Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Northvolt
Zdjęcie portretowe: Izabela Kozicka-Prus

Izabela Kozicka-Prus
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 16:38

Inwestycje dla Gdańska i Pomorza

Wkrótce w Gdańsku powstanie nowa inwestycja o wartości 200 milionów dolarów, która zapewni 500 miejsc pracy. Podczas debaty na temat inwestycji, elektromobilności oraz ograniczania emisji dwutlenku węgla, zaprezentowano nową fabrykę Northvolt.

W debacie na temat wpływu inwestycji zagranicznych na rozwój miasta i regionu wzięli udział Mieczysław Struk, marszałek Województwa Pomorskiego, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, oraz Peter Carlsson i Robert Chryc-Gawrychowski z Northvolt. Moderatorem dyskusji był Piotr Ciechowicz, wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza.

- Kluczowe przy inwestycjach jest partnerstwo, gdyby nie inwestycje sektora publicznego, gdyby nie PKM, tunel pod Martwą Wisłą, infrastruktura drogowa, lotnisko, inwestycje tworzące przyjazny klimat w naszym mieście, trudniej byłoby nam przyciągać partnerów zagranicznych – zaznaczyła podczas debaty Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.-  To tworzy pewną ramę i przyjazny klimat dla biznesu. Wszystko to robimy po to, by mieszkańcy Gdańska, a także ci, którzy przyjeżdżają tutaj na studia i zostają, mieli ciekawe miejsca pracy. To naczynia połączone.

W trakcie spotkania przedstawiona została inwestycja firmy Northvolt, która wybuduje w Gdańsku zakład produkujący systemy bateryjne wykorzystywane w przemyśle oraz systemy magazynowania energii.

 - W Polsce udało nam się znaleźć utalentowanych i zaangażowanych pracowników. Aktualnie zatrudniamy w Gdańsku prawie 150 osób, ale planujemy osiągnąć zatrudnienie na poziomie 500 osób w 18 miesięcy – dodał Peter Carlsson, prezes Northvolt.

- Ważne w naszej działalności jest, że w ramach Northvolt tworzymy zamknięty obieg, polegający na produkcji ogniw w Szwecji, które wykorzystujemy do systemów bateryjnych w Polsce. Zużyte lub uszkodzone moduły bateryjne będą poddawane recyklingowi w zakładzie w Szwecji - powiedział Robert Chryc-Gawrychowski, prezes Northvolt Poland.  -Odzyskany materiał wykorzystamy przy produkcji ogniw. Do 2030 roku chcielibyśmy, aby 50 % wykorzystywanego materiału pochodziło właśnie z recyklingu.

Debata była okazją do poruszenia tematów związanych z ograniczeniem emisji dwutlenku węgla w regionie.

- 37%  środków europejskich jest przeznaczona na zielony ład, w tym termomodernizację, Odnawialne Źródła Energii (OZE), przejście na elektromobilność. Mam nadzieję, że będzie to zastrzyk i przyciągnie inwestorów takich, jak Northvolt – powiedział Mieczysław Struk, marszałek Województwa Pomorskiego. - Na Pomorzu chcemy być liderem w zakresie OZE i już teraz połowa wykorzystywanej energii pochodzi właśnie z tych źródeł. Stawiamy na farmy wiatrowe i przemysł związanych z energetyką wiatrową. Chcemy również skupić się transporcie szynowym o napędzie elektrycznym.

Po debacie odbyło się zwiedzanie fabryki Northvolt, która od października 2018 roku funkcjonuje w tymczasowej lokalizacji przy ulicy Elbląskiej w Gdańsku.

Northvolt

Northvolt to europejski dostawca wysokiej jakości ogniw i systemów bateryjnych, wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska. Firma została założona w 2016 roku z misją budowy najbardziej ekologicznej baterii na świecie o minimalnym śladzie węglowym i najwyższych możliwościach recyklingu. Do partnerów biznesowych i klientów Northvolt należą m.in. ABB, BMW Group, Scania, Siemens, Vatenfall, Vestas i Volkswagen Group.      

Od 2018 firma funkcjonuje w Polsce pod nazwą Northvolt Poland Sp. z o.o. Spółka została zawiązana, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na kompletne systemy bateryjne. W zakładzie w Gdańsku produkuje systemy magazynowania energii oraz moduły bateryjne zastępujące silniki spalinowe w maszynach wykorzystywanych w przemyśle. Obecnie firma Northvolt Poland planuje zwiększyć swoje zdolności produkcyjne, inwestując w Gdańsku 200 milionów dolarów w budowę wysoce zautomatyzowanego zakładu produkcyjnego o powierzchni 50 tysięcy m².

fot. J. Pinkas