Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 08:34
Budżet Obywatelski 2022 – ostatnie dni na złożenie projektu
Do 16 maja trwa nabór projektów do Budżetu Obywatelskiego na 2022 rok. Jest jeszcze kilka dni, by zastanowić się nad zmianami w dzielnicy lub całym mieście. To ten moment, kiedy gdańszczanki i gdańszczanie mają realny wpływ, na co zostaną przeznaczone pieniądze z miejskiego budżetu. Następna taka okazja będzie dopiero za rok.
Projekty można zgłaszać poprzez stronę internetową gdansk.ardvote.pl, a także portal gdansk.pl i znajdującą się tam podstronę Budżetu Obywatelskiego. Aby to zrobić, należy kliknąć w żółty baner BO z napisem "Kliknij i złóż projekt". Następnie trzeba założyć konto w systemie, po czym przejść do formularza elektronicznego wniosku.
Podstawowe pozycje formularza to:
- tytuł zadania, opis zgłaszanego zadania wraz z uzasadnieniem konieczności realizacji zadania;
- lokalizacja - dane takie jak obręb i numer działki można sprawdzić korzystając z interaktywnego Planu Miasta Gdańska
- szacowany koszt zadania i jego składniki - pomocny będzie cennik
Ostatnik krokiem jest dostarczenie formularza wniosku do Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Formularz wraz załącznikami należy wydrukować i zebrać podpisy poparcia mieszkańców Gdańska (1 podpis dla projektu dzielnicowego, 30 podpisów dla projektu ogólnomiejskiego). Dokumenty należy w przeciągu 7 dni dostarczyć do dowolnego Zespołu Obsługi Mieszkańców, wysłać pocztą, albo skorzystać z profilu zaufanego i złożyć je online przez platformę ePUAP.
Elektroniczny system naboru projektów będzie czynny do niedzieli 16 maja, do godziny 23.59.
- Zapraszamy wszystkich mieszkańców Gdańska do udziału w Budżecie Obywatelskim. Pracownicy Urzędu są w stałym kontakcie z wnioskodawcami. Odpowiadają na pytania, doradzają i wspierają każdego, kto ma wątpliwości lub potrzebuje pomocy. Wszystkich, którzy mają pomysły i propozycje na projekty Budżetu Obywatelskiego, także tego zielonego, zachęcamy do składania wniosków. Następna taka szansa będzie dopiero za rok - mówi Sylwia Betlej, kierownik Referatu Partycypacji Społecznej i Rad Dzielnic.
Każdy mieszkaniec Gdańska, bez względu na wiek czy zameldowanie, może złożyć dowolną liczbę projektów dzielnicowych czy ogólnomiejskich.
Z pomocą dla mieszkańców
W przygotowaniu projektów cały czas pomagają urzędnicy, pełna lista kontaktów dostępna jest na stronie gdansk.pl w zakładce Budzet Obywatelski. Tam także dostępne są wszystkie informacje o tegorocznej edycji BO, czyli regulamin, kwoty dzielnic i wzory dokumentów. Można też sprawdzić, jakie projekty do tej pory złożyli mieszkańcy. Warto też odwiedzić Budżet Obywatelski na facebooku, gdzie na bieżąco zamieszczane są informacje, które mogą pomóc w złożeniu projektu.
W ramach konsultacji odbyło się także ponad godzinne spotkanie online, podczas którego urzędnicy omawiali zasady składania wniosków i odpowiadali na pytania mieszkańców.
Rekordowa kwota budżetu
W tym roku do dyspozycji gdańszczanek i gdańszczan jest rekordowa kwota blisko 21 milionów złotych przeznaczonych na projekty dzielnicowe i ogólnomiejskie. Niemal ćwierć tej kwoty to Zielony Budżet Obywatelski w ramach którego można zgłaszać:
- nasadzenia i pielęgnacja roślinności na terenach zieleni miejskiej;
- nowe przestrzenie zielone;
- budowa ogrodów deszczowych;
- renowacja i modernizacja zagospodarowania istniejących terenów zieleni;
- działania ekologiczne.
Projekty zgłoszone w ramach Zielonego Budżetu Obywatelskiego będą mogły być umiejscowione tylko i wyłącznie na terenach stanowiących własność miasta oraz terenach Skarbu Państwa, będących w trwałym zarządzie Prezydenta Miasta Gdańska.
Budżet w latach 2013-2021
Osiem dotychczasowych edycji Budżetu Obywatelskiego to:
- 114,2 mln zł na realizację pomysłów gdańszczan i gdańszczanek
- 3 261 zgłoszonych projektów
- 583 projektów wybranych do realizacji