Aneta Niezgoda
Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska
Data publikacji 10:32
Podpisano umowę na budowę Domu Sąsiedzkiego przy ul. Dworcowej
W poniedziałek, 29 marca podpisano umowę na budowę Domu Sąsiedzkiego przy ul. Dworcowej. Inwestycja jest częścią Programu Rewitalizacji.
Budynek przy ul. Dworcowej 11 powstanie na potrzeby realizacji usług społecznych jako m.in. siedziba domu sąsiedzkiego oraz wsparcia podwórkowego. Przy ul. Dworcowej wybudowany zostanie dwukondygnacyjny budynek, który będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obiekt podzielony zostanie na dwie bryły A i B, połączone łącznikiem. Montaż windy umożliwi poruszanie się po obiekcie osobom z ograniczoną mobilnością.
Inwestycja obejmie budowę budynku użyteczności publicznej wraz z wykonaniem nowego zagospodarowania terenu wokół obiektu. Powstaną nowe miejsca parkingowe, plac zabaw, boisko do gry w koszykówkę. Przy południowej granicy działki planowana jest przestrzeń przeznaczona na ogród warzywny. Przewidziano również miejsce do grillowania, nie zabraknie także ławek i stojaków na rowery. Prace potrwają do połowy 2022 r. Zadanie jest elementem Gminnego Programu Rewitalizacji miasta Gdańska. Koszt prac wyniesie ponad 8 mln złotych. Wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Budownictwa Elektroenergetycznego ELBUD Gdańsk S.A.
- To już kolejne zadanie w ramach Programu Rewitalizacji na Oruni, które realizuje DRMG. Przy ul. Gościnnej obserwujemy postępy przy adaptacji dawnego ratusza. Ponadto zakończyliśmy już prace związane z zagospodarowaniem dwóch skwerów przy ul. Gościnnej i Związkowej – wyjaśnia Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.
Przebudowa Ratusza Oruńskiego kosztować będzie niecałe 6 mln złotych i zakończy się w III kwartale 2021 r. Mieszkańcy mogą już korzystać ze skwerów, które zostały przebudowane na ul. Związkowej i ul. Gościnnej. Koszt tych prac wyniósł ok. 2,8 mln zł.
Program Rewitalizacji współfinansowany jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 - 2020. Objęte są nim cztery podobszary rewitalizacji: Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście, Dolne Miasto ze Starym Przedmieściem, Orunia oraz Biskupia Górka ze Starym Chełmem. Koordynatorem Programu Rewitalizacji jest Biuro Rozwoju Gdańska. Poszczególne zadania w ramach programu oprócz Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska realizują także Gdańskie Nieruchomości, wspólnoty mieszkaniowe oraz organizacje pozarządowe.