Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku
Data publikacji 13:41
Gdańskie uroczystości 8 i 9 maja
76. rocznica zakończenia II wojny światowej i Dzień Europy. Gdańsk kontynuuje upamiętnienie istotnych dla kraju i świata wydarzeń. W niedzielę, 9 maja w geście polsko-ukraińskiego braterstwa zaplanowano odsłonięcie nazwy oliwskiego skweru, którego patronem został generał Marek Bezruczko.
- Dziękuję wszystkim tym, którzy wywiesili flagi na swoich domach i balkonach w majówkowe dni – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Zbliżają kolejne się ważne rocznice. Zachęcam do świętowania i myślenia w tych dniach o Gdańsku, Polsce, Europie.
76. rocznica zakończenia II wojny światowej
8 maja przypada Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie. Z tej okazji główne arterie miasta ozdobią biało-czerwone flagi. W 76. rocznicę wydarzeń, o godzinie 12.00 prezydent Gdańska złoży biało-czerwone wieńce u stóp pomnika „Tym, co za polskość Gdańska”, który znajduje się przy ul. Podwale Przedmiejskie.
W związku z pandemią, tegoroczne uroczystości będą mieć skromniejszy niż zwykle charakter. Program został ograniczony do złożenia wiązanek kwiatów i przemówień przedstawicieli miasta i stowarzyszeń. Będzie to czas pamięci i wspomnień o tragicznych wydarzeniach wojny, brutalnej historii i jej ofiarach. Świętowanie rocznicy zakończenia wojny to jednak przede wszystkim czas nadziei oraz docenienia pokoju i pojednania.
O godzinie 12.05 zagrają carillony wieży Ratusza Główego Miasta. solowy koncert, którego utwory nawiążą do pokoju i zgody, zagra Monika Kaźmierczak. Będzie można usłyszeć m.in. marsz „Pokój, Wolność, Dobrobyt” napisany z okazji zakończenia II wojny światowej.
9 maja - Dzień Europy
Dzień Europy świętowany jest corocznie 9 maja. Gdańskie obchody rozpoczną się o godzinie 11.00 na Gradowej Górze i weźmie w nich udział Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska oraz Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Święto zainauguruje podniesienie europejskiej flagi na najwyższy w mieście maszt. O oprawę muzyczną uroczystości zadba Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska, która zagra na mobilnym carillonie. Towarzyszyć jej będą Paweł Hulisz i Emil Miszk, trębacze z zespołu Tubicinatores Gedanenses. Flagi Unii Europejskiej pojawią się także na głównych ulicach Gdańska.
Dźwięku carillonów i trąbek będzie można wysłuchać także o godzinie 13.00 w okolicach Ratusza Głównego Miasta. Zabrzmi m.in. Oda do radości – finałowa kantata z IX symfonii Ludwiga van Beethovena, która jest hymnem Europy przyjętym przez Radę Europy i Unię Europejską. Koncert będzie transmitowany także online na facebooku Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska i portalu gdansk.pl.
Oliwski skwer im. generała Marka Bezruczki
9 maja o godzinie 14.00 u zbiegu ulicy Kaprów i Obrońców Westerplatte w Oliwie odbędzie się uroczyste odsłonięcie nazwy skweru imienia generała Marka Bezruczki. Patron skweru uznawany jest przez publicystów i historyków za symbol polsko-ukraińskiego braterstwa broni i wspólnej walki z komunistycznym zagrożeniem. Z wnioskiem o takie upamiętnienie generała wystąpił Lev Zakharchyshyn, konsul Ukrainy w Gdańsku. Decyzję w tej sprawie podjęto podczas listopadowej sesji Rady Miasta Gdańska.
W wydarzeniu weźmie udział m.in. Andrij Deszczycia, Nadzwyczajny i Pełnomocny Ambasador Ukrainy w Rzeczpospolitej Polskiej, Łew Zacharczyszyn, Konsul Ukrainy w Gdańsku, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Andrzej Stelmasiewicz, przedstawiciel Rady Miasta Gdańska, przewodniczący Komisji Kultury i Promocji RMG i Tomasza Strug, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa.
Zaplanowano odśpiewanie hymnów państwowych Polski i Ukrainy i oficjalne przemowy. Symbolicznym gestem będzie także wkopanie krzewu kaliny, który w tradycjach wielu narodów słowiańskich odgrywa istotną rolę. Pestka owocu, przypominająca swoim kształtem serce, stanowiła na Ukrainie znak męstwa ludzi, którzy oddali życie w walce z wrogami.*
Gdańsk jest czwartym polskim miastem, które uhonorowało bohatera. Generał Marek Bezruczko jest od 2018 roku patronem ronda na Stabłowicach we Wrocławiu. Jego imieniem w 2020 roku nazwano także skwer w Warszawie na Woli, niedaleko miejsca pochówku, oraz skwer w Koszalinie.
Europejska flaga w wielkim formacie
Jeszcze w niedzielę, z okazji Dnia Europy, dla gdańszczanek i gdańszczan przygotowano widowiskowe iluminacje. 9 maja na fasadzie budynku Rady Miasta Gdańska zostanie wyświetlona flaga Unii Europejskiej. Rozświetlenie będzie można oglądać od godziny 20.00 do 23.00. Na niebiesko po zmroku rozbłysną także fontanna Neptuna, stoczniowy dźwig na Młodym Mieście i wiadukt w ciągu ul. Kościuszki przy Galerii Bałtyckiej.
Skąd to święto?
Dzień Europy, czyli święto państw europejskich, obchodzone jest 5 lub 9 maja. W krajach należących do Rady Europy, ale nie będących członkami Unii Europejskiej, świętuje się raczej 5 maja - to data upamiętniająca ustanowienie Rady Europy, które miało miejsce w 1949 roku.
Natomiast w Polsce, tak jak w innych krajach należących do Unii, Dzień Europy, nazywany też Dniem Unii Europejskiej, obchodzi się 9 maja. To rocznica ustanowienia deklaracji utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (9 maja 1950), znanego też jako Plan Schumana. Polska jest członkiem UE od 1 maja 2004 roku.