Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

WEDŁUG NAJNOWSZYCH BADAŃ - czyli dlaczego wierzysz w fake news
Zdjęcie portretowe: Patryk Rosiński

Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni

Data publikacji 14:30

WEDŁUG NAJNOWSZYCH BADAŃ - czyli dlaczego wierzysz w fake news?

W środę, 21 kwietnia o godz. 13.00 odbędzie się debata: „WEDŁUG NAJNOWSZYCH BADAŃ - czyli dlaczego wierzysz w fake news”, organizowana przez Młodzieżową Radę Miasta Gdańska. Wydarzenie ma na celu wskazanie, jak w sposób odpowiedzialny pozyskiwać i przekazywać dalej informacje znajdujące się w Internecie. Transmisja wydarzenia dostępna będzie online.

- Chcemy poszerzyć wiedzę odnośnie dezinformacji, manipulacji, wpływu fake newsów na nasze społeczeństwo czy osób rozpoznawalnych, które upowszechniają fałszywe informacje w Internecie. Mam nadzieję, że uda nam się odpowiedzieć, dlaczego wierzymy w fake newsy i zaczęliśmy ufać tym, którym ufać nie powinnyśmy – mówi Ranko Hoffmann z Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska, który debatę poprowadzi.

W debacie, która odbędzie się w środę, 21 kwietnia od godziny 13.00 do 16.00, udział wezmą:

  • Szymon Pękala – autor kanałów Wojna Idei oraz Szymon Mówi
  • Mikołaj Rogalewicz - starszy analityk Demagoga
  • Mariusz Ciechociński – redaktor ASZdziennika
  • Kamil Śliwowski - trener i animator edukacji medialnej i cyfrowej strony Otwarte Zasoby

Specjalnym gościem, który otworzy wydarzenie będzie Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Dezinformacja jest jednym z najważniejszych obecnych problemów. Pozyskiwane informacje z Internetu bardzo często przekazywane są dalej bez ich potwierdzenia. Zaufaniem obdarzani są naukowcy, eksperci czy analitycy, lecz coraz częściej także osoby, które celowo wprowadzają innych w błąd. Debata skierowana jest do wszystkich, którzy pragną pozyskiwać informacje z prawdziwych źródeł, dyskutować i argumentować potwierdzonymi faktami, bez obawy, że to, co mówią może okazać się nieprawdą. Organizatorzy chcą uświadamiać, że informacje przekazywane w mediach społecznościowych czy artykułach, nie zawsze niosą za sobą prawdę.

Całe wydarzenia dostępne będzie w formie online na Portalu Miasta Gdańska, a zadawanie pytań będzie możliwe w komentarzach podczas streamingu na Facebooku.