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Beata Dunajewska, miejska radna, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska oraz członkinie zarządu Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej - Katarzyna Littwin prezes zarządu, oraz Beata Charkiewicz i Katarzyna Salewicz.
- To duża radość, kolejna ważna instytucja dołącza do kampanii Gdańsk bez plastiku. Mam wrażenie, że te działania przestały już być kampanią, a są naszym codziennym życiem. Dbając o ekologię udowadniamy, że chcemy bardzo świadomie decydować o naszej przyszłości. Cieszę się, że Gdańska Spółdzielnia Socjalna swoimi działaniami świadomie przejmuje odpowiedzialność za naszą przyszłość, za przyszłość naszej planety – mówiła podczas spotkania prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Podczas wydarzenia prezydent Gdańska wręczyła przedstawicielkom Zarządu GSS tablice przestawiające główne zasady ograniczania plastiku w codziennym życiu – 10 zasad dla mieszkańców i 5 zasad dla przedsiębiorców.
- Dbanie o ekologię i stosowanie zasad ograniczania plastiku to nasza codzienność. Czujemy się realizatorem tej akcji od samego początku i zawsze traktowaliśmy jej założenia jako zobowiązania dla Spółdzielni. Prowadzimy także działania, które nadają przedmiotom drugie życie. Realizujemy projekt „Meble od serca”, w którym pozyskujemy meble od darczyńców i przekazujemy je osobom potrzebującym. Prowadzimy także sklep charytatywny „Z dobrej ręki”. Przystąpienie do kampanii to dla nas naturalny krok i mamy nadzieję, że nasz udział jako partnera pozwoli na jeszcze szersze promowanie ekologicznych zachowań wśród gdańszczanek i gdańszczan – mówiła Katarzyna Littwin prezes Zarządu Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej.
Przyłączenie Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej do kampanii zbiegło się z 10 urodzinami partnera. Z tej okazji prezydenta Gdańska wręczyła przedstawicielkom Zarządu GSS drobne upominki.
Sklep charytatywny “Z dobrej ręki”
Jednym z przykładów połączenia działalności Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej z dbaniem o środowisko jest prowadzenie sklepu charytatywnego z „Dobrej ręki”. Do sklepu trafiają rzeczy, takie jak, książki, biżuteria, dekoracje, czy porcelana, które zyskują drugie, a nawet kolejne życie. Sprzedażą asortymentu zajmują się podopieczni GSS.
Sklep charytatywny “Z dobrej ręki” ma siedzibę w Nowym Porcie, przy ul. Wolności 11, czynny od pn. do pt. w godz. 10-18. Każdy, kto chciałby przekazać rzeczy do sklepiku może skontaktować się bezpośrednio z obsługą sklepu lub może zadzwonić także do Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej – telefon 58 341 33 78.
Meble od serca
Gdańska Spółdzielnia Socjalna od kilu lat z powodzeniem prowadzi punkt odbioru i renowacji mebli oraz wsparcie pracami porządkowymi mieszkań – „MEBLE OD SERCA”. Projekt jest współfinansowany przez miasto i realizowany we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Gdańsku.
Szczegółowe informacje o projekcie można znaleźć na stronie Spółdzielni.
Gdańska Spółdzielnia Socjalna
Gdańska Spółdzielnia Socjalna jest najstarszą spółdzielnią socjalną w mieście. Ten podmiot ekonomii społecznej zajmuje się aktywizacją zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i zawodowym. Spółdzielnia stara się wspierać osoby, które mają problemy w odnalezieniu się na otwartym rynku pracy, przede wszystkim osoby: długotrwale bezrobotne (w tym powyżej 50. roku życia), z niepełnosprawnością intelektualną bądź ruchową, wychodzące z bezdomności, młodzież z pieczy zastępczej, osoby nieposiadające doświadczenia zawodowego, które dopiero wchodzą na rynek pracy.
Zakres działalności gospodarczej Spółdzielni jest szeroki. Oferuje usługi firmom, instytucjom oraz osobom indywidualnym. Działa na terenie aglomeracji trójmiejskiej Trójmiasta.
Specjalizuje się w usługach:
- opiekuńczych
- remontowych
- porządkowych
- szkoleniach i organizacji wizyt studyjnych
Więcej o działalności GSS można znaleźć na stronie Spółdzielni.
Lepsza przyszłość bez plastiku
Gdańsk bez plastiku to inicjatywa miasta polegająca na promowaniu ekologicznych postaw, dbaniu o naturę oraz zmniejszaniu zużycia plastiku w życiu codziennym mieszkańców i przedsiębiorców. W ciągu dwóch lat, czyli od początku trwania akcji, dołączyło do niej 39 partnerów. Urząd Miejski w Gdańsku jako pierwszy w Polsce zrezygnował z plastikowych butelek z wodą na rzecz szklanych oraz wyeliminował plastik z codziennego funkcjonowania. Miasto poprzez różne inicjatywy - rozdawanie bawełnianych toreb na zakupy, spotkania edukacyjne czy stworzenie ekologicznych murali zdobiących szkoły, stara się dotrzeć z przekazem do jak największej liczby mieszkańców.
Gdańsk bez plastiku, 5 zasad przedsiębiorcy
- Środki, płyny do mycia i sprzątania oraz oleje samochodowe kupuj w opakowaniach zbiorczych.
- Wodę do picia wlewaj do szklanych dzbanków.
- Segregatorów i koszulek na dokumenty używaj wielokrotnie.
- Wymieniaj wkłady w długopisach.
- Naczynia jednorazowe zastąp biodegradowalnymi lub wielokrotnego użytku.
Gdańsk bez plastiku, 10 zasad dla mieszkańców
- Na zakupy weź bawełnianą torbę.
- Pij wodę z kranu w stalowym lub szklanym bidonie.
- Zamawiaj napoje w kubkach wielorazowego użytku, bez plastikowych słomek.
- Jedzenie na wynos pakuj do własnych szklanych lub metalowych opakowań.
- Przechowuj żywność w szklanych pojemnikach.
- Kupuj produkty w zbiorczych opakowaniach.
- Nie używaj plastikowych sztućców.
- Kupuj odzież z naturalnych materiałów.
- Wybieraj dobrej jakości zabawki - posłużą nie tylko Twoim dzieciom.
- Unikaj kosmetyków ze sztucznymi składnikami.