Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

1-9 maja  Jestem z Gdańska, pamiętam
Zdjęcie portretowe: Dariusz Wołodźko

Dariusz Wołodźko
Urząd Miejski w Gdańsku

Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 11:47

Flaga, konstytucja, wartości - świętujmy razem 1-9 maja

Rocznica Przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, Święto Konstytucji 3 Maja, a także pamięć zakończenia II wojny Światowej i Dzień Europy. Początek maja obfituje w rocznice ważne dla naszego kraju. W planie miejskich obchodów znalazły się m.in. uroczyste podniesienia flag na maszt, carillonowe koncerty, inscenizacja przysięgi gdańskich mieszczan, złożenia wieńców przy pomnikach i kolorowe iluminacje obiektów.

Ze względu na panującą pandemię wydarzenia upamiętniające historyczne rocznice będą miały symboliczny charakter. Aby umożliwić gdańszczankom i gdańszczanom bezpiczny udział w obchodach, zaplanowano transmisje online na portalu gdansk.pl. 

- To ważne dni dla naszego kraju, dla Europy, ale także dla gdańszczanek i gdańszczan. Uczcijmy je razem, sprawmy, aby nasze miasto w te dni było biało-czerwone! Wciąż trwa pandemia i nie możemy hucznie świętować, ale wywieśmy flagi, ozdabiajmy okna i balkony w narodowe barwy - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Pamiętajmy, że patriotyzm to nie tylko pamięć i pielęgnowanie tradycji. To także budowanie więzi i solidarność pomiędzy ludźmi. Porozmawiajmy w domach o wartościach. Zastanówmy się, co możemy zrobić dla drugiego człowieka.

17 lat Polski w Unii

Pierwszego maja minie 17 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Przez te wszystkie lata, dzięki wymianie doświadczeń oraz środkom jakie udało się pozyskać z UE, Gdańsk i cała Polska przeszły ogromną metamorfozę. W latach 2004 – 2020 Gdańsk dzięki wsparciu UE zainwestował 4,8 mld zł. W tej imponującej kwocie, na modernizację niemal każdej dziedziny życia, znajdują się m.in. wielkie inwestycje jak tunel pod Martwą Wisłą, przebudowa torowisk i wymiana taboru komunikacji miejskiej, czy inwestycje w szkoły, obiekty sportowe i kulturalne.

- Dzięki tej wspólnocie jesteśmy w stanie o wiele efektywniej radzić sobie z przezwyciężaniem wielu współczesnych wyzwań i problemów. Wspieramy się nawzajem i oferujemy sobie solidarną pomoc. Wraz z wejściem do Unii Europejskiej, Gdańsk stał się jednym z miast najefektywniej wykorzystujących fundusze pomocowe - podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdanska. 

W rocznicę wejścia Polski do Unii nad miastem będzie górowała europejska flaga. Uroczyste podniesienie flagi UE na najwyższy w Gdańsku maszt, który znajduje się na Górze Gradowej odbędzie się w sobotę o godzinie 10.00. Transmisja z uroczystości będzie dostępna na portalu gdansk.pl. Flagi Unii Europejskiej ozdobią także głównie arterie miasta.

2 maja - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

Biało-czerwone barwy i flaga RP są symbolem patriotycznych wartości, jednoczących wszystkich Polaków. 2 maja to. W południe, w Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej państwowa flaga zostanie podniesiona na 42-metrowy maszt na Górze Gradowej. Transmisja uroczystości będzie dostępna o godz. 12.00 na miejskim portalu.

- Biało-czerwona flaga, godło z białym orłem w koronie i Mazurek Dąbrowskiego – to symbole naszej państwowości. To symbole wyrażające naszą tożsamość, wokół których gromadzimy się, jako wspólnota mieszkańców Gdańska - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdanska. - Kiedy podczas uroczystości patriotycznych lub innych doniosłych wydarzeń w życiu każdego z nas, chcemy w sposób szczególny poczuć łączącą nas więź - odwołujemy się właśnie do tych symboli.

Godnie z symbolem

Gdańszczanki i gdańszczanie zachęcani są do wspólnego, symbolicznego świętowania i ozdobienia balkonów i okien w biało-czerwone barwy. A jak należy postępować z narodowym flagą, czym jest bandera i jak ją odróżnić od flagi RP? Warto pamiętać o tym, że flaga prezentowana w miejscu publicznym musi być zawsze czysta i mieć czytelne, wyraziste barwy. Nie może być pomięta, postrzępiona lub wypłowiała. Nie wolno też umieszczać na niej żadnych napisów i rysunków. Na portalu gdansk.pl zebrano i opisano 10 zasad oraz dobrych praktyk godnego postępowania wobec flagi państwowej RP. Można tam też przeczytać więcej o jej historii i związanych z nią tradycjach.

