Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Łąki kwietne G  Mehring
Zdjęcie portretowe: Magdalena Kiljan

Magdalena Kiljan
Gdańskie Wodociągi SA

Data publikacji 13:00

Łany kwiatów w nowych lokalizacjach miasta

Latem morze kwiatów zakwitnie nie w 7, a już w 14 lokalizacjach. Gdańsk podwaja liczbę kwietnych łąk z siewu. Pomalują one na nowo krajobraz na przeszło 10 tysiącach metrów kwadratowych miasta.

Łąki kwietne, to coraz bardziej popularne rozwiązanie w wielu miastach Polski, a nawet już trend w zarządzaniu zielenią miejską. Z modami bywa różnie, ale ta niech nigdy nie minie, bo zamiana trawników na łąki kwietne ma same korzyści. Nie wymagają dużych nakładów przy pielęgnacji, a jednocześnie dają doskonały efekt. Oprócz ciekawych walorów wizualnych przyczyniają się one również do zwiększenia poziomu tlenu w miastach oraz wilgotności powietrza. Rośliny łąkowe mają dłuższy i bardziej rozwinięty system korzeniowy niż trawa. Dzięki temu podczas deszczy, nawet tych bardzo ulewnych, absorbują dużo więcej wody, którą wykorzystują w okresach bezdeszczowych, przez co nie wymagają podlewania. Łąki kwietne wzbogacają ubogi ekosystem miejski, stanowiąc tętniące życiem wyspy bioróżnorodności. Dają pożywienie i schronienie dla pożytecznych owadów - pszczół, motyli, trzmieli, a także ptaków i małych ssaków. Polne kwiaty zamiast trawnika to także oszczędność czasu i energii - nie wymagają regularnego koszenia oraz nawożenia.

Nowe łąki w mieście

Mieszkańcy Gdańska zdając sobie sprawę z tak licznych zalet łąk o nie postulują. Tylko w tym sezonie przybędzie na terenie miasta kolejnych 7 łąk kwietnych. Ich powierzchnia to prawie 3 tysiące metrów kwadratowych. Uzyskanie takiego wyniku było możliwe dzięki połączeniu sił w postaci pomysłu GZDiZ oraz środkom z Rad Dzielnicy i Budżetu Obywatelskiego. W tym roku łąki kwietne z siewu powstaną w następujących lokalizacjach:

  • teren zieleni przy ul. Matejki,
  • teren zieleni przy ul. Focha
  • teren zieleni przy ul . Platynowej
  • teren zieleni przy ul. Goplańskiej
  • teren zieleni przy ul. Jaśkowa Dolina
  • teren zieleni Park Uphagena
  • teren zieleni przy ul.  Słowackiego

Łąki jednoroczne i wielosezonowe

W trzech lokalizacjach łąki są już przygotowane. Tereny zielone przy ul. Słowackiego i Jaśkowa Dolina zostały wysiane kompozycjami stworzonymi z kilkudziesięciu gatunków roślin łąkowych. Dzięki zastosowaniu mieszanek skomponowanych z wieloletnich gatunków w tych miejscach efekty kolorowej łąki będzie można podziwiać przez wiele lat, a obecne w składzie nasiona roślin jednorocznych dadzą kwiaty już tego lata. Z kolei w Parku Uphagena, by móc prędko cieszyć się pięknem malowniczych kwiatów, przygotowana została łąka. Już za kilka tygodni w tym miejscu będzie można podziwiać atrakcyjne wizualnie łany kwiatów z całego świata. Dla uzyskania niepowtarzalnej kompozycji ozdobnej poletko w parku będzie miało kształt fali. Kwiaty na tej łące będą kwitły szybko, co za tym idzie stanowić będą ważne źródło pożywienia dla zapylaczy.

W pozostałych czterech lokalizacjach trwają jeszcze prace polegające na przygotowaniu terenu pod wysiew. Do końca maja wszystkie realizacje będą skończone.

Łąki weteranki

Na przestrzeni ostatnich lat na ternie Gdańska powstało 7 łąk kwietnych. Dzięki zastosowaniu mieszanek wieloletnich będziemy mogli się nimi cieszyć i w tym roku w następujących lokalizacjach:

  • vis a vis Teatru Szekspirowskiego
  • polana w Parku Reagana w pobliżu ul. Piastowskiej
  • rejon przejścia przez torowisko przy ul. Gościnnej
  • Park im. Ronalda Reagana
  • Park im. Jana Pawła II
  • Park Millenium na Zaspie
  • Park nad Opływem Motławy

Łąki kwietne nie wymagają wiele zaangażowania w nawożenie czy inne zabiegi pielęgnacyjne. Jesienią, gdy rośliny przekwitną i wytworzą nasiona zostaną skoszone. Następnie po kilku dniach, gdy pokos już wyschnie i nasiona wypadną z roślin, zostanie zebrane siano.