Patryk Rosiński
Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
Data publikacji 15:00
Działania Gdańska w związku z Dniem Wolności Białorusi
W czwartek, 25 marca przypada Dzień Wolności Białorusi - święto nieuznawane przez rząd Aleksandra Łukaszenki, które upamiętnia powstanie niepodległego państwa. Dzień Niepodległości obchodzony jest natomiast przez białoruską opozycję. Władze Gdańska, solidaryzując się ze środowiskami opozycyjnymi, przygotowały specjalne działania.
W środę, 24 marca odbył się briefing, podczas którego zaprezentowano planowane działania. Udział w nim wzięli: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania oraz przedstawiciele gdańskich środowisk białoruskich Raman Zelenko, reprezentant „nowej” imigracji, Nadzieja Dąbrowska, członkini Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku i prof. Helena Głogowska, polska białorutenistka. Spotkanie odbyło się na Skwerze przy pomniku poety Janki Kupały, który powstał z inicjatywy mniejszości białoruskiej w Gdańsku.
- To co dla nas jest ważne, to jasny sygnał płynący z Gdańska, że to co dzieje się na Białorusi, jest dla nas czymś bardzo ważnym. Dlatego obsadziliśmy ten skwerek kwiatami w kolorach biało-czerwono-białych. Jutro, w ramach akcji miast w całej Europie, jeden z budynków muzeum Gdańska, Katownia zabłyśnie kolorami białoruskiej flagi. Chcemy tymi gestami okazać solidarność i podziw dla dzielnych Białorusinów, od tylu lat walczących o swój kraj – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
W tym roku, specjalnie na białoruski Dzień Wolności, władze miasta postanowiły obsadzić skwer Janki Kupały biało-czerwonymi bratkami w formie dwóch flag niepodległej Białorusi. Także 25 marca, w barwach biało-czerwono-białych, podświetlony zostanie budynek Katowni na Targu Węglowym. Białoruską flagę będzie można oglądać od godz. 19.00 do 23.00.
Gdańsk aktywnie wspiera niezależną Białoruś oraz dziesiątki tysięcy ludzi w kraju i za granicą, którzy od sierpnia 2020 roku wychodzą na ulice protestując przeciw sfałszowanym wyborom. Część ubiegłorocznych obchodów 40-lecia podpisania porozumień sierpniowych w Gdańsku poświęcona była walce o wolną Białoruś. W naszym mieście powstała również grupa wsparcia uchodźców z Białorusi.
- Chciałabym podziękować społeczności białoruskiej za wzajemną solidarność i samopomoc. Dzięki niej możemy razem rozwijać i dostosowywać do potrzeb nowo przybywających osób działania Gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów. Od kwietnia rusza wolontariat na rzecz osób nowo przybywających Białorusinek i Białorusinów, dedykowane dla nich lekcje języka polskiego czy spotkania pokazujące Gdańsk. Kolejne działania wypracowywane w ramach naszej grupy kontaktowej pomogą szybko stanąć o własnych siłach nowym mieszkańcom przybywającym z Białorusi - mówiła Monika Chabior, zastępca prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
Działania na rzecz wsparcia imigrantek i imigrantów w Gdańsku:
- W związku z zapotrzebowaniem zgłaszanym do Europejskiego Centrum Solidarności przez Białorusinów, 22 marca rozpoczął się nabór na bezpłatne lekcje języka polskiego dedykowane tylko Białorusinom. Zajęcia prowadzone będą przez doświadczonych lektorów, wśród których znajdują się także imigranci. W czwartek, 1 kwietnia ruszą 3 grupy szkoleniowe, które będą spotykać się online, a każda z nich będzie liczyć maksymalnie 6 osób. Informacja o naborze można znaleźć także na stronie przestrzeni Solidarność Codziennie ECS.
- Wolontariat mieszkańców i mieszkanek Gdańska na rzecz imigrantów i imigrantek z Białorusi i nie tylko. Osoby chcące skorzystać ze wsparcia w zakresie poznania Gdańska czy atrakcji miejskich, załatwiania spraw codziennych w urzędzie, szkole czy innych miejscach, mogą się zgłaszać za pomocą specjalnego formularza dostępnego na stronie internetowej Regionalnego Centrum Wolontariatu. Udzielone zostanie im wsparcie od osób, które dobrze znają miasto, ale w wielu przypadkach same przyjechały tutaj z różnych zakątków świata. Na stronie internetowej dostępne są też formularze dla wolontariuszy, którzy mogą zgłaszać się do udzielania wsparcia nowym mieszkankom i mieszkańcom, w określonym przez siebie zakresie. Działanie będzie koordynowane przez RCW we współpracy z Europejskim Centrum Solidarności.
- Organizacja Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek prowadzi Miejskie Centrum Informacji i Wsparcia Imigrantów, w którym oferowana jest bezpłatna pomoc prawna, integracyjna i W ramach dodatkowych projektów organizacja może zapewnić wsparcie psychologiczne oraz wesprzeć w szukaniu rozwiązań dotyczących sytuacji związanych z nierównym traktowaniem ze względu na przynależność narodową. Szczegóły dostępne na stronie Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek.
- Pomocy związanej z rynkiem pracy, poszukiwaniem pracy, a także z zagadnieniami dotyczącymi legalnej pracy w Polsce i w Gdańsku udziela Punkt Pomocy Cudzoziemcom znajdujący się w Gdańskim Urzędzie Pracy. Szczegóły dostępne na specjalnie przygotowanej podstronie internetowej.
- Wszelkie sytuacje związane z nierównym traktowaniem, dyskryminacją, mową nienawiści a także potrzeby związane z pomocą psychologiczną oraz innego rodzaju wsparciem każdy imigrant i każda imigrantka może zgłaszać do Gdańskiego Centrum Równego Traktowania. Zgłoszenia w innym niż język polski najlepiej wysyłać do Centrum drogą e-mailową lub przez formularz kontaktowy na stronie organizacji, dzięki czemu pracownicy i pracowniczki Centrum będą mieli czas na dobranie osoby posługującej się danym językiem do udzielenia wsparcia. Szczegóły dostępne na stronie internetowej Gdańskiego Centrum Równego Traktowania.
- Spotkania Rady Imigrantów i Imigrantek z przedstawicielami różnych urzędów i organizacji. Od kwietnia Rada Imigrantów i Imigrantek przy Prezydencie Miasta Gdańska rozpocznie comiesięczne spotkania z osobami, które opowiedzą czym zajmują się różne instytucje i organizacje miejskie i co mogą zaoferować dla imigrantów i imigrantek. Spotkania będą nagrywane po czym udostępniane na fanpage’u Rady oraz na stronie gdansk.pl. Najbliższe spotkanie odbędzie się z reprezentantem Gdańskiego Urzędu Pracy. Szczegóły dostępne będą na Facebooku Gdańskiej Rady Imigrantów i Imigrantek.