Muzyka z gdańskich wież

W niedzielę, o godzinie 13.00 z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmią carillony i trąbka. Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska wraz z trębaczem Emilem Miszkiem wykonają m.in Mazurka Dąbrowskiego, hymnu narodowy oraz utwór „Znasz-li ten kraj” Stanisława Moniuszki. Koncertu będzie można wysłuchać w okolicy ul. Długiej i Długiego Targu, a także online na facebooku Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska i portalu gdansk.pl.

Biało-czerwony Gdańsk

Aby uczcić Dzień Flagi oraz następujące po nim Święto Konstytucji Trzeciego Maja, miasto ozdobią narodowe barwy. Flagi pojawią się w miejskiej przestrzeni oraz ozdobią autobusy i tramwaje. Także w tych dniach po zmroku na biało-czerwono rozświetlą się wybrane miejskie obiekty i pomniki.

Od zmierzchu do świtu w dniach 2-3 maja na biało-czerwono podświetlone zostaną

  • Fontanna Neptuna
  • Pomnik Anny Walentynowicz we Wrzeszczu;
  • Pomnik Józefa Piłsudskiego na Strzyży
  • Pomnik Tym, co za Polskość przy Podwalu Staromiejskim
  • Wiadukt przy ul. Uczniowskiej - przy stadionie;
  • „Żółty Wiadukt" nad torami kolejowymi łączący ul. Jana z Kolna i al. Zwycięstwa w Gdańsku

Także tych dniach na Nowym Ratuszu, który jest siedzibą Rady Miasta Gdańska zostanie wyświetlona flaga RP. Iluminację będzie można oglądać od godziny 20.00 do 23.00 w niedzielę i poniedziałek.

Święto Konstytucji Trzeciego Maja

230 lat temu, 3 maja w Warszawie uchwalono pierwszą w Europie i drugą na świecie konstytucję. Na pamiątkę tego wydarzenia w Gdańsku zabrzmią dzwony, mieszkańcy będą mogli wysłuchać carillonowego koncertu, obejrzeć online inscenizację przysięgi mieszczan gdańskich, a władze miasta złożą kwiaty pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego. Dlaczego własnie tam? Bo gdańszczanie najważniejsze rocznice świętują pod tym własnie pomnikiem króla Sobieskiego. To nasza piękna tradycja. Dla nas, gdańszczan, to nie jest pomnik jednego króla, ale symbol wszystkiego, co wspaniałe w dziejach Polski - tych bardziej odległych i tych dość bliskich.

Pokój i pojednanie

Święto Konstytucji Trzeciego Maja ogłosi w Gdańsku dźwięk dzwonów z wieży kościoła na Starym Mieście. W poniedziałek o godzinie 9:40 Konfraternia Dzwonników Kościoła św. Katarzyny przez 20 minut wprowadzi ręcznie w ruch serca dzwonów, które towarzyszą gdańszczankom i gdańszczanom w najważniejszych momentach życia miasta i kraju. Jednym z nich będzie „Pokój i Pojednanie”. To drugi pod względem wielkości instrument z zespołu carillonów kościoła św. Katarzyny. Ten ważący 2,4 tony dzwon, którego łacińska nazwa brzmi Pax et Reconcilatio, został osobiście poświęcony przez papieża Jana Pawła II w 1987 roku.

Vivat Gdańsk! Vivat Rzeczpospolita!

W przeszłość widzów przeniesie inscenizacja przysięgi mieszczan gdańskich, której transmisję na żywo, wprost z historycznej Wielkiej Sali Wety w Ratuszu Głównego Miasta, będzie można obejrzeć o godzinie 12.00 na portalu gdansk.pl. Dotychczas wydarzenie organizowane przez rekonstruktorów Garnizonu Gdańsk i Muzeum Gdańska odbywało się na przedprożach Dworu Artusa, a poprzedzane było odświętną Historyczną Zmianą Warty na placu pomiędzy Katownią a Złotą Bramą. Wydarzenie i piękne stroje grup rekonstrukcyjnych można było podziwiać na żywo. Z powodu pandemii w tym roku zrezygnowano z organizacji Zmiany Warty, a w inscenizacji przysięgi na wierność królowi i Rzeczypospolitej będzie można wziąć udział przed ekranami komputerów.

Transmisja nadawana będzie z Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta, która w przeszłości była audiencyjną salą królewską podczas pobytu monarchów w Gdańsku. Burgrabia królewski przyjmował tam także przysięgi i wydawał wyroki sądowe. Na jej ścianach znajduje się dziewięć koronnych portretów polskich królów. W tych historycznych wnętrzach rekonstruktorzy w strojach z epoki powtórzą przysięgę na podstawie oryginalnego tekstu, którego tradycja sięga XVII wieku. Przysięgi na wierność królowi miały wymiar symboliczny i podkreślały zależność Gdańska od władców Polskich.

