Daniel Stenzel
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 13:45
Prezydent Gdańska przedstawiła opinię o Planie na Rzecz Demokracji
Prezydent Gdańska, jako członkini Komitetu Regionów, jest autorką opinii o Europejskim Planie Działań na Rzecz Demokracji. Dzisiaj dokument został przyjęty przez Civex, czyli Komisję Obywatelstwa, Sprawowania Rządów, Spraw Instytucjonalnych i Zewnętrznych Komitetu Regionów.
- Przynależność do rodziny europejskiej to nie tylko dostęp do funduszy pomocowych, ale to przede wszystkim wspólnota ideowa, nierozerwalnie związana z przestrzeganiem wartości demokratycznych – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
W swojej opinii prezydent Gdańska stara się zidentyfikować konkretne działania oraz narzędzia, które mogłyby mieć pozytywny wpływ na promowanie, forsowanie, czy w skrajnych wypadkach wymuszanie stosowania ogólnie akceptowanych zasad demokratycznego państwa prawa.
Prezydent Gdańska w swojej opinii nie tylko identyfikuje zjawiska negatywne, podejmuje także próbę nazwania działań, które mogą wesprzeć nas w walce z radykalizmami, mową nienawiści, zniechęceniem do udziału w życiu politycznym i społecznym. Taką role upatruje przede wszystkim w edukacji, wartości krytycznego myślenia, umiejętności oceny źródeł informacji. Niezbędne jest, aby świadomy unijny obywatel mógł mieć zaufanie do instytucji państwa, a to z kolei wymaga praworządnego, przejrzystego i sprawiedliwego sprawowania władzy. Prezydent podkreśla rolę samorządów, które są inkubatorem postaw obywatelskich i kreowania partycypacji w życiu publicznym.
Unia Europejska to organizm, przypominający swoją strukturą naczynia połączone. Pogorszenie stanu praw i wolności obywatelskich w jednym z krajów członkowskich, ma realny, negatywny wpływ na stan demokracji w całej europejskiej rodzinie.
Co dalej z opinią?
Opinia dla Komitetu Regionów na temat Europejskiego Planu Działań na Rzecz Demokracji (EPDD) będzie przedmiotem obrad w trakcie Sesji Plenarnej Komitetu Regionów, w dniach 30.06-2.07.2021.