Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

Ceglany, odremontowany budynek
Zdjęcie portretowe: Joanna Bieganowska

Joanna Bieganowska
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 16:29

Nowi lokatorzy w odnowionej kamienicy

Właśnie zakończyły się prace remontowe w budynku przy ul. Dickensa na Przeróbce. W czwartek, 22 kwietnia klucze do mieszkań otrzymali nowi lokatorzy. - Krok po kroku budujemy lepsze życie dla mieszkanek i mieszkańców Gdańska – powiedziała, podczas wręczania kluczy, prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

- O polityce mieszkaniowej w Gdańsku myślimy jak o uzupełnieniu polityki społecznej. Robimy to dla ludzi, którzy w różnych sytuacjach życiowych chcą wziąć sprawy w swoje ręce, wziąć odpowiedzialność za siebie i za innych. Do tego między innymi służy Gdański Program Mieszkaniowy. Cieszę się, że z jednej strony wspieramy rozwój społeczny, z drugiej dbamy o stare budynki, czego dowodem jest ta odtworzona i wyremontowana kamienica - mówiła prezydent Dulkiewicz.

Od 2018 roku pozyskanych zostało w Gdańsku blisko 1000 mieszkań, w tym 447 nowych oraz 528 wyremontowanych. W planach do 2023 jest wybudowanie kolejnych 817 i wyremontowanie 700 lokali.

- W Gdańsku na mieszkania patrzy się przez pryzmat trwania kadencji. Teraz jesteśmy w jej połowie. W tej chwili pozyskaliśmy już tysiąc mieszkań. Część z nich jest nowa, część wyremontowana. A plany są ambitne, bo niemal 1500 chcemy jeszcze pozyskać – tak o planach w polityce mieszkaniowej mówiła prezydent.

Budynek z czerwonej cegły powstał w XIX wieku, jako jedna z pierwszych ceglanych budowli na Przeróbce. Dostosowanie budynku do współczesnych wymogów, z zachowaniem charakterystyki zabudowy, wymagało zastosowania specjalistycznych technik. Ceglana elewacja została uzupełniona i odrestaurowana, a ściany docieplone od wewnątrz. Renowacji poddane zostały schody wewnętrzne, odtworzono także całą stolarkę okienną i drzwi wejściowe. Wszystkie elementy spełniają wymogi budowlane i funkcjonalne, jednocześnie podkreślając historyczny wygląd budynku. Nieruchomość odzyskała dawny urok, a dzięki zmianie sposobu ogrzewania i izolacji, mieszkańcy otrzymają ekonomiczne i ekologiczne lokale.

- Dla mnie są dwie ważne perspektywy. Ta prywatna, osób, rodzin, które czują radość otrzymując mieszkanie. A z drugiej strony jest perspektywa osób, które właśnie prowadzą tę gospodarkę w mieście. Mamy określony program, cel na który jesteśmy zdeterminowani. I bardzo często mówimy o liczbach. One nie są tak chwytliwe jak emocje, ale pokazują, że ten program mieszkaniowy dobrze funkcjonuje. W sposób systemowy przebudowujemy zasób komunalny, mamy na to pomysł i jesteśmy zdeterminowani – tak o działaniach miasta na rzecz poprawy warunków lokalowych mieszkańców mówił zastępca prezydenta, Piotr Grzelak.

Koszt realizacji remontu budynku przy ulicy Dickensa wyniósł 1 566 000 zł. Poza renowacją elewacji, dociepleniem i odtworzeniem stolarki, zakres remontu obejmował również: wzmocnienie fundamentów, izolację pionową i poziomą, naprawę pęknięć murów, renowację okapu dachu, wymianę i wzmocnienie stropów, wymianę podłogi na gruncie, remont klatki schodowej, prace remontowe w mieszkaniach, a także zmianę sposobu ogrzewania.