 Carillon i trąbki w polskim repertuarze

Dalsze obchody Święta Konstytucji Trzeciego Maja w Gdańsku pozostają w murach Ratusza Głównego Miasta. To z tamtejszej wieży o godzinie 13.00 będzie można wysłuchać 40-minutowego koncertu carillonów i trąbek. Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska, wraz z Pawłem Huliszem i Emilem Miszkiem, trębaczami z zespołu Tubicinatores Gedanenses wykonają repertuar polskich kompozytorów, takich jak Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko czy Maria Szymanowska. Podczas koncertu będzie można usłyszeć także polonezy gdańszczanina Johanna Gottlieba Goldberga i utwór „Witaj majowa jutrzenko”. Koncertu będzie można wysłuchać na żywo i online.

Kwiaty pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego

Gdańscy samorządowcy uczczą 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, składając kwiaty pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym. W wydarzeniu weźmie udział Aleksandra Dulkiewicz, prezydenta Gdańska, Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego, a także Płk ZP Andrzej Adamczyk, prezes Okręgu Gdańskiego Związku Piłsudczyków i kpt w st. spocz. Henryk Bajduszewski, przewodniczący Kolegium ds. Dziedzictwa Kulturowo-Historycznego przy Marszałku Województwa Pomorskiego.

76 rocznica zakończenia II wojny światowej

8 maja przypada Dzień Zwycięstwa upamiętniający zakończenie II wojny światowej w Europie. W 76 rocznicę tych wydarzeń ,o godzinie 12.00 władze miasta złożą biało-czerwone wieńce u stóp pomnika „Tym, co za polskość Gdańska”, który znajduje się przy ul. Podwale Przedmiejskie. W związku z pandemią, tegoroczna uroczystość przybierze kameralny charakter.

Do pokoju i zgody będą nawiązywały także utwory zagrane tego dnia przez carillonistkę miejską. Solowy koncert z wieży Ratusza Głównego Miasta rozpocznie się o godzinie 12.05. Będzie można usłyszeć m.in. marsz „Pokój, Wolność, Dobrobyt” napisany z okazji zakończenia II wojny światowej.

9 maja - Dzień Europy

Dzień Europy świętowany jest corocznie 9 maja. W Gdańsku także nie zabraknie wydarzeń tym związanych. Obchody rozpoczną się na górze Gradowej, gdzie o godzinie 11.00 na maszt podniesiona zostanie europejska flaga. Jest ona symbolem nie tylko Unii Europejskiej, ale również jedności i tożsamości Europy w szerszym znaczeniu. Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd na błękitnym tle. Gwiazdy symbolizują jedność, solidarność i harmonię między narodami Europy. Flagi pojawią się także na głównych arteriach miasta.

Oda do radości i inne europejskie dźwięki

Tego dnia podczas koncertu carillonów i trębaczy, który odbędzie się o godzinie 13.00 z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi m.in. Oda do radości – finałowa kantata z IX symfonii Ludwiga van Beethovena, która jest hymnem Europy przyjętym przez Radę Europy i Unię Europejską.

Carillonowa majówka to łącznie siedem koncertów przygotowanych przez carillonistkę miejską Monikę Kaźmierczak z Muzeum Gdańska oraz trębaczy: Pawła Hulisza i Emila Miszka z zespołu Tubicinatores Gedanenses. W dniach 30 kwietnia, 1-3 maja oraz 7-9 maja 2021 roku, z wież kościoła św. Katarzyny na Starym Mieście oraz Ratusza Głównego Miasta popłyną ponad 4 godziny muzyki. Koncertów będzie można wysłuchać na żywo, a także online na facebooku Carillony gdańskie – Muzeum Gdańska. Wszystkie koncerty będą transmitowane również na stronie gdansk.pl. Więcej informacji o koncertach i repertuarze można znaleźć w komunikacie Muzeum Gdańska.

Oliwski skwer im. generała Marka Bezruczki

9 maja o godzinie 14:00 odbędzie się uroczyste odsłonięcie nazwy skweru im. gen. Marka Bezruczki w Oliwie. Gen. Marek Bezruczko uznawany jest przez publicystów i historyków za symbol polsko-ukraińskiego braterstwa broni i wspólnej walki z komunistycznym zagrożeniem. Z wnioskiem o takie upamiętnienie generała wystąpił Lev Zakharchyshyn, konsul Ukrainy w Gdańsku. Decyzję w tej sprawie podjęto podczas listopadowej sesji Rady Miasta Gdańska. O szczegółach poinformujemy w osobnym komunikacie.

Europejska flaga w wielkim formacie

Na gdańszczanki i gdańszczan z okazji Dnia Europy czekają też widowiskowe iluminacje. 9 maja na fasadzie budynku Rady Miasta Gdańska zostanie wyświetlona flaga Unii Europejskiej. Rozświetlenie będzie można oglądać od godziny 20.00 do 23.00. Na niebiesko po zmroku rozbłysną także fontanna Neptuna, stoczniowy dźwig na Młodym Mieście w wiadukt w ciągu ul. Kościuszki przy Galerii Bałtyckiej.