Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Pikniki rodzinne przed organizowane przed pandemią fot  Dominik Paszliński www gdansk pl
Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Data publikacji 10:30

Tydzień rodziny w Gdańsku – z rodzicami o rodzicielstwie

Od soboty, 22 maja mieszkanki i mieszkańcy Gdańska będą mogli brać udział w wydarzeniach przygotowanych z myślą o rodzicach, opiekunach i wychowawcach. Będą to rozmowy, poradniki i warsztaty o tematyce edukacyjnej i wspierającej rodziny. Tydzień rodziny potrwa do 29 maja. Wszystkie wydarzenia dostępne będą online.

- 15 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Rodziny. W Gdańsku wydłużamy to święto na cały tydzień. Chcemy podziękować wszystkim gdańskim rodzinom, także tym zastępczym, za ich opiekę i zaangażowanie. To właśnie one będą głównymi prelegentami codziennych rozmów. Podzielą się swoimi doświadczeniami, ale także przekażą niezbędne informacje wszystkim zainteresowanym – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

DOM – DZIECKO OTULONE MIŁOŚCIĄ

Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży w ramach corocznej kampanii promującej pomyślne rodzicielstwo przygotował konferencję dla rodziców pt. „(Nie)złe emocje - rozumieć siebie i dziecko”. W sobotę, 22 maja zainauguruje ona Tydzień rodziny, a jej celem jest propagowanie wśród rodziców wiedzy na temat warunków sprzyjających rozwojowi emocjonalnemu dzieci oraz pokazanie sposobów na rozwijanie umiejętności rodzicielskich w tym zakresie.

Osoby, które zawodowo zajmują się emocjami, poszukiwać będą odpowiedzi na następujące pytania: czym są emocje u dzieci i dlaczego dzieci różnią się od dorosłych w sposobach przeżywania, kiedy emocje są złe, jak działają emocje i dlaczego warto nauczyć dzieci rozpoznawania i zarządzania nimi oraz jak tego dokonać?

Program konferencji:

  • 10.00 - 10.15 Otwarcie konferencji
  • 10.15 - 11.10 Jak emocje wpływają na mózg i funkcjonowanie dzieci i nastolatków? Z dr. Wojciechem Glacem rozmawia Marta Orańska.
  • 11.10 - 12.05 Dobre i złe emocje u dzieci. Z psychoterapeutką dziecięcą Katarzyna Janasiewicz - Nowak rozmawia Karolina Kutryb.
  • 12.05 - 13.00 Emocje w rodzinie. Wpływ relacji wewnątrzrodzinnych na emocjonalność dziecka. Z psychoterapeutką rodzinną Anną Jóźwiak rozmawia Anna Szentak.

Po każdym panelu możliwe będzie zadawanie pytań przez uczestników. Konferencja dostępna będzie na Portalu Miasta Gdańska oraz profilu facebookowym Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej.

Codzienne rozmowy, poradniki i warsztaty

W ramach Tygodnia rodziny w Gdańsku, od poniedziałku, 24 maja do piątku, 28 maja odbywać się będą cykliczne spotkania. Każdego dnia zaplanowana została rozmowa, którą poprowadzi Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. Będzie ona przeprowadzana głównie z rodzicami, a w ich trakcie poruszane będą m.in. tematy rodzicielstwa w i po pandemii, jak w Gdańsku czują się rodziny imigrantów, towarzyszenie we wzrastaniu dzieci z niepełnosprawnością czy spędzanie czasu wolnego z dziećmi. 

Gdańskie Centrum Świadczeń przygotowało krótkie poradniki, w których będzie można znaleźć odpowiedź na wiele często zadawanych przez rodziny pytań. Przekazane zostaną informacje o dostępnych możliwościach wsparcia finansowego: w dobie pandemii, dla rodzin wielodzietnych, tych z dzieckiem z niepełnosprawnością, samodzielnych rodziców oraz tych z małym dzieckiem. Każdorazowo po emisji materiałów GCŚ, przez godzinę tj. od 18.00 do 19.00, czynna będzie specjalna infolinia, pod którą będzie można uzyskać informacje dotyczące poszczególnych świadczeń, nr tel.: 572 986 939. 

Ostatnim punktem każdego dnia Tygodnia rodziny, będą warsztaty organizowane na platformie MS Teams. Udział w nich mogą wziąć wszyscy zainteresowani po wcześniejszym zgłoszeniu mailowym. Podczas tych spotkań będzie można przedyskutować tematy takie jak: mity i fakty edukacji domowej, jak widzieć siebie będąc rodzicem i czy jest to szansa na rozwój oraz minimalizowanie skutków rozstania rodziców. Szczegółowy plan warsztatów opisany jest w programie wydarzeń Tygodnia rodziny, który jest dostępny w załączniku. 

Wszystkie zaplanowane rozmowy oraz przygotowane poradniki będzie można oglądać na Portalu Miasta Gdańska.

Zapisy na warsztaty przeprowadzane na platformie MS Teams możliwe są pod adresem mailowym: tydzienrodziny@gdansk.gda.pl

Dzień rodzicielstwa zastępczego

Rodziny zastępcze w Polsce swoje święto obchodzą 30 maja. W trakcie gdańskiego Tygodnia rodziny ostatni dzień tj. 29 maja został przeznaczony właśnie na uhonorowanie wszystkich tych, którzy podjęli się tego zadania i podarowali swoim podopiecznym nowy dom. Rozpocznie się on webinarem z udziałem specjalistów pt. „Piecza zastępcza a adopcja – inne oblicza rodzicielstwa”. Emisja dostępna będzie od godziny 10.00 na profilu facebookowym Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku.

Na zakończenie całego Tygodnia rodziny oraz Dnia rodzicielstwa zastępczego, o godzinie 12.00 zaplanowane zostało wręczenie przez Monikę Chabior, zastępczynię prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania podziękowań rodzinom zastępczym z 10-letnim i dłuższym stażem opieki nad dziećmi. Transmisja z tego wydarzenia dostępna będzie na Portalu Miasta Gdańska

Szczegółowy program dostępny jest na osobnej stronie oraz w wersji tekstowej w załączniku.