Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

WhatsApp Image 2021-05-12 at 16 38 21
Zdjęcie portretowe: Jędrzej Sieliwończyk

Jędrzej Sieliwończyk
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 17:07

Posiedzenie miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego

W środę, 12 maja odbyło się posiedzenie miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego. Wśród poruszanych kwestii były te związane z gotowością służb i jednostek miejskich do podjęcia działań w razie wystąpienia intensywnych opadów deszczu. 

W spotkaniu pod przewodnictwem Piotra Borawskiego, zastępcy prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu  uczestniczyli przedstawiciele służb i jednostek miejskich, a także prezydent Piotr Grzelak. Celem dzisiejszego posiedzenia było sprawdzenie i omówienie wdrożenia podwyższonej gotowości wszystkich odpowiedzialnych służb do podjęcia działań w przypadku zagrożenia wynikającego z intensywnych opadów deszczu. Przedstawiciele miejskich jednostek oraz służb złożyli raport z przygotowania do tego typu sytuacji, w zakresie przygotowania pracowników czy funkcjonariuszy, sprzętu jakim dysponują, a także schematów działań gotowych do zastosowania w razie wystąpienia zagrożenia. Podczas spotkania omówiono też stan infrastruktury, w tym m. in. systemów odwodnieniowych, monitoringu miejskiego, a także rozwiązań służących wczesnemu przewidywaniu niebezpiecznych zjawisk pogodowych. Przedyskutowano też aktualnie wdrożone sposoby komunikowania się między wszystkimi zaangażowanymi służbami.  

Raport z przygotowania miasta 

- W tym roku, ze względu na pandemię nie mogliśmy przeprowadzić dużych ćwiczeń przeciwpowodziowych. Ale jak co roku zostały przeprowadzone wewnętrzne ćwiczenia, spotkania, szkolenia w jednostkach miejskich i służbach biorących udział bezpośrednio w akcjach przeciwpowodziowych. Ćwiczone były schematy np. rozkładania rękawów przeciwpowodziowych czy worków. W ramach tych ćwiczeń nagranych zostało kilka filmików instruktarzowych dotyczących właśnie tych działań. Materiał szkoleniowy będzie udostępnimy również innym służbom – mówił Ryszard Gajewski.  

Gotowe są też już punkty, w których można odbierać worki z piaskiem. Z tych miejsc mieszkańcy sami mogą odbierać te elementy zabezpieczenia przeciwpowodziowego w przypadku zagrożenia. W sytuacji kryzysowej, kiedy służby miejskie mają bardzo dużo różnych zgłoszeń, taki system okazuje się dużo bardziej efektywny. 

Lista punktów  

  • Aniołki                                                   Park Steffensa        
  • Jelitkowo                                               Zbiornik retencyjny Jelitkowska      
  • Kokoszki                                                Ogród deszczowy Azaliowa                
  • Kokoszki                                                ul. Mamuszki róg z ul. Otomińską   
  • Młyniska                                                Węzeł Kliniczna        
  • Oliwa                                                    Przystanek autobusowy (okolice Cystersów5)           
  • Orunia - św. Wojciech - Lipce                  Dom Sąsiedzki ul. Gościnna 14            
  • Osowa                                                  Orfeusza/Achillesa  
  • Siedlce                                                  Kartuska/Ciasna - przy placu zabaw  
  • Śródmieście                                           Komenda Miejska Policji - ul. Nowe Ogrody 27           
  • Wrzeszcz Górny                                     Rada Dzielnicy Wrzeszcz Górny al. Grunwaldzka 127                 
  • Wrzeszcz Dolny                                      Komisariat Policji ul. Biała 1a 

Aktualna lista punktów dostępna jest na stronie Gdańskich Wód.

Gdańskie Wody regulują poziomy wód na zbiornikach, zapewniając im jak największą retencję w sytuacjach wystąpienia bardzo dużych opadów. Przygotowanie do sezonu deszczowego zgłosiła też spółka Saur Neptun Gdańsk. Przeczyszczono kolektory, m. in. te, z którymi, podczas deszczów nawalnych były największe problemy w ubiegłych latach. Pełną gotowość zgłosili też przedstawiciele służb – Państwowej Straży Pożarnej, Policji oraz Staży Miejskiej. Straż Pożarna posiada sprzęt w postaci pomp o dużej wydajności, który utrzymywany jest w pełnej gotowości operacyjnej. Strażacy są na bieżąco szkoleni z obsługi tego sprzętu. Do dyspozycji strażaków jest przeszło 9 tys. metrów mobilnych zapór przeciwpowodziowych.  

– Zweryfikowaliśmy listy alarmowe, gdyby była potrzeba uruchomienia dodatkowych sił. Powtórzyliśmy i utrwaliliśmy plan działania, który był zbudowany na bazie zidentyfikowanych w ubiegłych latach szczególnie zagrożonych punktów w mieście, omówiliśmy również kanały komunikacyjne – raportował podczas spotkania Leszek Walczak, komendant Straży Miejskiej.   

Miejsca najbardziej zagrożone

Jednym z tematów, który dominował podczas spotkania było odpowiednie zabezpieczenie miejsc, które w przypadku ulewnych deszczów, ze względu na niekorzystne położenie szybko znajdują się pod wodą. Działania policji skupiają się właśnie na zabezpieczeniu tych miejsc i przygotowaniu do przeprowadzenia zmiany organizacji ruchu. Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zweryfikował projekty zmiany organizacji ruchu najbardziej zagrożonych punktach, na wypadek konieczności czasowego zamknięcia tych miejsc.

– Sytuację w poszczególnych punktach monitorują kamery systemy Tristar, do tego dochodzą kamery Wydziału Bezpieczeństwa i Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Przez trzema laty, zamontowaliśmy kamery specjalnie do obserwacji zjawisk pogodowych, takich jak nawalne deszcze, tam gdzie dotychczas nie było żadnych kamer. Chodzi o takie miejsca jak skrzyżowanie ulic Łostowickiej i Kartuskiej czy Hallera i Czarny Dwór. Mamy też do dyspozycji tablice zmiennej treści, co już wielokrotnie świetnie się sprawdziło w różnych kryzysowych sytuacjach – wymieniał Mieczysław Kotłowski, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni.

Z kolei Ryszard Gajewski informował, że pracownicy Gdańskich Wód, w sytuacji, gdy prognozowane są niebezpieczne zjawiska pogodowe, udają się do szczególnie niebezpiecznych miejsc, jeszcze przed wystąpieniem ulewy. Dzięki temu, konieczną interwencję mogą podjąć niemal natychmiast.

- Podejmujemy też szereg działań eksploatacyjnych w najbardziej zagrożonych punktach, jak choćby wymiana zwykłych wpustów na wpusty typu górskiego – zapewniał Ryszard Gajewski.