Przeglądarka IE 11 nie jest wspierana na witrynie. Proszę skorzystać z nowej przeglądarki Edge firmy Microsoft

Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku

2021-02-14 spacerowicze 011 1200x800
Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

Data publikacji 09:38

Godzina dla Ziemi. Akcja WWF także w Gdańsku

Światowa akcja ekologiczna promująca ideę ochrony środowiska, Godzina dla Ziemi WWF, odbędzie się także w Gdańsku. W sobotę 27 marca o godz. 20.30 zgasną iluminacje wybranych miejskich obiektów. Tegoroczna edycja akcji poświęcona będzie naszemu morzu, a jej hasło to Ocalmy Bałtyk, nim zatęsknimy.

Co roku w akcji Godzina dla Ziemi bierze udział ponad 180 państw na 7 kontynentach. Gdańsk został zaproszony do grona dziesiątek miast w Polsce i na świecie oraz do wyłączenia świateł charakterystycznych budynków i obiektów publicznych.

W ramach tegorocznej akcji Godziny dla Ziemi, w geście wparcia i solidarności z bałtycką przyrodą, na symboliczne 60 minut w godz. 20.30-21.30 zgasną iluminacje następujących obiektów i budynków:

  • fontanna Neptuna,
  • budynki przy ul. Lastadia,
  • Złota Brama
  • Dwór Bractwa św. Jerzego

Gdańskie obiekty będą pogrążone w ciemnościach wraz z takimi sławami jak m.in. Piramidy w Gizie, paryska Wieża Eiffla, londyński Big Ben, Opera w Sydney czy rzymskie Koloseum.

Gdańsk edukuje o ekologii

Przy okazji tegorocznej akcji WWF warto wspomnieć o działaniach miasta w zakresie edukacji ekologicznej i ochrony wód Morza Bałtyckiego. Od dwóch lat w mieście działa kampania Gdańsk bez plastiku, której elementem jest wystawa Pastik niefantastik. Prace studentów ASP powstały z myślą o przekazywaniu ekologicznych wartości. Projekt ma uświadomić mieszkańców Pomorza, czym jest mikroplastik i jak niebezpieczny dla zwierząt zamieszkujących Bałtyk i dla człowieka. Co więcej, spółka Gdańskie Wody wraz z Gdańską Infrastrukturą Wodociągowo – Kanalizacyjną są partnerami w międzynarodowym projekcie badawczym FanpLESStic-sea, którego celem jest zmniejszenie ilości mikroplastiku w wodach Bałtyku. Więcej o projekcie można przeczytać na stronie Gdańskich Wód

Bałtyk w zagrożeniu

- Co by było, gdyby Bałtyk przestał istnieć? Co by było, gdyby pozostały po nim tylko wspomnienia? Co by było, gdybyśmy mogli oglądać go tylko na zdjęciach, filmach i w muzeach? – te pytania można usłyszeć w spocie WWF Polska. Ocalmy Bałtyk, nim zatęsknimy. Potrzebujemy morza, by żyć i wypoczywać. Teraz morze potrzebuje nas – do tych refleksji skłania tegoroczna kampania na rzecz ochrony środowiska.

WWF zachęcając do symbolicznego udziału w akcji także edukuje. Na swojej stronie wskazuje pięć obszarów związanych z Bałtykiem, które wymagają działań i wsparcia. Są to: sieci widmo, brak zrównoważonego rybołówstwa, martwe strefy, obszary chronione i ssaki bałtyckie. Szczegółowo o każdej z nich można przeczytać na stronie WWF w zakładce Godzina dla Ziemi

Solidarnie z zieloną planetą

Godzina dla Ziemi WWF to akcja zorganizowana na świecie już po raz 15. Zapoczątkowana w 2007 roku jedną największych na świecie akcji na rzecz środowiska. Odbywająca się co roku w ostatnią sobotę marca. Godzina Ziemi angażuje miliony ludzi w ponad 180 krajach, którzy wyłączając światła na 60 minut okazują wsparcie dla naszej planety.

Celem tegorocznej Godziny dla Ziemi WWF jest ochrona środowiska Morza Bałtyckiego i zwiększenie świadomości na temat jego zagrożeń. Na stronie godzinadlaziemi.pl można także podpisywać petycję skierowaną w tej sprawie do premiera. Swoimi wspomnieniami związanymi z Bałtykiem, można się dzielić też poprzez Instagram i Facebook, wstawiając zdjęcia z oznaczeniem profilu @wwfpolska oraz hasztagiem #godzinadlabałtyku. 

Każdy może przyłączyć się do akcji i wesprzeć misję zjednoczenia ludzi w celu ochrony naszej planety. Finał działań Godzina dla Ziemi WWF odbędzie się 27 marca o 20:30, kiedy w symbolicznym geście solidarności z przyrodą i planetą, cały świat zgasi światła.