Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Milena Mieczkowska

Milena Mieczkowska
Fundacja Gdańska

Data publikacji 12:33

Inauguracja Studium Obywatelskiego im. Pawła Adamowicza

We wtorek, 1 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności zostanie zainaugurowany projekt Studium Obywatelskiego im. Pawła Adamowicza. Sympozjum inauguracyjne poświęcone zostanie ideom Pawła Adamowicza, które będą miały odbicie w ofercie programowej Studium. Wydarzenie będzie transmitowane na stronie www.gdansk.pl.

W trakcie wydarzenia Akt Założycielski podpiszą: Magdalena Adamowicz, Piotr Adamowicz, Jacek Bendykowski, Aleksandra Dulkiewicz, Jacek Jaśkowiak, Jacek Karnowski, Basil Kerski, Paweł Kowal, Agnieszka Owczarczak i Rafał Trzaskowski.

Celem studium jest kształcenie liderów politycznych, samorządowych, liderów organizacji pozarządowych i biznesu w zakresie łączenia praktyki z teorią, skutecznego działania opartego na etycznej postawie czy rozwijania idei solidarności we współczesnym świecie.

Twórcom szkoły zależy nie tylko na sieciowaniu wspólnot lokalnych, regionalnych i państwowych w skali kraju, ale także na ukazywaniu roli Unii Europejskiej w rozwoju samorządów oraz na promowaniu idei pomocniczości. Misja Studium jest związana z rozwijaniem wartości, jakie reprezentował Paweł Adamowicz. Dotyczyły one propagowania roli miasta jako centrum tworzącego wspólnotę, otwartego na nowe idee, inicjatywy i dialog. Miasta, które głośno sprzeciwia się totalitaryzmowi.

Program wydarzenia składa się również z czterech debat:

  • Państwo prawa w XXI wieku
  • Samorządna Polska przyszłości
  • Prawica, lewica, centrum. Polityka przyszłości
  • Zielony Ład i nowy Bauhaus – Polska w czasach zielonej zmiany

W debatach udział wezmą między innymi: Adam Bodnar, Sylwia Gregorczyk-Abram, Jacek Jaśkowiak, Jacek Karnowski, Marcin Matczak, Witold Naturski, Agnieszka Owczarczak, Marek Prawda, Frans Timmermans, Hanna Wawrowska.

Sympozjum rozpocznie przemówienie prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz „Gdańsk – Miasto Otwarte”.

Całość wydarzenia transmitowana będzie online na profilu Facebook www.facebook.com/studiumobywatelskie oraz na www.gdansk.pl